Kokius svarbius sveikatos patikrinimus dažnai paliekame nuošalyje?

Asociatyvi nuotrauka iš Pexels.com

Dažniausiai gydytojo kabineto duris praveriame tik tada, kai susergame arba jaučiame vienokius ar kitokius negalavimus. Tačiau dalis ligų vystosi iš lėto, todėl reguliarūs sveikatos patikrinimai gali padėti nustatyti galimas sveikatos problemas, kol jos netaps dar didesne problema. Reguliariai lankantis pas gydytoją ir atliekant profilaktinius sveikatos patikrinimus, galima laiku pastebėti tyrimų nuokrypius nuo normos, įtarti ligą. Ankstyvas ligos aptikimas suteikia geriausią galimybę greitai gauti tinkamą gydymą ir išvengti komplikacijų. Gaudami tinkamas sveikatos priežiūros paslaugas, profilaktinius patikrinimus ir gydymą, žengsite svarbius žingsnius link ilgesnio ir sveikesnio gyvenimo.

Reguliarus suaugusiųjų sveikatos patikrinimas

Reguliarūs sveikatos patikrinimai gali padėti nustatyti ankstyvus įspėjamuosius klastingos ligos požymius. Širdies ligos, diabetas ir kai kurios vėžio formos dažnai gali būti užkluptos ankstyvose stadijose, todėl gydymas gali būti sėkmingesnis.

Tačiau specialistai rekomenduoja reguliariai lankytis pas gydytoją, net jei jaučiatės visiškai sveiki. Šių vizitų metu gydytojas ne tik įvertins jūsų sveikatos būklę, bet ir patars, kokius tyrimus ir kaip dažnai atlikti, į ką kreipti dėmesį, kokių ligų prevencijai skirti dėmesį. Kiekvieno profilaktinio sveikatos tikrinimo metu bus matuojamas jūsų svoris ir ūgis, vertinama laikysena, apžiūrima oda, gleivinė, klausoma širdies veiklos, plaučių, matuojamas kraujospūdis. Tai yra įprasti tyrimai kiekvieno vizito metu, tačiau gydytojas jums gali rekomenduoti atlikti ir kitus tyrimus: bendrą kraujo, šlapimo, gliukozės, cholesterolio kiekio.

sveikatos patikra

Asociatyvi nuotrauka iš Pexels.com

Pagrindiniai patikrinimai, kurių nevalia palikti nuošalyje

Jau ne vienerius metus Sveikatos apsaugos ministerija skiria dideles lėšas galimybei tikslinėms žmonių amžiaus grupėms nemokamai tikrintis sveikatą dėl tam tikrų onkologinių susirgimų, akių, širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos, o sveikatos priežiūros įstaigos ir šeimos gydytojų komandos aktyviai kviečia dalyvauti šiose prevencinėse programose. Remiantis specialistų rekomendacijomis, svarbu nepamiršti laiku atlikti šiuos tyrimus:

● Akių patikra

Apsilankymų pas oftalmologą reguliarumas priklauso nuo paciento amžiaus, bendros savijautos ir akių būklės. Esant puikiam matymui ir gerai akių būklei apsilankyti pas akių gydytoją rekomenduojama profilaktiškai kartą per 1-2 metus. Jei nešiojami akiniai ar kontaktiniai lęšiai, pas akių gydytoją reikėtų nueiti kartą per metus. 

Nuo 40 metų reikėtų profilaktiškai pasitikrinti akis dėl su amžiumi susijusių ligų: glaukomos, kataraktos, geltonosios dėmės degeneracijos. Šiame amžiaus tarpsnyje vystosi presbiopija ir dažnai parenkami pirmieji akiniai skaitymui. Todėl keturiasdešimtmečiams ir vyresniems  pacientams pas akių gydytoją reikėtų apsilankyti kas metus.

akių patikra

Nuotraukos teisės: glasseson.lt

Taigi, belieka tik atkreipti dėmesį į tai, kuriai amžiaus grupei priklausote ir laikytis rekomendacijų. Užsiregistruoti profesionaliai akių patikrai ar pasikonsultuoti su specialistais galite ir glasses on parduotuvėse.

 Gimdos kaklelio vėžio tyrimas

Šis tyrimas skirtas moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai), kurios gali kartą per 3 metus pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Dėl tyrimo Jums reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba gydytoją ginekologą. Tyrimo metu gydytojas nubraukia ir nuvalo ląsteles nuo gimdos kaklelio, kurios vėliau tiriamos laboratorijoje. Šis tyrimas gali aptikti nenormalias gimdos kaklelio ląsteles, įskaitant vėžines ląsteles. Jei tyrimo rezultatai bylos pakitimus, šeimos gydytojas išrašys Jums siuntimą gimdos kaklelio biopsijai, leidžiančiai objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

 Krūties vėžio tyrimas

Tyrimas skirtas moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai), kurioms kartą per 2 metus gali būti atliekamas saugus ir paprastas mamografinis tyrimas (rentgenu), leidžiantis tiksliai diagnozuoti vėžį. Mamografija yra specializuotas medicininis vaizdavimas, kurio metu naudojama mažos dozės rentgeno sistema, kad būtų galima pamatyti krūtų vidų. Dėl tyrimo Jums reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jei mamografinio tyrimo rezultatas bus patologinis, šeimos gydytojas išrašys siuntimą gydytojui specialistui – papildomiems tyrimams, diagnozei patikslinti ar gydyti.

● Storosios žarnos vėžio tyrimas

Šis tyrimas skirtas tiek vyrams, tiek moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai), kuriems vieną kartą per 2 metus gali būti atliekamas imunocheminis slapto kraujavimo išmatose testas. Norėdami atlikti šį tyrimą, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Tyrimas aptinka nedidelius kraujo kiekius išmatose (paslėptas kraujas išmatose). Daugelis žarnyno anomalijų, kurios laikui bėgant gali išsivystyti į vėžį, yra labiau linkusios kraujuoti nei įprastas audinys. Taigi, jei išmatose yra kraujo, tai gali reikšti, kad yra žarnyno sutrikimų. Pacientai, kurių testo rezultatas bus teigiamas, siunčiami tolesniam tyrimui atliekant kolonoskopiją ir, jei reikia, biopsiją. Kolonoskopijos ir biopsijos tyrimai leis objektyviai patvirtinti arba paneigti storosios žarnos vėžio diagnozę.

● Priešinės liaukos vėžio tyrimas

Tyrimas skirtas vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Šį tyrimą rekomenduojama atlikti ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus. Šeimos gydytojas duoda siuntimą atlikti specialų kraujo tyrimą, kuris parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išrašys siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atliks priešinės liaukos biopsiją.

● Širdies ir kraujagyslių ligų tyrimas

Šis tyrimas skirtas vyrams nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterims nuo 50 iki 64 metų (imtinai). Šeimos gydytojas profilaktinių tyrimų metu nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Gydytojas įvertinęs Jūsų sveikatos būklę nustatys, ar širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė ir reikalui esant, jis Jums paskirs specialius tyrimus (gliukozės, cholesterolio ir trigliceridų koncentracijos kiekio kraujyje, elektrokardiogramą ir kitus).

Širdies patikra

Asociatyvi nuotrauka iš Pexels.com

Išvados

Reguliarūs sveikatos patikrinimai yra puikus būdas užkirsti kelią ligoms, kol jos dar yra įveikiamos, taip išsaugant geriausią sveikatos būklę.

Rekomendacijos dėl to, kaip dažnai turėtumėte apsilankyti pas gydytoją, kad jis galėtų įvertinti jūsų sveikatos būklę, yra pagrįstos jūsų amžiumi, rizikos veiksniais bei šeimos ligų istorija. Nors daugelio specialistų nuomonės skiriasi, įprastiniai profilaktiniai apsilankymai pas šeimos gydytoją rekomenduojami kartą per metus, o jei esate vyresnis nei 50 metų – dažniau.

Užs. 9620