Laisvės gynėjai pagerbti ir tyla, ir salvėmis

Laisvės gynėjai pagerbti ir tyla, ir salvėmis

Laisvės gynėjai pagerbti ir tyla, ir salvėmis

Vakar skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės renginiu „Tą naktį ugnimi pražydo Laisvė“ paminėta Laisvės gynėjų diena. Ir dabar, po 25-erių metų, prisimindami Sausio 13-osios įvykius, šiauliečiai susigraudina.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tikėjo laisve

Skverą juosė geltona, žalia ir raudona spalvomis nudažyti žibintai, simbolizuojantys trispalvę. 647 stiklainius moksleiviai, mokytojai, jaunimo organizacijų atstovai nudažė Šiaulių kultūros centro organizuotoje akcijoje „Šviečianti trispalvė“. Trispalvės spalvomis nušvito ir fontanas „Saulės diskai“.

Vida Vaitekaitienė su draugu Henriku Sviderskiu į skverą paminėti Laisvės gynėjų dienos ateina kasmet.

Lemtingąją 1991 metų sausio 13-ąją H. Sviderskis visą naktį neatsitraukė nuo televizoriaus: „Skambinau į Latviją draugui, sakiau, viskas, mes jau pražuvę. Emocijos gyvos iki šiol. Dėkoju Dievui, kad viskas gerai pasisekė.“

V. Vaitekaitienė prisimena: „Nervai buvo labai įtempti. Žiūrėjome televizorių ir verkėm: kas bus?!“ Abiem graudu ir šiandien.

Zofija ir Jonas Šidlauskai Vilniuje budėjo 1991 metų sausio 11-ąją. Sausio 12-osios vakare grįžo į Šiaulius. Prie Savivaldybės degė laužai.

Sausio 13-osios naktį, išgirdę ir pamatę, kas vyksta, atskubėjo prie Savivaldybės. Moteris prisimena: tuomet radijas visada buvo prie galvos.

Sausio 13-osios rytą, 8 valandą, autobusas su šiauliečiais vėl pajudėjo į Vilnių. Šidlauskai į autobusą sėdo neabejodami ir važiavo pasiruošę bet kam. „Vaikams susakėme, jei žūsime, tai žinokite...“ – susigraudina Z. Šidlauskienė. Atžaloms tuo metu buvo 14–15 metų.

Vilnius po nakties buvo visiškai pasikeitęs, prie Seimo rūmų pastatyta daug barikadų.

Šidlauskai tikėjo, kad galiausiai viskas baigsis sėkmingai. „Ko mes būtume važiavę? Tie, kas netikėjo laisvės pergale, buvo namuose“, – sako J. Šidlauskas.

Salvės žuvusiesiems

Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės grandiniui Tomui Klusui prieš 25-erius metus buvo dešimt metų. „Skaudu prisiminti, yra žuvusiųjų, todėl stengiamės juos pagerbti“, – sako karys. Ryte Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės kariai uždegė žvakių.

„Didžiuojuosi, kad esu karys. Mylime Tėvynę, saugome, giname“, – sako T. Klusas.

Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės kariai vakar stojo ant slidžių ir 14 ratų skyrė žuvusiesiems atminti. „Įsijungė ir kariai, ir karės. Svarbu pažymėti šią dieną, tai – mūsų istorija“, – sakė Aviacijos bazės puskarininkis Vytautas Urbelis.

Skvere Lietuvos himną kartu su susirinkusiaisiais sugiedojo Šiaulių universiteto gimnazijos choras „Poco“ (vadovė Rasa Stoškuvienė), šokį su fakelais šoko Šiaulių kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvas „Želmenėliai“ (vadovė Aldona Masėnienė).

Iškilmingai perskaitytos žuvusiųjų pavardės, jų atminimas pagerbtas tylos minute. Oro gynybos bataliono kariai žuvusiems Sausio 13-ąją skyrė tris salves. Tradiciškai ugnis užsiliepsnojo aikštėje pastatytose statinėse.

Renginio dalyviai vaišinosi kareiviška koše ir šildėsi arbata.

Po minėjimo šv. mišios aukotos Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje ir Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo bažnyčioje. Šioje bažnyčioje po šv. mišių vyko koncertas: V. A. Mocarto „Requiem“ atliko Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus), Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Tomas Ambrozaitis), solistai: Asta Krikščiūnaitė (sopranas), Nora Petročenko (mecosopranas), Kęstutis Alčauskis (tenoras), Tadas Girininkas (bosas).

Vakar Laisvės diena minėta ir kitose vietose. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje vyko kūrybinės dirbtuvės „Laisvės sparnai“, o Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje – jaunimo inicijuota konferencija „25-eri Laisvės kelio metai“.

Šiaulių kultūros centro Rėkyvos skyriuje organizuotas renginys „Kelias į laisvę“.

Iki sausio 25 dienos Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje veiks spaudinių paroda, skirta Laisvės gynėjų dienai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SALVĖS: Oro gynybos bataliono kariai žuvusiems Sausio13-ąją skyrė tris salves.

UGNIS: Statinėse tradiciškai suliepsnojo ugnis.

SPALVOS: Geltonos, žalios ir raudonos spalvos liepsnelės juosė skverą prie Savivaldybės, degė ir prie fontano „Saulės diskai“.

ŠOKIS: Skvere šoko Šiaulių kultūros centro liaudiškų šokių kolektyvas „Želmenėliai“.

GYNĖJAI: Zofija ir Jonas Šidlauskai Vilniuje budėjo 1991 metų sausio 11-ąją. Sausio 12-osios vakare grįžo į Šiaulius, o sausio 13-osios rytą vėl išskubėjo į sostinę – pasiruošę bet kam.

KARYS: Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės grandiniui Tomui Klusui prieš 25-erius metus buvo dešimt metų. Į minėjimą jis atėjo su atžala.

DALYVIAI: Vida Vaitekaitienė su draugu Henriku Sviderskiu į skverą paminėti Laisvės gynėjų dienos ateina kasmet.

PAGERBIMAS: Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės puskarininkis Vytautas Urbelis vakar su kolegomis stojo ant slidžių: keturiolika ratų skyrė žuvusiesiems atminti.