Naujausios
Ligoninę pasiekė krūties vėžio diagnostikos priemonės
Vakar į Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos kliniką atvežtos ir padovanotos krūties vėžio diagnostikos priemonės – stulpelinės biopsinės adatos ir žymekliai. Tai – Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos dovana moterims, kurioms diagnozuojamas krūties vėžys.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Biopsinės adatos yra kasdienė krūtų ligų centrų priemonė, kuri padeda greitai nustatyti pakitimų krūtyse prigimtį. Pacienčių nereikia guldyti į stacionarą, ruošti operacijai. Biopsija atliekama greitai, beveik neskausmingai ir be pjūvių, todėl nelieka randų.
Onkologijos klinikai padovanota 100 biopsijos adatų ir šaudyklė. Dovanos vertė – daugiau kaip 2 tūkstančiai eurų. 100 biopsijos adatų užtenka metams, o šaudyklė yra ilgaamžė. Priemones apžiūrėjęs Onkologijos klinikos direktoriaus pareigas laikinai einantis chemoterapeutas Leonid Gatijatullin sakė, kad su nauja šaudykle dar teks pasimokyti dirbti, nes ankstesnė buvusi kiek kitokia.
Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos dovanos Šiaulių onkologijos kliniką pasiekia jau aštunti metai. Šiemet asociacijos organizuotame aštuntajame labdaros „Blossom of Hope“ ("Sužydėjusi viltis") renginyje surinkta rekordinė beveik 26 tūkstančių eurų suma (pernai buvo surinkta apie 13 tūkstančių eurų). Ji paprastai skiriama krūties vėžio diagnostikos priemonėms – stulpelinėms biopsinėms adatoms ir žymekliams pirkti.
Šiomis dienomis krūties vėžio diagnostikos priemonės be Šiaulių ligoninės pasieks dar tris gydymo įstaigas: Nacionalinį vėžio institutą Vilniuje, Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos kliniką ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikas. Biopsijos adatų šioms klinikoms padovanota pagal poreikį.
llgalaikis šios iniciatyvos partneris yra farmacijos kompanija „Roche“, ji bendradarbiavo įsigyjant pažangių biopsijos adatų.
„Roche“ atstovas Petras Radzevičius pasakojo, kad anksčiau naudotos adatos neretai lūždavo arba nusprūsdavo nuo šaudyklės. Vakar į Šiaulius atgabentos adatos ir šaudyklė yra labai patikimos, todėl atliekant biopsijas jokių nesklandumų neturėtų kilti.
Spaudos konferencijoje dalyvavusi labdaros renginio „Sužydėjusi viltis“ organizatorė italė Giusy Bernardi sakė, jog svarbiausias asociacijos narių tikslas – skleisti žinią apie krūtų vėžio prevenciją. Viešnia pastebėjo, jog Lietuvoje dar jaučiamas tabu, kalbant apie šią ligą.
Krūties vėžys – Lietuvoje labiausiai paplitusi moterų vėžinė liga. Ja suserga maždaug kas devinta moteris. Dažniausiai krūties vėžys užklumpa vyresnes nei 50 metų moteris, bet kartais susargdina ir jaunesnes.
Lietuvoje veikia valstybės finansuojama atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, skirta moterims nuo 50 iki 69 metų.
L. Gatijatullin pasidžiaugė, kad pastaraisiais metais krūties vėžį pavyksta nustatyti vis ankstyvesnės stadijos ir tai padeda greičiau jį įveikti. Prieš porą dešimtmečių dažniau pasitaikydavo užleistų krūties vėžio stadijų. Visgi informacija apie krūties vėžį ir profilaktines priemones pasiekia dar ne visas šalies moteris. Savo sveikata labiau turėtų rūpintis ne tik vyresnės moterys, bet ir tos, kurios priklauso rizikos grupei, kai krūties vėžiu sirgo mama ar artima giminaitė.
Daugiau nei 90 procentų krūties vėžiu susirgusių moterų pasveiksta, jei apie ligą sužino laiku. Pagrindinė prevencinė priemonė – nuolatinė patikra.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NAUJOVĖ: Apžiūrėjęs naujų biopsijos adatų šaudyklę, Onkologijos klinikos direktoriaus pareigas laikinai einantis chemoterapeutas Leonid Gatijatullin sakė, kad dar teks pasimokyti su ja dirbti.
ADATOS: Farmacijos kompanijos „Roche“, kuri bendradarbiavo įsigyjant krūties vėžio diagnostikos priemonės, atstovas Petras Radzevičius sakė, kad šios biopsijos adatos daug patikimesnės – nelūžta ir nenušoka nuo šaudyklės.
DOVANOS: Šiaulių ligoninės Onkologijos kliniką Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos dovanos pasiekia jau aštunti metai iš eilės. Šiemet krūties vėžio diagnostikos priemones atvežė (iš kairės) farmacijos kompanijos atstovai Petras Radzevičius ir Gintarė Žalytė-Štarienė bei Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos komiteto narės Monika Širvinskaitė ir Giusy Bernardi.