Kur miega Šiaulių meras ir kiti „emigrantai“

Kur miega Šiaulių meras ir kiti „emigrantai“

Kur miega Šiaulių meras ir kiti „emigrantai“

Šiaulių meras Justinas Sartauskas negalėtų būti Šiaulių meru, jeigu būtų nurodęs tikrąją savo gyvenimo vietą — Kurtuvėnus, Šiaulių rajone. „Tas miegojimas... tai dar nereiškia, kad aš miegu kur“, — svarstė meras.

Naujojoje miesto Taryboje yra daugiau politikų, kurie miega ne Šiauliuose. Tarp jų — Vilniuje gyvenantis Aidas Gedvilas, kuris pavyzdžiu laiko Prezidentą Valdą Adamkų. Būsimo Prezidento „šlepetės“ kelerius metus gyveno Šiauliuose.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Merui nesvarbu, kur miegoti?

Šiaulių meras socialdemokratas Justinas Sartauskas gyvena Kurtuvėnuose, Šiaulių rajone. Gyvenamąją vietą deklaravo Šiauliuose, nuosavame bute.

„Kažkada Kurtuvėnuose kūriausi sodą, dabar jame daugiau ir gyvenu. Kurtuvėnai nuo Šiaulių — 15 minučių, tikrai nematau jokios problemos. O tas miegojimas... tai dar nereiškia, kad aš miegu kur“, — pripažino meras J. Sartauskas.

Ar gyvenimas kitur netrukdo merui būti Šiaulių patriotu ir tvarkyti miestą, kaip savo namus?

„Aš sieju ateitį su Šiauliais. Šiauliuose visi mano vaikai lankė ar tebelanko mokyklas“, — sakė meras.

Ar etiška politikams gudrauti: deklaruoti gyvenamąją vietą ne ten, kur iš tiesų gyvena? Juk J. Sartauskas pagal gyvenamą vietą galėtų būti tik Šiaulių rajono politiku.

„Koks čia gudravimas? Šiauliuose — nuo 1978 metų, todėl laikau save šiauliečiu. Daug žmonių, pavyzdžiui, statybininkai, gyvena Šiauliuose, o dirba Klaipėdoje. Mes irgi žmonės, kurie turime savo asmeninius gyvenimus“, — sakė meras.

Šiauliuose „turi kur apsistoti“

Su Darbo partija po septynerių metų pertraukos į miesto Tarybą sugrįžęs Aidas Gedvilas gyvena Vilniuje.

„Nemanau, kad negyvenu Šiauliuose. Nesu namisėda ir gyvenu ten, kur reikia. Dirbu Šiauliuose, turiu reikalų ir Vilniuje. Esame Europos Sąjungos sudėtyje, todėl nenuostabu, kad tos ribos, net ir gyvenamos vietos, išsiplečia. Šiandien aš Lenkijoje, Vokietijoje, rytoj — dar toliau. O kas nustatė, kiek valandų per metus reikia prabūti Šiauliuose, kad būtum šiaulietis?“, — išsisukinėjo nuo tiesaus atsakymo A. Gedvilas.

2004 metais A. Gedvilas buvo išrinktas į Seimą. Šiauliuose iki Seimo, būdamas miesto Tarybos nariu, gyveno iš Savivaldybės nuomotame bute — iš jo ir išvažiavo į Vilnių. Pasistatė sostinėje namą. Jame ir gyvena?

„Jo! Oi, ne, negyvenu“, — juokėsi išsidavęs A. Gedvilas.

„Esu registruotas Šiauliuose, Varpo gatvėje. Manau, kad nėra skirtumo, pas ką, svarbu, kad registracija yra Šiaulių. Aš turiu ten galimybę ir apsistoti“, — tvirtino A. Gedvilas.

Jis tikino turįs Šiauliuose ir nuosavą būstą. Kodėl registruotas ne ten?

„Taip patogiau“, — aikšino A. Gedvilas.

Vilniuje politika „nesusiklostė“

Pagal realiai gyvenamą vietą A. Gedvilas galėtų pretenduoti į sostinės Tarybą. Kodėl nebandė ten?

„Ne, ne todėl, kad neprasimušu. Todėl, kad myliu Šiaulius, čia mane pažįsta. O dėl valdžios Vilniuje, manau, kad nesusiklosto tokios aplinkybės, dėl kurių man būtų verta nusispjauti į Šiaulių miesto ateitį ir atiduoti save Vilniaus miesto reikalams“, — gyrėsi A. Gedvilas.

Prezidento „pavyzdys“

„Mūsų Prezidentas Valdas Adamkus parodė “pavyzdį“ kaip deklaruoti gyvenamąją vietą. Mes su savo gyvenamosios vietos istorijomis nebeprašoksime Prezidento“, — juokėsi A. Gedvilas.

1997 metais V. Adamkų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atsisakė registruoti jį kandidatu į Prezidentus. VRK buvo nusprendusi, kad V. Adamkaus pateikti įrodymai nepatvirtino, jog JAV pilietybę turėjęs V. Adamkus ne mažiau kaip trejus pastaruosius metus gyveno Lietuvoje. V. Adamkus VRK sprendimą apskundė teismui. Tarp teismui pateiktų įrodymų V. Adamkus pateikė pažymą, kad trejus metus buvo registruotas Šiauliuose, pas žmonos gimines, nors tuo metu dirbo JAV.

Teismas V. Adamkų pripažino nuolat gyvenančiu Lietuvoje, taip buvo suteikta teisė kandidatuoti jam į prezidentus. Ši istorija pagarsėjo kaip „šlepečių byla“.

2005 metais Šiauliuose net buvo kilusi idėja pastatyti paminklą Prezidento šlepetėms. Rimtai svarstyta net Šiaulių savivaldybės Teigiamo miesto įvaizdžio komisijoje, kuriai tuo metu vadovavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, o dabar Šiaulių meras J. Sartauskas.

Iškilus į viešumą šlepečių paminklo idėjai J. Sartauskas šlepečių paminklo idėją užglaistė, kad nebūtų įžeistas Prezidentas.

„Emigrantas“ Vilniuje

„Esu šiaulietis. Emigrantas esu ne Šiauliuose, o Vilniuje ir laikinai“, — teisinosi pirmą kartą į miesto Tarybą išrinktas švietimo ir mokslo viceministru dirbantis Vaidas Bacys, į rinkimus ėjęs su Lietuvos liberalų sąjūdžiu.

Viceministras teigė esąs registruotas močiutės name Šiauliuose. Tik registracija jam ir suteikė teisę dalyvauti savivaldos rinkimuose. Realiai V. Bacys gyvena Vilniuje.

V. Bacys jau praleido vieną iš keturių naujosios Tarybos posėdžių.

„Mano viceministro pareigos leidžia derinti darbą miesto Taryboje. Šiais laikais nėra jokios problemos turėti visą norimą informaciją“, — sakė miesto Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininko pavaduotojas V. Bacys.

Jis skaičiavo, kad į Šiaulius grįžta savaitgaliais, į Tarybos ir komiteto posėdžius.

„Kai tik pasikeis Vyriausybė, o ji bet kurią dieną gali būti atstatydinta, aš grįšiu į Šiaulius, nes tai tik politinio pasitikėjimo pareigybė — laikinas darbas“, — sakė viceministras.

Net sužadėtinė — šiaulietė

Kitas Liberalų sąjūdžio kandidatas Žilvinas Šilėnas, vadovaujantis miesto Tarybos Finansų ir ekonomikos komitetui, taip pat gyvena Vilniuje. Gyvenamąją vietą deklaravo Šiauliuose ir taip pateko į miesto Tarybą.

Dar balandį, kai tik pradėjo dirbti naujoji miesto Taryba, „Šiaulių kraštas“ skambino Ž. Šilėnui dėl Šiaulių miesto reikalų. Tada Ž. Šilėnas nustebo — pagal kokias pareigas jam skambiname? Pasiteiravus, ar jis nepamiršo esąs Šiaulių miesto Tarybos narys, politikas sutiko komentuoti.

Ekonomistas Ž. Šilėnas Vilniuje dirba Viešosios įstaigos Lietuvos laisvosios rinkos institutas vyresniuoju ekspertu.

„Esu gyvenęs ir JAV ketverius metus, ir Didžiojoje Britanijoje dvejus metus, bet vis tiek išlikau šiaulietis. Dabar dirbu Vilniuje. Gyvenu čia dėl darbo“, — sakė Ž. Šilėnas.

Šiauliuose, tikino Ž. Šilėnas, jis būnąs beveik kas savaitę, čia gyvena tėvai, giminės. „Net mano sužadėtinė yra iš Šiaulių ir aš kalbu šiaulietišku akcentu su draugais“, — savo šiaulietiškumą grindė Ž. Šilėnas.

Maloniau — ne Šiauliuose

Kurtuvėnuose gyvena ir tvarkietis Vidmantas Japertas. Nuo 1997 iki 2002 metų jis ir buvo ne miesto, bet Šiaulių rajono Tarybos narys.

V. Japertas gyvenamąją vietą deklaravo Šiauliuose nuosavame bute ir taip įgavo teisę kandidatuoti į Šiaulių miesto, o nebe rajono savivaldą.

Kodėl žmonės nori valdyti Šiaulius, negyvendami mieste?

„Laisvą laiką nuo verslo, kuris yra Šiauliuose, politikos, visuomeninės veiklos, praleidžiu ne Šiauliuose. Laisvą laiką man maloniau praleisti ten, kur neturėčiau kasdieninių problemų, ramiai. Kadangi pomėgis — gamta, tai aš tos vietos (Kurtuvėnuose — R. Ž.) neiškeisčiau į nieką. O mokesčius aš moku Šiauliams — niekas nenukenčia“, — sakė V. Japertas.

 

MIEGAS: Ne Šiauliuose gyvenantis Šiaulių meras Justinas Sartauskas vietos, kur iš tiesų miega ir gyvena, nenorėjo deklaruoti, nes neturėtų teisės siekti vietos miesto Taryboje. 

PAVYZDYS: Aidas Gedvilas, gyvenantis Vilniuje, priminė, kad Prezidentas Valdas Adamkus parodė „pavyzdį“, kaip reikia deklaruoti gyvenamąją vietą. 

MALONUMAS: Į miesto tarybą išrinktas Vidmantas Japertas prisipažino, kad jam maloniau gyventi ne Šiauliuose, o Kurtuvėnuose. 

ŠIAULIETIS: Vilniuje gyvenantis miesto Tarybos narys Žilvinas Šilėnas tikino esąs šiaulietis.

EMIGRANTAS: Viceministru dirbantis Vaidas Bacys sako, kad jis ne Šiauliuose, o Vilniuje yra emigrantas. 

POLITIKA: Šiaulių meras Justinas Sartauskas priminė, kad politikai irgi žmonės. 

Jono TAMULIO, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KOMENTARAS

Gudrauti būdinga

Zenonas VAIGAUSKAS, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas:

— Dėl gyvenamosios vietos deklaracijos gudrauti Lietuvoje įprasta.

Tarybiniais laikais buvo garsioji „prapiska“, kai žmogus turėdavo prisiregistruoti, kad gautų darbą. Nemanau, kad vertėtų grįžti į tuos laikus ir daryti suvaržymus.

V. Adamkaus biografijoje irgi buvo gyvenamosios vietos deklaravimo problema. Teismas nulėmė taip, kad jis galėjo kandidatuoti į Prezidentus, nors VRK akivaizdžiai įrodė, kad V. Adamkaus darbovietė buvo tikrai ne Šiauliuose. Prezidento V. Adamkaus pavyzdys yra būdingas daugeliui lietuvių.

Interesų deklaruoti gyvenamąją vietą ne ten, kur gyveni iš tiesų, gali būti daug. Žinau daugybę pavyzdžių, kai politikai prisiregistruoja sandėliuke, kad tik galėtų kandidatuoti norimoje savivaldybėje.

Gedimino SAVICKIO (ELTA) nuotr.