Merai jaučiasi oriau – algos šoko aukštyn

Merai jaučiasi oriau – algos šoko aukštyn

Merai jaučiasi oriau – algos šoko aukštyn

Tiesiogiai išrinktų savivaldybių merų darbas mokesčių mokėtojams brango dvigubai. Merai tikina, jog ir atsakomybė išaugo. Šiaulių apskrityje rekordininkas pagal algą ir jos šuolį aukštyn – Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis su 2917 eurų atlyginimu (su mokesčiais).

Šiemet nebus nuskriausti ir valdininkai – jiems bus pradėti grąžinti per krizę nurėžti atlyginimai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Algą „pasiimdavo“, dabar gauna

Šiaulių miesto mero Artūro Visocko atlyginimas 2015 metais buvo 2479 eurai (su mokesčiais). Praėjusios kadencijos mero pareiginė alga buvo 887 eurais mažesnė ir sudarė 1592 eurus.

Buvęs meras Justinas Sartauskas gaudavo 1878 eurus (su mokesčiais) – dėl priedo už stažą valstybės tarnyboje.

Iš verslo į merus atėjęs A. Visockas neturi tokio stažo, tad gauna tik pareiginio dydžio atlyginimą.

Kiek skiriasi buvusio verslininko, tapusio miesto meru, atlyginimas?

Eidamas į rinkimus metinių pajamų A. Visockas deklaravo 152 tūkstančius litų. Bet mokesčių per metus sumokėjo – 5 316 litų.

Būdamas kandidatu į merus A. Visockas „Šiaulių kraštui“ šiuos skaičius taip yra komentavęs: „Tos pajamos – tai pinigai už gautas palūkanas (deklaravo suteikęs paskolų už beveik pusę milijono litų). Iki gegužės už palūkanas mokesčius dar sumokėsiu – 20 tūkstančių litų.“

Klausiamas, kokią algą gauna, tada atsakė: „Algos aš iš viso negaunu. Esu individualios įmonės savininkas, pasiimu metų gale gal 50 tūkstančių litų – žiūriu, kokia įmonės situacija.“

Eurais skaičiuojant, išeitų 14,4 tūkstančio eurų per metus. Tad buvusio verslininko A. Visocko mėnesinė alga galėjo sudaryti 1 200 eurų.

Seimas pamalonino

„Visoje šalyje merų ir jų pavaduotojų algos buvo padidintos nuo 2015 metų gegužės“, – komentavo „Šiaulių kraštui“ Šiaulių miesto savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėja Irena Mirončikienė.

Seimas tokį sprendimą priėmė, pakeisdamas Valstybės politikų ir pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymą. Padidinimas sutapo su naujai išrinktų merų ir Tarybų darbų pradžia.

Įstatyme įtvirtinta, kad savivaldybių, kuriose gyvena per 100 tūkstančių gyventojų, merų pareiginės algos koeficientas yra 19. Anksčiau buvo 12,2 koeficiento (bazinis dydis –130,5 euro).

Savivaldybių, kuriose gyvena iki 100 tūkstančių gyventojų, merams nustatytas pareiginės algos koeficientas 18, buvo 10,5.

Todėl merų pareiginės algos iki mokesčių tapo maždaug tokios, kokios yra Seimo narių: maždaug apie 2 100–2 500 eurų.

Merų pavaduotojams taip pat buvo nustatyti didesni algos koeficientai.

Šiaulių miesto vicemerų vidutinis mėnesinis atlyginimas kilo beveik 500 eurų: pernai sudarė 1 887 eurus (2014 metais buvo 1 389 eurai).

Rajonų merai lenkia miesto merą

Merams ir jų pavaduotojams už stažą valstybės tarnyboje mokami priedai. 3 procentų atlyginimo dydžio priedas pradedamas mokėti ištarnavus trejus metus, po to kas treji metai didinamas 3 procentais.

Todėl ne vieną kadenciją dirbantys rajonų merai, ypač karjerą pradėję nuo valstybės tarnautojo, pagal algą lenkia Šiaulių miesto merą.

Apskrityje Joniškio rajono mero Gedimino Čepulio atlyginimas yra didžiausias – 2 917 eurų (toliau visi nurodomi atlyginimai – su mokesčiais – red. past.). Jis gauna 24 procentų atlyginimo dydžio priedą, nes valstybės tarnyboje dirba daugiau nei 20 metų.

Palyginti su 2014 metais, mero vidutinis atlyginimas padidėjo 1 182 eurais. Tarp apskrities merų atlyginimų tai didžiausias šuolis aukštyn.

Akmenės rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo atlyginimas – 2 560 eurų (2014 metais buvo 1 478 eurai).

Kelmės rajono mero Vaclovo Andrulio ir Šiaulių rajono mero Antano Bezaro atlyginimai pernai sudarė po 2 701 eurą.

Mažiausias buvo Pakruojo rajono mero Sauliaus Gegiecko atlyginimas – 1 901 euras.

Radviliškis vadovų atlyginimų neviešina

Apskrityje vienintelė Radviliškio rajono savivaldybė savo tinklalapyje nurodo tik bendrą Savivaldybės vadovų (mero, jo pavaduotojo, direktoriaus, jo pavaduotojo) vidutinį atlyginimą.

Rajono meras Antanas Čepononis „Šiaulių krašto“ klausiamas, kokį atlyginimą gauna, buvo nustebęs, kad jis viešai neskelbiamas. Bet ir pats negalėjo atsakyti, kokį atlyginimą gauna.

„Nežinau, koks yra su mokesčiais“, – sakė A. Čepononis. – Nurodysiu, kad pasakytų.“

Po „nurodymo“ paaiškėjo, kad Radviliškio rajono mero atlyginimas sudaro 2 888 eurus ir yra antras pagal dydį apskrityje.

Oriau jaučiasi

„Didėjo ne tik atlyginimai, bet ir atsakomybė, – teigė „Šiaulių kraštui“ Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis. – Tiesiogiai išrinktiems merams prisidėjo ir daugiau funkcijų.“

Jo žodžiais, anksčiau atlyginimas „nebuvo adekvatus“ mero pareigoms ir atsakomybei.

„Mokyklų vadovai gaudavo daugiau už merą, Savivaldybės administracijos direktorius – taip pat, – palygino V. Andrulis. – Aišku, kad dabar oriau jaučiamės, bet turi ir kitų savivaldybės specialistų atlyginimai didėti, svarstome biudžetą – didinsime.“

Kiek, dar negali pasakyti. Tikina, jog pradės nuo socialinių darbuotojų.

Valdininkai sulauks „kompensacijos“

Šiemet savivaldybės, vykdydamos Seimo ir Vyriausybės nutarimus, pradės grąžinti per krizę sumažintą atlyginimų dalį valstybės tarnautojams.

Reikia grąžinti nurėžtas sumas nuo 2009 metų gegužės 10 dienos iki 2013 metų rugsėjo 30 dienos.

2016 metais privalo grąžinti 5 procentus, 2017 m. – 20 pros., o 2018–2020 metais po 25 procentus kasmet.

Šiaulių miesto savivaldybė, pavyzdžiui, iš viso turi grąžinti 331,4 tūkstančio eurų. Šiemet biudžete planuojami 16,5 tūkstančio eurų, kurie bus išmokami ketvirtą ketvirtį.

Valdininkai dėl šių pinigų rašė skundus teismams. Šie laukė Konstitucinio Teismo išaiškinimo, o jis valdininkams buvo palankus.

Redakcijos archyvo nuotr.

ALGA: Šiaulių meras Artūras Visockas, kol buvo verslininkas ir kandidatas į merus, aiškino pasiimdavęs algos 50 tūkstančių litų per metus. Išeitų, kad dabar gauna dvigubai daugiau.

NUOSTABA: Radviliškio rajono meras Antanas Čepnonis nustebęs, kad Savivaldybės tinklalapyje nėra skelbiamas jo atlyginimas. Bet ir pats nežino, koks jo dydis.

NUOMONĖ: Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis teigia: „Mano galva, anksčiau merų atlyginimai nebuvo adekvatūs – mokyklų vadovai gaudavo daugiau.“