Ma­te­ma­ti­kas tu­ri vil­ties, kad ma­dos pa­si­keis

Ma­te­ma­ti­kas tu­ri vil­ties, kad ma­dos pa­si­keis

Matematikas turi vilties, kad mados pasikeis

Šiaulietis matematikas docentas Albertas Bakštys, pernai atšventęs 90-metį, sulaukė Ministro Pirmininko sveikinimo rašto. Garbiam šiauliečiui vakar jį įteikė miesto vicemeras Stasys Tumėnas. A. Bakštys tik prieš trejus metus baigė pedagogo karjerą Šiaulių universitete, o matematikos knygas rašo iki šiol.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Sveikinimai pavėluoti

Vicemeras S. Tumėnas namuose aplankė jubiliatą, kurį pasveikino ir Premjero, ir mero vardu.

Įteikdamas Premjero Algirdo Butkevičiaus sveikinimą, kuriame išvardyti A. Bakščio nuopelnai, teigė: „Šiek tiek pavėluotas, bet geriau nei niekada.“

A. Bakštys jubiliejų atšventė pernai rugpjūtį. „Niekada negalvojau, kad sulauksiu 90 metų“, – sakė garbus šiaulietis.

Šiauliuose studentams aukštąją matematiką jis dėstė beveik šešis dešimtmečius – nuo 1957 metų. Prieš tai dirbo dėstytoju Klaipėdoje, o karjerą pradėjo mokytoju gimtojoje Kretingoje. Pedagogo stažas – beveik 70 metų.

1973–1981 metais A. Bakštys buvo Kauno politechnikos instituto Šiaulių vakarinio skyriaus dekanas. Jo vadovavimo laikotarpiu buvo pastatyti nauji fakulteto rūmai, įrengtos naujos laboratorijos.

Pats A. Bakštys buvo Lietuvos matematikos patriarcho profesoriaus Jono Kubiliaus mokinys ir įnešė svarų indėlį į savo mokytojo sukurtą tikimybinę skaičių teoriją ir tikimybių teoriją.

Rašo knygas ir žaidžia šachmatais

A. Bakštys per visą savo karjerą daug dėmesio skyrė mokyklinės matematikos dėstymui tobulinti ir iki šiol rašo metodines matematikos knygas. Yra sudaręs ir kompiuterinius matematinius paketus sudėtingiems reiškiniams modeliuoti.

Namų bibliotekoje nuolat įjungtas kompiuteris – ne tik darbui.

„Šachmatais žaidžiu su kompiuteriu, – sako A. Bakštys, svečio klausiamas, ar dar žaidžia šachmatais. Akademinėje bendruomenėje jis gerai žinomas, kaip aistringas šachmatininkas.

Kiek iš viso moksleiviams vadovėlių yra parašęs, neskaičiuoja. Tik įvardija pirmąją savo knygą – sovietmečiu tai buvo ir pirmasis lietuviškas matematikos vadovėlis.

Vieni paskutinių darbų – kartu su sūnumi docentu Gintaru Bakščiu, taip pat matematiku, parengti matematikos pratybų sąsiuviniai moksleiviams ir sąsiuviniai mokytojams.

Paskutinę mokomąją knygą „Statistikos namų darbai su skaičiuokle MS EXCEL“, skirtą universitetų ir kolegijų studentams, išleido pernai vasarą.

„Tai visiškai priešinga metodika, nei dabar dėstytojų taikoma, – sakė matematikas. – Tai – statistikos pradžiamokslis, kuriam nereikia galingos ir brangios dabar naudojamos programos, kainuojančios 2 500 dolerių. EXCEL yra visiems prieinama.“

Apie madas

„Matematika – mokslų karalienė, tačiau matematika dabar – nemadinga, – sako A. Bakštys. – Universitete fizika jau numirė, matematika išgyvena paskutines dienas.“

Bet kartu pasvarsto, jog „mados praeina – gal yra vilties?“

Savo archyvus vartydamas neseniai surado matematikos studentų sąrašus ir nustebo: kažkada viename kurse buvo dvi grupės po 40 studentų.

„Dabar tiek iš viso visame fakultete mokosi“, – palygino S. Tumėnas, pats buvęs universiteto dėstytojas.

A. Bakštys pastebi, jog mažai jaunimo renkasi matematiką ne vien dėl to, kad studijos nėra lengvos ar kad gabumų stigtų.

„Vertybės yra pasikeitusios, – sako ilgametis pedagogas. – Jaunimas dabar klausia, o kiek uždirbsiu baigęs, ir eina į socialinių mokslų, verslo vadybos studijas.“

Šiaulių universitetui A. Bakštys pirmiausia linki „išlikti“, o optimistinis jo palinkėjimas: „Pasiekti kažkada buvusį didžiausią studentų skaičių.“

Vienu metu jų buvo per 10 tūkstančių, dabar – perpus mažiau.

Vytauto RUŠKIO nuotr.

PEDAGOGAS: Docentas matematikas Albertas Bakštys, sulaukęs 90-mečio, pernai išleido naują mokomąją knygą, skirtą universitetų ir kolegijų studentams.