
Naujausios
Konservatoriai mato vaivorykštę, socialdemokratai – klaidas
Daliai Grybauskaitei rinkėjai atvėrė kelią eiti šalies vadovės pareigas antrą kadenciją. Socialdemokratų lūkesčiai nepasiteisino ne tik Prezidento, bet ir Europos Parlamento rinkimuose.
„Šiaulių kraštui“ rinkimų rezultatus vertino dešiniojo ir kairiojo sparno bei politinio centro politikai. Kokią įtaką jie darys vidaus politiniame gyvenime? Ar gali keistis valdančioji koalicija?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Pergalę švenčia dešinieji
Dalia Grybauskaitė antrajame ture surinko 57,87 procento dalyvavusių rinkėjų balsų (27,38 proc. – nuo visų rinkėjų), už ją balsavo 700 647 rinkėjai. Zigmantas Balčytis surinko 40,14 procento dalyvavusių rinkėjų balsų (18,99 proc. – nuo visų rinkėjų), už jį balsavo 485 968 rinkėjai.
Lietuvai naujos kadencijos Europos Parlamente (EP) atstovaus 11 europarlamentarų komanda. Keturios partijos laimėjo po du mandatus: Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai, Socialdemokratų partija, Liberalų sąjūdis ir partija „Tvarka ir teisingumas“.
Tačiau rinkimų laimėtojais laikomi konservatoriai-krikščionys demokratai. Jie gavo 17,39 procento balsų. Antri – socialdemokratai su 17,27 procento balsų. Treti liberalai, sulaukę 16,52 procento rinkėjų palaikymo, ketvirti „tvarkiečiai“, pelnę 14,27 procento balsų.
Po vieną mandatą laimėjo Darbo partija, gavusi 12,83 procento rinkėjų palaikymą, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“, pelniusi 8,06 procento rinkėjų balsų, ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, už kurią balsavo 6,62 procento rinkėjų.
Išankstiniais duomenimis, rinkėjai iš konservatorių ir krikščionių demokratų sąrašo pirmenybę atidavė politikos naujokui Gabrieliui Landsbergiui ir senbuviui Algirdui Saudargui.
Į Briuselį vėl važiuotų socialdemokratai Vilija Blinkevičiūtė ir Zigmantas Balčytis. Liberalų sąjūdžiui turėtų atstovauti verslininkas Antanas Guoga ir seimūnas Petras Auštrevičius. Partijai „Tvarka ir teisingumas“ – abu partijos lyderiai Rolandas Paksas ir aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.
Nuo Darbo partijos išrinktas Viktoras Uspaskich, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso – Valdemaras Tomaševskis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – Ramūnas Karbauskis.
Gali keistis
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas vakar neatmetė galimybės, kad gavus visus balsavimo rezultatus iš užsienio gali pasikeisti pagal konservatorių sąrašą išrinkti politikai. Tai yra vietoj A. Saudargo gali patekti nedaug nuo jo atsilikusi šiuo metu trečioje vietoje esanti Laima Andrikienė.
L. Andrikienė vakar kreipėsi į partijos vadovybę ir į VRK, kad būtų perskaičiuoti balsai bent tose apylinkėse, kuriose stebėtojai užfiksavo šiurkščius pažeidimus.
Vakar R. Karbauskis jau pareiškė, kad gali vietą EP užleisti Broniui Ropei, kuris „valstiečių“ sąraše – antras.
Dar neaišku, ar paliks Lietuvoje ministro portfelį ir vyks į Briuselį „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis. Partijos lyderis Rolandas Paksas pareiškė, jog tai priklauso nuo savarankiško V. Mazuronio apsisprendimo.
„Dar nesu apsisprendęs, – sakė „Šiaulių kraštui“ vakar V. Mazuronis. – Laiko yra – reikia palaukti oficialaus rinkimų rezultatų patvirtinimo.“
Apie galimybę abiem su R. Paksu išvykti dirbti į Briuselį ir partiją Lietuvoje palikti be pirmųjų lyderių, atsako juokaudamas: „Briuselis – ne Sibiras – grįžtama kas savaitę į Lietuvą. Galų gale yra komanda, ir partijos pirmininko pavaduotojų yra ne vienas.“
„Nesame užsispyrę būti opozicijoje“
„Šiaulių kraštui“ Jurgis Razma, Tėvynės sąjungos-krikščionų demokratų vicepirmininkas, teigia, jog konservatoriai rinkimų rezultatais negali skųstis, nors Europos Parlamente turės perpus mažiau vietų.
„Rinkimų rezultatai mums yra neblogi, – vertina J.Razma. – Ypač, kad apklausos mums skelbė tik ketvirtąją vietą. Skirtumas tarp partijų, gavusių po du mandatus, nedidelis, bet vis tiek esame nugalėtojai.“
Jo žodžiais, ryškus nugalėtojas šiuose rinkimuose yra Liberalų sąjūdis. Jis dar labiau nei konservatoriai pralenkė prognozes. Mano, jog ir „tvarkiečiai“ gerai gali jaustis.
„Socialdemokratų neišeina laikyti laimėtojais, – teigia konservatorius. – Jie gavo tik pusę mandatų, kurių tikėjosi pagal prognozes.“
Ką reiškia vakar išsakyti A. Kubiliaus žodžiai apie galimą valdančiosios koalicijos pasikeitimą?
„Mūsų lyderis tik pasakė, kad mes esame atviri pokalbiams, jeigu būtų formuojama plataus pasitikėjimo koalicija – vadinamoji vaivorykštinė, – aiškina J. Razma. – Nesame užsispyrę būti opozicijoje. Tą patį yra pasakęs Liberalų sąjūdis. Žodis dabar socialdemokratams: ar jiems norėtųsi permainų, ar toliau yra pasiryžę vargti su Lenkų rinkimų akcija ir Darbo partija.“
Vaivorykštė – iš artimų „spalvų“
J. Razmos nuomone, šiuo metu ir rinkėjai vaivorykštinę koaliciją pateisintų. Tokią prielaidą daro, žvelgdamas į Prezidento rinkimų rezultatus.
„Konservatorių ir liberalų remtą kandidatę pakankami svariai rėmė ir socialdemokratų rinkėjai, – tikina politikas. – D.Grybauskaitė pakankamai stipriai laimėjo net tose savivaldybėse, kuriose socialdemokratai turi milžinišką įtaką: Druskininkuose, Birštone, Šiauliuose. Šiuo atveju rinkėjai sugebėjo susivienyti ir paremti valstybiškai stipriausią kandidatą.“
Kita vertus, jo žodžiais, Seime strategiškai svarbiuose balsavimuose ne kartą opozicinės frakcijos balsavo kartu su socdemais, o kitoje pusėje – likusios valdančiosios frakcijos.
„Vaivorykštė nebūtų koalicija iš partijų, kurias skiria neįveikiama takoskyra, – teigia J. Razma. – Vertinat tarptautinę situaciją, rinkėjams tokia koalicija būtų suprantama.“
Tik abejoja, ar socialdemokratų lyderiai turės drąsos ką nors keisti? Ir ar tos drąsos jiems įkvėps Prezidentė.
„Žinodamas socialdemokratų lyderio savybes, manau, jog jis rinksis palikti dabartinę koaliciją, nes nieko daryti nereikia – žymiai viskas paprasčiau“, – sako J. Razma.
Nėra priežasčių keistis koalicijai
V. Mazuronis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pirmasis pavaduotojas, gerai vertina partijos pasirodymą EP rinkimuose.
„Išlaikėme tiek vietų, kiek turėjome – tai geras rezultatas, nes kova buvo stipri, – komentuoja V. Mazuronis. – Esame tarp lyderių ir išauginome rinkėjų balsus palyginti su Seimo rinkimais.“
Konservatorių kalbas, kad gali keistis valdančioji koalicija, vertina kaip „opozicijos bandymą šiek tiek susireikšminti“.
„Nematau nei priežasčių, nei ženklų, kad valdančioji dauguma galėtų susiskaldyti, – sako politikas. – Darbo santykių su opozicija, su Prezidente klausimas išlieka. Bet, manau, jog po rinkimų tai daugiau tik tam tikros emocijos, bet Vyriausybės darbe esminių pasikeitimų neprognozuočiau.“
Jo nuomone, gali keistis tik kai kurie ministrai, jeigu partijos naujai juos įvertins.
„Bet mano nuomone, dauguma ministrų dirba normaliai. Ar gali dirbti geriau? Kiekvienas visada gali dirbti geriau", – sakė aplinkos ministras.
Įžvelgia „centro“ klaidas
Seimo narys Edvardas Žakaris, Šiaulių socialdemokratų lyderis, vienareikšmiai įsitikinęs, jog socialdemokratų pralaimėjimą lėmė partijos vadovybės ir rinkimų štabo klaidos. Klaidinga buvusi ir rinkimų strategija, ir taktika.
„Negali vienas žmogus vesti du partijos sąrašus: ir į Prezidento, ir į Europos Parlamento rinkimus – tai nėra sąžininga, – kritikuoja partijos strategus socialdemokratas. – Žmonės tą suprato. Jie kuo toliau, tuo labiau mąsto, negalima žmonių nuomonėmis žaisti, ir kalbomis jie vis mažiau tiki. Turėjome gauti EP bent tris mandatus, o gerai sudėliojus sąrašą – ir keturis.“
E. Žakario įsitikinimu, Z. Balčyčiui nebuvo įmanoma laimėti Prezidento rinkimų: „Nebent iš anksto – prieš metus – tam būtų ruoštasi. Jeigu koalicija būtų kėlusi vieną kandidatą – tada dar būtų buvę galima pakovoti.“
Kalbas apie vaivorykštinę koaliciją ar Vyriausybės pasikeitimą laiko nerealiomis.
„Nieko nebus, – teigia E. Žakaris. – Tiek daug politikų yra valdančiojoje daugumoje, jeigu Prezidentė siūlytų kitą premjerą – niekas nepraeitų. Visi tą supranta. Vardan kompromiso, gal tik kokį vieną kitą ministrą koalicija ir sutiktų keisti, bet iš esmės koalicija nesikeis.“
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
GĖLĖS: Prezidentę Dalią Grybauskaitę su pergale pasveikino jos varžovas rinkimuose socialdemokratas Zigmantas Balčytis.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
OPOZICIJA: Jurgis Razma teigia, jog konservatoriai ir liberalai po šių rinkimų yra atviri pokalbiams dėl vaivorykštinės koalicijos: „Nesame užsibrėžę būti griežtoje opozicijoje.“
Redakcijos archyvo nuotr.
KRITIKA: Socialdemokratas Seimo narys Edvardas Žakaris kritikuoja partijos vadovybės ir rinkimų štabo strategiją ir taktiką: „Negalėjo tas pats žmogus vesti du partijos sąrašus“.