Liūdesio ar džiaugsmo reikia Šiauliams?

Liūdesio ar džiaugsmo reikia Šiauliams?

Liūdesio ar džiaugsmo reikia Šiauliams?

Šiaulių miesto savivaldybėje rengiamos konkurso Prisikėlimo aikštei sutvarkyti sąlygos. „Esminis klausimas – ko Savivaldybė prašys? – sako architektas Šarūnas Sabaliauskas. – Pertvarkyti erdvę, kad į ją grįžtų žmonės, ar palikti, kaip yra. Tada tik išklojame aikštę spalvotomis trinkelėmis.“

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Petvarkai – 30 milijonų litų

Savivaldybė dar šiemet skelbs viešą pirkimą aikštės sutvarkymo idėjai ir su laimėtoju derėsis dėl techninio projekto rengimo.

Šarūnas Sabaliauskas, Architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas, yra skaitęs pirmines techninio projekto rengimo sąlygas.

„Sąlygose surašyta krūva reikalavimų – iki eismo ženklų sustatymo, bet neaišku, ko norima – koks tikrasis uždavinys?“ – sakė „Šiaulių kraštui“ Š. Sabaliauskas.

Prieš kelerius metus buvo rengtos kūrybinės dirbtuvės idėjoms iškelti, aikštėje numatomo statyti Laisvės ir nepriklausomybės paminklo vietos paieškoms.

Tada vertinimo komisija priėjo išvados, jog laureatų darbai atitiko vieną iš svarbiausių kriterijų – harmoningą aikštės integravimą į egzistuojančią miesto struktūrą, vizualinių, funkcinių ryšių išsaugojimą ir atkūrimą.

Š. Sabaliauskas įsitikinęs, jeigu nebus vystoma ši koncepcija, tai liks tos pačios problemos: aikštės erdvės suskaidymas į atskirus gabalus ir jos ploto pjaustymas transporto arterijomis.

Programa „maximum“ ir „minimum“

Dabar šioje erdvėje yra keturios aikštės – „negyva“ aikštė, skveras prie Savivaldybės ir aikštės prie kolegijos ir Katedros.

„Savivaldybė turi apsispręsti, ar norima ieškoti radikaliai naujo sprendimo? Jeigu ne, tai tegu negaištama laiko ir energijos“, – sako architektas Š. Sabaliauskas.

Jis įsitikinęs, jog reikia radikalaus naujo aikštės sukirpimo.

„Ar tokį politinį sprendimą sugebės priimti politikai ir Savivaldybės valdininkai? – klausia architektas. – Ar išsikeliama programa maximum ir einama sunkiausiu keliu, ar paprasčiausiu – darome trinkelių piešinį ir turime, ką turime.“

Paminklo aktualija

Paminklas aikštėje, Š. Sabaliausko nuomone, yra tik „saga“. Bet jo statyba – politinis sprendimas.

„Principinio atsakymo reikia, ar aikštė yra paminklui pastatyti, ar paminklas yra tik sudėtinė aikštės dalis?“ – klausė Š. Sabaliauskas.

Jo žodžiais, jeigu bus pasakyta, duokite mums paminklą, tai bus aikštė, į kurią ateikite padėti gėlių, ir daugiau nelįskite: „Tai bus liūdesio ir susikaupimo aikštė.“

Trinkelių piešinio neprašys

Romanas Kančauskas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, kuruoja aikštės sutvarkymo reikalus. Jis sako, jog 30 milijonų litų europinės paramos būtų gauta sutvarkyti miesto centrinei daliai ir Prisikėlimo aikštei, jos prieigoms.

Kol kas techninio projekto rengimo sąlygos – „juodraštinio varianto“. Sudėliojus taškus, bus viešai paskelbtos visuomenei svarstyti.

„Tikrai nenorime tik trinkelių piešinio“, – aiškina R. Kančauskas.

Norima atkurti aikštės trauką, kad čia malonu būtų leisti laiką ir vaikams, ir jaunimui, ir suaugausiems, ir seneliams.

„Ateina pakankamai didelės europinės lėšos, tad leidžiame sau svajoti ir kelti idėjas,“ – teigia vienas iš miesto vadovų.

Radikali idėja jau nepalaikyta

R. Kančauskas tik apgailestauja, jog teko atsisakyti radikalios idėjos – mažinti aikštės erdvę, formuoti ją prie Savivaldybės ir Katedros, uždarius eismą jų prieigose.

Tokią aikštę formuojant, Tilžės gatvės kitoje pusėje, kur buvo istorinė turgaus aikštė, būtų galima sugrąžinti verslui. Užstatyti viešbučiais, parduotuvėmis, kavinėmis.

Jo nuomone, tai būtų buvęs geriausias variantas, nes taip būtų sukurta klasikinė miesto aikštė šalia Savivaldybės ir Katedros.

„Bet tai nepalaikyta, nes iškyla daug kitų problemų, pirmiausia – transporto, – sako jis. – Politikams idėja pasirodė per drąsi ir sunkiai įgyvendinama.“

Paminklas įrašytas

Paminklo pastatymo vietos parinkimas yra įrašytas į konkurso sąlygas.

„Esu jau pateikęs pastabą, jog paminklas gali būti, jeigu neprieštaraus bendrai aikštės sutvarkymo koncepcijai – gali būti, kad jis į aikštę neįsirašys“, – mano R. Kančauskas.

Netvirtina, kad paminklo nereikia, bet jeigu aikštė bus „aktyvi“, gal visai kitokio meninio akcento reikia?

Dėl aikštės pavadinimo taip pat siūlytų diskutuoti.

„Prisikėlimo pavadinimas turi ir liūdesio šešėlį – bent man tokią asociaciją kelia“, – sako jis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

GALIMYBĖS: Vėl grįžtama prie Prisikėlimo aikštės sutvarkymo idėjos. Keliamas klausimas ir dėl jos pervadinimo.

Jono TAMULIO nuotr.

PASIŪLYMAS: Architektas Šarūnas Sabaliauskas siūlo pirmiausia apsispręsti, ar norima ieškoti radikaliai naujo sprendimo? Jeigu ne, tada sprendimas vienas – sudėlioti trinkeles.