Medvilionių dvaro pastatas – išsaugotas

Medvilionių dvaro pastatas – išsaugotas

Medvilionių dvaro pastatas – išsaugotas

Kultūrininkų ir viešumo dėka sustabdytas Joniškio savivaldybės buldozeris

Ketvirtadienį Joniškio rajono taryba nusprendė ištaisyti klaidą ir Medvilionių dvaro nebegriauti. Šį dvarą jau spėję apžiūrėti Kultūros paveldo centro specialistai rado įdomių eksponatų, sietinų su lietuvybės puoselėtojais, šviesuoliais bajorais Goesais.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Teko atšaukti priimtą sprendimą

Ketvirtadienį Joniškio rajono taryba pripažino netekusiu galios jos pačios 2015 metų gegužės 21 dieną priimto sprendimo papunktį, pagal kurį turėjo būti griaunamas Medvilionių dvaro gyvenamasis molinis namas.

Apie tai, kaip buvo pasikėsinta į šį bajorų Teresės, Viktorijos, Stanislovo Goesų puoselėtą lietuvybės lopšį, jau rašyta „Šiaulių krašte“ („Buldozeris grasina lietuvybės dvarui“ 2015 11 25, „Savivaldybės buldozerį stabdo Kultūros ministerija“, 2012 12 12).

Atšaukti sprendimą apsispręsta po to, kai sujudus visuomenės šviesuoliams Savivaldybė sulaukė Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos rekomendacijos, kitų institucijų dvarui palankaus požiūrio.

„Tai yra gaisro gesinimas!“ – apie naują sprendimą pareiškė valdančiosios koalicijos narys socialdemokratas Romas Karūžna.

Posėdyje Tarybos nariai stebėjosi ir priekaištavo, kodėl gegužės mėnesį Savivaldybės paveldosaugos specialistė neinformavo, kad bus griaunamas ne šiaip namas, bet istorinis, reikšmingas Joniškio kraštui pastatas.

Tačiau vyriausioji paveldosaugininkė Vilma Bartašienė atvirai pareiškė, kad sprendimas įtraukti dvaro pastatą į griaunamų sąrašą buvo rengiamas be jos žinios.

„Tik spalio pabaigoje paskambino Infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis ir paklausė: ar griauname Medvilionių dvarą? Man buvo šokas!“ – į Tarybos posėdžių salę pakviesta teigė paveldosaugininkė.

Po tokių paaiškinimų kai kuriems Tarybos nariams kilo įtarimas, kad Administracijoje kairė nežino, ką daro dešinė.

Dvarą jau apžiūrėjo KPC specialistės

Tarybos posėdžio išvakarėse dvare departamento pavedimu lankėsi Kultūros paveldo centro (KPC) specialistės Karolina Grablevska ir Asta Adomaitytė.

Jos rado devynis dvaro pastatus, tarp kurių – kalvė, kumetynas, arklidė, karvidė, klojimas, sargo namelis ir kita. Dalis jų turi privačius savininkus.

Kultūros paveldo specialistes, be molinio gyvenamojo namo, kuriame buvo įkurta pirmoji Joniškio rajone mokykla ir dėl kurio galimo griovimo kilo diskusijos, sudomino ir dailus dvaro sodybai priklausantis medinis namas, vadinamasis vasarnamis.

Pastatuose rasta senovinė koklių krosnis, lovos, skrynia – kuparas, verpstė, pavalkai, pjūklas, kurių priklausomybė, spėjama, gali būti tiesiogiai sietina su bajorais Goesais.

KPC specialistės įvertino ir visą dvaro teritoriją, šimtametes ąžuolų, topolių alėjas parke.

„Man atrodo fantastiška, kad vietos žmonės, kurie ten gyvena išlaikė autentiką, išsaugojo“, – džiaugėsi vyriausioji paveldosaugininkė Vilma Bartašienė, nepabijojusi stoti prieš bendrą Savivaldybės administracijos poziciją.

Vilmos BARTAŠIENĖS nuotr.

PASTATAS: Kultūros paveldo centro specialistes sudomino šis gerai išlikęs ir šiuo metu gyvenamas vienas iš dvaro sodybos pastatų su simboliu – gilės ir ąžuolų lapų šakele.

APTVERTA: Šiuo metu Medvilionių dvaro pastatas jau aptvertas tvora ir apsaugine „stop“ juosta, o Joniškio rajono taryba vakar  nutarė jo nebegriauti.

Redakcijos archyvo nuotr.

POZICIJA: Nors rajono Taryba buvo nusprendusi Medvilionių dvarą griauti, savivaldybės paveldosaugininkė Vilma Bartašienė laikėsi „nevaldiškos“ pozicijos: kovojo už jo išsaugojimą.