Kvailyste kve­pian­tis pro­jek­tas – ša­lia NA­TO ba­zės

Kvailyste kve­pian­tis pro­jek­tas – ša­lia NA­TO ba­zės

Kvailyste kvepiantis projektas – šalia NATO bazės

Šiaulių miesto taryba pritarė styginio transporto diegėjų atėjimui į Pramonės parką. „Šiaulių kraštas“ rašė, jog pažadėtos fantastinės investicijos kvepia naujais „vasiukais“, bet politikų tai nesustabdė. Rusų mokslininkas su savo idėja po Rusiją „skraidė“ kone 40 metų, o „nutūps“ šalia Šiaulių karinio aerodromo, šalia NATO bazės.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas

Fantastika užbūrė

„Dangaus kelio“ projektui pritarė 18 Tarybos narių, prieš balsavo 4, vienas susilaikė.

Tarybos sprendimu Savivaldybė įgaliota pasirašyti investicijų sutartį su uždarąja akcine bendrove „Rail skyway systems LTD“, kuriai vadovauja rusų mokslininkas Anatolijus Junitskis.

Pramonės parke, šalia karinio areodromo su NATO misijos naikintuvais, atsiras A. Junitskio „dangaus kelio“ laboratorija ir bandomoji trasa. Jos reikia, kad technologiją galima būtų sertifikuoti.

Politikai patikėjo ruso galimybėmis kurti virš žemės ant atramų plieninėmis stygomis skriejančius traukinius ir pažadėtomis fantastinėmis investicijomis. Esą per kelis metus Šiauliuose investuos 260 milijonų eurų (beveik milijardą litų) ir sukurs 500 darbo vietų.

Tarybos daugumos nesustabdė abejonės, kodėl rusas, savo idėjai kone 40 metų ieškantis vietos, Rusijoje jos taip ir nerado? Kodėl, vartydamas milijonus eurų, sklypo pats neišgali nusipirkti?

Ateina šimtmečiui dėl europinių pinigų

Pramonės parke „dangaus kelio“ bandomajai trasai tiesti numatyta suteikti du sklypus – iš viso 30 hektarų. Savivaldybė prašys, kad investuotojui tą žemę 99 metams išnuomotų Nacionalinė žemės tarnyba.

10 metų investuotojas būtų atleistas nuo žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių. Pats įsirengtų sklypų infrastruktūrą.

Savivaldybė už savo lėšas rengs žemėtvarkos planą sklypams sujungti, iškirs medžius, krūmynus. Taip pat teiks informaciją investuotojui apie galimybes gauti valstybės ir Savivaldybės paramą.

„Dangaus kelio“ diegėjai nė neslepia, kad į Lietuvą atėjo su intencija pretenduoti į europinę paramą.

„Žinome, kad transportui vystyti lėšos Lietuvoje yra paskirtos iki 2020 metų, aišku, pretenduosime, dalyvausime visose Europos Sąjungos programose“, – dar iki Šiaulių politikų sprendimo tvirtino „Šiaulių kraštui“ bendrovės vadovo pavaduotojas Artūras Virbickas.

Oponentai įžvelgia pavojų

Nepriklausomas Tarybos narys Stasys Tumėnas pasisakė prieš sprendimo projektą.

„Siūliau pirmiausia pasidomėti, ar nėra pavojų Lietuvos nacionaliniam saugumui, – sakė „Šiaulių kraštui“ S.Tumėnas. – Visa tai bus daroma prie NATO bazės, Šiaulių aerodromo, ir daroma nelabai draugiškos valstybės atstovo. Idėja gal ir gera, bet dabartinė geopolitinė situacija verčia atidžiau studijuoti pasiūlymą.“

Be to, politiko žodžiais, projekte yra ir daug „vasiukų kvapo“. Ar neatsitiks, kaip su kažkada žlugusia garsiąja „Gilo statyba“, kurios griuvėsai iki šiol stūkso šalia miesto parko?

Jis svarsto, jeigu tai – toks „gražus svajonių projektas“, kaip teigia jo autoriai, kodėl jis niekur neįgyvendintas? Kodėl toks turtingas investuotojas pasitraukė iš Rusijos?

„Visus šiuos kontekstus turėjome išsiaiškinti, – įsitikinęs S. Tumėnas. – Žinant, kaip dabar dirbama su „minkštaisiais paketais", kaip per visokius šou yra sprendžiamos geopolitinės problemos, nereikėtų skubėti.“

Jonas Bartkus, Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos seniūnas, teigia prieš balsavęs, įžvelgdamas du pavojus.

„Pirmas pavojus – čia gali būti finansinės piramidės įrankis, – sako J. Bartkus. – Pinigus iš žmonių gauna visame pasaulyje platindami akcijas. Visur galės reklamuotis, kad Šiaulių savivaldybė jiems davė sklypą – dėl to jie tas akcijas ir platina.“

Antra vertus, jis neatmeta, jog tas atėjimas gali būti pagrįstas rusų intervencijos „žaliųjų žmogeliukų“ principu.

„Verslo požiūriu miestas smarkiai gal ir nerizikuoja, – svarsto politikas. – Duodame jiems tik pievą, žada per metus pradėti veiklą, jeigu nepradės – galėtume išvyti. Bet gali būti blogiau – jeigu pradės kažką daryti, kuolus susikals, ir sustos.“

„Dangaus kelio“ laimintojai

Balsavimo rezultatai dėl „dangaus kelio":

Už: 18 – Vaidas Bacys, Artūras Gedminas, Vytautas Juškus, Gintaras Karalevičius, Angelė Kavaliauskienė, Artūras Kulikauskas, Vincas Laurutis, Denis Michalenko, Genadijus Mikšys, Aurimas Nausėda, Juozas Pabrėža, Virginija Račienė, Justinas Sartauskas, Aušrelė Šalkauskienė, Lukas Žakaris, Danutė Ona Statulevičienė, Ričardas Pupelis, Giedrė Brazlauskaitė.

Prieš: 4 – Jonas Bartkus, Elena Mockuvienė, Artūras Visockas, Stasys Tumėnas.

Susilaikė: 1 – Juras Andriukaitis.

Redakcijos pastaba: Gali būti, kad Šiaulių taryba, pritardama „ dangaus kelio“ idėjoms, pasiekė apsikvailinimo rekordą.

Jono TAMULIO nuotr.

KONTEKSTAS: Stasys Tumėnas sako, jog „svajonių projektą“ reikėjo vertinti geopolitiname kontekste: „Žinant, kaip yra naudojami „minkštieji paketai“, nereikėjo skubėti.“

ĮRANKIS: Jonas Bartkus įžvelgia, jog projektas gali būti finansinės piramidės įrankis: „ Pinigus iš žmonių gauna, visur reklamuosis, kad Šiaulių savivaldybė jiems davė sklypą – dėl to jie tas akcijas ir platina.“

PAVYZDYS. Prieš daugiau nei du dešimtmečius Šiaulių politikai, patikėję saldžiabalsiu investuotoju, apsikvailino su „Gilo statyba“ – griuvėsiai iki šiol bado akis.