Kokius sveikatos sutrikimus gali sukelti stresas?

Farknot Architect, Shutterstock nuotr.

Stresas – natūrali organizmo reakcija į įvairius gyvenimo veiksnius ir neišvengiama šiandieninio gyvenimo dalis. Vis dėlto, per didelė įtampa gali daryti neigiamą įtaką organizmui. Dėl to gali atsirasti įvairių sveikatos sutrikimų, kuriuos išvardinsime ir išsamiau apžvelgsime šiame straipsnyje.

Bruksizmas

Vienas iš dažniausiai pasitaikančių, tačiau sunkiai pastebimų sveikatos sutrikimų, kurį gali sukelti stresas – dantų griežimas (bruksizmas). Šis reiškinys pasireiškia naktį, todėl jį dažniausiai gali pastebėti tik artimieji, išgirdę griežimo garsus, arba gydytojai, radę žymių. Bruksizmą gali išduoti dantų linijos suvienodėjimas, nudėvėtas emalis, padidėjęs jautrumas šalčiui, suskilę arba klibantys dantys.

Žandikaulio skausmas

Žmonės, nuolat jaučiantys nerimą, net nepastebi, kaip stipriai sukanda dantis. Tokiu būdu žandikaulio sąnariai yra įtempiami, todėl atsiranda maudimas, sąnario traškėjimas ar net strigimas kramtant. Be to, žandikaulio skausmas gali būti ir bruksizmo pasekmė. Norint išvengti komplikacijų ir jaustis komfortiškai, gali būti reikalingas profesionalus žandikaulio sąnario gydymas.

Galvos skausmas

Dar vienas iš sveikatos sutrikimų, kurį sukelia nuolatinis nerimas, – galvos skausmas. Kadangi stresas skatina organizmo uždegiminius procesus ir hormonų disbalansą, gali atsirasti migrenos priepuoliai. Tai būklė, galinti pasireikšti stipriu, tvinkčiojančiu skausmu arba pulsuojančiu pojūčiu vienoje galvos pusėje. Migrenos priepuoliams malšinti skiriami vaistai ir patariama žymėti priepuolių dažnumą, atsiradimo priežastis, kurių ateityje reikėtų vengti.

Miego sutrikimai

Nuolatinis stresas, nerimas ir įtampa dažnai daro įtaką miego kokybei. Prastas ir nepakankamas miegas lemia bloga nuotaiką, energijos trūkumą, sunkumą susikaupti. Norint pagerinti miego kokybę, rekomenduojama prieš miegą atlikti meditaciją ar mankštą ir klausytis raminančių garsų. Taip pat svarbu, kad miegamajame būtų pakankamai tamsu, o temperatūra siektų apie 18 laipsnių.

Virškinimo problemos

Stresas gali įvairiai veikti žarnyno veiklą. Vieniems įtampa sukelia viduriavimą, nes žarnynas greitai susitraukinėja ir stengiasi kuo greičiau viską iš savęs pašalinti. Kitiems skrandžio veikla sulėtėja, todėl atsiranda pykinimas, o dar kitiems – visiškai sustoja, ko pasekmė yra užkietėję viduriai. Streso poveikį virškinimui gali suvaldyti prevenciniai veiksmai, pavyzdžiui, probiotikų vartojimas.

Normalu retkarčiais jausti stresą, tačiau lėtinis nerimas gali neigiamai paveikti fizinę ir psichologinę sveikatą. Vienu metu gali pasireikšti net ir keli sutrikimai. Dėl to labai svarbu stebėti organizmo pokyčius, atpažinti streso židinį ir rasti laiko atsipalaidavimui. Taip pat svarbu valgyti maistingus patiekalus ir reguliariai užsiimti fizine veikla.

Užs. 15214