Ligoninės šaldytuvai perpildyti atliekų

Ligoninės šaldytuvai perpildyti atliekų

Ligoninės šaldytuvai perpildyti atliekų

Respublikinės Šiaulių ligoninės biologinių atliekų talpyklos jau persipildė. Išvežti nėra kur. Amputuotas galūnes, organus ir visa, ką gydymo įstaigose palieka žmogus, norima laidoti kapinėse. Netoli Šiaulių pastatytas pavojingų atliekų deginimo įrenginys tebėra sustabdytas.

Janina VANSAUSKIENĖ

Prašoma vietos kapinėse

Prieš savaitę rašėme apie pavojų dėl medicininių atliekų, tačiau situacija valstybėje nepasikeitė. Vakar Šiaulių ligoninės biologinių atliekų talpykloje tebuvo vietos vos porai dėžių, talpinančių maždaug po dešimt kilogramų greitai gendančių atliekų. Du šaldymo įrenginiai, kuriuose telpa vidutiniškai po 180 kilogramų atliekų, prisipildė per mėnesį. Tiek laiko iš ligoninės nebuvo vežamos pavojingomis laikomos infekuotos medicininės atliekos.

Dalį medicininių atliekų ligoninė nukenksmino ir išvežė į buitinių atliekų sąvartyną.

„Krauju bei fiziologiniais skysčiais permirkusią tvarsliavą apdorojame 132 laipsnių kaitinimo įrenginyje ir išvežame į buitinių atliekų sąvartyną“, — sakė Respublikinės Šiaulių ligoninės infrastruktūros direktorius Vygantas Jocius.

Ligoninė kreipėsi į Šiaulių miesto merą Justiną Sartauską, prašydama skirti vietą kapinėse amputuotiems organams laidoti. „Kol kas atsakymo negavome. Mes jau niekuo nebepasitikime, todėl jei ir pasirodytų atliekų vežėjai, vietą skirti kapinėse vis tiek prašytume, — “Šiaulių kraštui“ sakė V. Jocius.

Jo teigimu, taip medicininės biologinės atliekos buvo laidojamos prieš keletą metų.

Laukia ir atliekų vežėjai

Iš Šiaulių ligoninės atliekas kas dvi savaites išveždavo bendrovė „Senovė“ ir pristatydavo sudeginti į pavojingų atliekų utilizavimo gamyklą Aukštrakiuose, kur buvo atliekami bandomieji deginimai. Įrenginys oficialiai dar nėra veikiantis, o dabar ir sustabdytas.

Sustabdžius įrenginį Šiauliuose, bendrovė „Senovė“ siekė atnaujinti šių atliekų naikinimą nedidelėje gamykloje Vilniuje. Ši buvo uždaryta dėl aplinkosauginių reikalavimų neatitikimo.

Šios bendrovės plėtros direktorė Rima Lesnikauskienė „Šiaulių kraštui“ tvirtino, kad sandėliai užkrauti jau dvokiančiomis atliekomis, jos būsiančios pradėtos deginti — laukiama leidimo nuimti plombas nuo gamyklos durų.

Tuo tarpu atliekų tvarkymo rinkoje įsitvirtinti siekiančios kitos įmonės vadovė „Šiaulių kraštui“ teigė, kad su gydymo įstaigomis šioji bendrovė pasirašo naujas sutartis ir rengiasi medicinines atliekas išvežti deginti į Vokietiją.

Ūkio ministerija — stebi

Pirmadienį Vyriausybėje buvo tariamasi, ką daryti dėl sustabdyto įrenginio Aukštrakiuose ir kaip spręsti besikaupiančių medicininių atliekų problemą.

Konkretaus sprendimo nebuvo priimta.

„Atliekų deginimo įrenginio statytojai UAB “Toksika“ ir rangovai “Hafner Srl“ kalbasi, jie turėtų surasti sprendimą“, — Ūkio ministerijos poziciją dėstė Vytautė Šmaižytė apie valstybinės reikšmės objekto likimą, kurio statybai buvo išleista 87 milijonai litų.

Įrenginio eksploatacijos bandymai buvo sustabdyti gegužės 17-ąją, kilus nesutarimams tarp valstybinės reikšmės objekto statybos užsakovų UAB „Toksika“ ir rangovų — Italijos įmonės “Hafner Srl“ ir UAB “Senovė“.

Į „Šiaulių krašto“ klausimą“ kam tenka atsakomybė, kad dėl dviejų bendrovių nesutarimų kaupiamos tiksinčios pavojingos “bombos“, Ūkio ministerija neatsakė.

Atliekų deginimo įrenginys Aukštrakiuose turėjo būti baigtas statyti ir perduotas eksploatuoti pernai spalį.

ATLIEKOS: Šiaulių ligoninėje biologinių atliekų talpyklose per mėnesį susikaupė per 300 kilogramų amputuotų organų ir žmogaus organizmo audinių.

IŠEITIS: „Infekuotos atliekos apdorojamos 132 laipsnių karštyje ir išgabenamos į buitinių atliekų sąvartyną“, — sako ligoninės infrastruktūros direktorius Vygantas Jocius. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.