Meilė akmeniui gimdo meno kūrinius

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Granito plokštėmis dengtos kapavietės sparčiai populiarėja – taip yra sutaupomas laikas ir kapavietė nereikalauja nuolatinės priežiūros.
Nuo vaikystės susidomėjęs akmenimis anykštėnas Romas Talačka savo gyvenimo be jų nebeįsivaizduoja. Kalvio amatu užsiimantis vyras prieš kelis dešimtmečius įkūręs savo dirbtuves sako, kad tai ne tik verslas, bet ir pomėgis, malonus ir akiai, ir širdžiai. Neseniai įmonės filialą atsidaręs ir Biržuose, Romas biržiečiams siūlo įvairius akmens dirbinius kapams ir namų ūkiui.

Pradėjo domėtis nuo mažens

Romas akmenimis ėmė domėtis dar vaikystėje.

“Jau būdamas ketvirtoje klasėje pradėjau žavėtis akmenimis. Tada supratau, kad noriu nerti į šią sritį ir joje dirbti, tad tapau kalviu. Akmuo – ypatingas dalykas, iš jo galima padaryti nuostabius meno kūrinius, juo nesižavėti tiesiog neįmanoma“,- kalbėjo vyras. Romas prieš tris dešimtmečius įkūrė paminklų dirbtuves, kurios vėliau buvo pervadintos į UAB „Talgranitas“. Įmonė veikia Kupiškyje, Anykščiuose, Rygoje, o neseniai savo filialą atsidarė ir Biržuose. Planuose – filialo atidarymas ir Vabalninke.

Meno kūriniai ne tik kapams

UAB „Talgranitas“ atlieka akmens pjovimo, projektavimo darbus. Gamina, restauruoja ir montuoja paminklus, antkapius, tvoreles, skulptūras, dengia kapavietes granitinėmis plokštėmis.Taip pat iš akmens gamina grindis, palanges, stalviršius, židinius, laiptus, atlieka apdailą.

“Komponuojame kalvio darbus – darome skulptūras, šventorius. Iš geležies galime nukalti kryžių ir jį įkomponuoti į akmenį – tokie paminklai yra labai populiarūs“,- kalbėjo Romas. Baigęs radijo ir televizorių mechaniko specialybę, Romas save visgi vadina kalviu.

“Nors darbas su akmeniu yra nelengvas ir vėliau turbūt atsilieps sveikatai, tai man teikia malonumą. Tai nėra vien tik verslas ir pinigai, man tai – pomėgis. O kai darbas yra atliekamas su meile, rezultatas džiugina“,- kalbėjo Romas.

Akmenys net iš Indijos

Akmenį Romas vežasi iš įvairių pasaulių šalių: Suomijos, Švedijos, Indijos, Karelijos. Kai kur keliasdešimt tonų sveriantys akmenys yra iškasami iš pačių giliausių žemės gelmių. Gamyboje taip pat naudoja ir Lietuvoje iškastus akmenis.

“Iš pradžių žiūri į iškaseną ir matai tik gabalą akmens, nieko daugiau. Tačiau kai susikuri viziją, ką iš jo galima pagaminti ir pradedi pjauti, kalti, šlifuoti, formuoti – pasimato ir rezultatas, tuomet net širdžiai gera. Kiti žmonės, žiūrėdami į akmenis juos ir temato, o aš į juos žvelgiu iš kitos, meniškos perspektyvos – kaip į potencialius meno kūrinius“,- pasakojo kalvis.

Granitinės plokštės paklausiausios

Pasak Romo, dabar paklausiausias yra juodas akmuo. Šiais laikais, kai žmonės visur skuba ir stengiasi sutaupyti laiko, kapų dengimas granito plokštėmis darosi vis populiaresnis.

“Granito plokštės sparčiai populiarėja. Toks kapo dengimo būdas yra patogus, nereikalauja priežiūros. Jei apdulka, lietus nuplauna ir vėl švaru. Nors tai ir nėra pigiausias variantas, investavus vieną kartą, jis atsiperka – sutaupomas laikas ir vizualiai kapas visada atrodo tvarkingas. Žmonės sensta, o jauni yra išvažinėję po pasaulį, tad dažnai lankyti ir prižiūrėti artimųjų kapus nebegali, todėl dauguma ir renkasi šį būdą. O ir samdyti kapų tvarkytojų nebereikia“,- kalbėjo Romas.

Kontaktai

UAB „Talgranitas“ galima rasti dviejose vietose: Biržų r., Valantiškio k., prie naujųjų kapinių (tel.: 8 698 72894 arba 8 665 91017) bei Pasvalio gatvėje, važiuojant iš Biržų link naujųjų kapinių, dešinėje pusėje (tel. 8 687 44192). Susisiekti galima ir el. p. uabtalgranitas@gmail.com

Užs. 7801