
Naujausios
Kokios gimtadienio dovanos reikia Šiauliams?
Šiauliai šį savaitgalį švenčia 780-mečio jubiliejų. Koks yra miestas šiauliečio akimis? Kuo jis džiaugiasi, o ko pasigenda? Kokią dovaną įteiktų savo miestui?
Šventės išvakarėse mintimis dalijasi Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Juozas BINDOKAS, Juliaus Janonio gimnazijos istorijos mokytoja Elvyra RICKEVIČIŪTĖ, bendrovės „Salda“ vadovas Petras BARONAS ir Šiaulių valstybinės kolegijos studentas Vytautas ŽĄSINAS.
Rūta JANKUVIENĖ
„Pasikeisk, ir miestas pasikeis“
Aktorius Juozas BINDOKAS save vadina laimingu šiauliečiu, tačiau dėl Lietuvos jam širdį skauda:
– Esu dzūkas, bet jau 44 metus gyvenu Šiauliuose – sunku pačiam patikėti. Šiauliai – mano miestas.
Pats susikuri sau aplinką – iš miesto aš nieko nelaukiu. Nuodėmę daryčiau, jeigu sakyčiau, kad man yra blogai. Mane tenkina mano aplinka. Čia mano šeima, darbas. Mano bendradarbiai geri, mano kaimynai – nuostabūs. Šiauliuose aš esu laimingas.
Iš miesto reikalauti, nieko pačiam neduodant, negalima. Pirmiausia tu pasikeisk, ir miestas pasikeis.
Prie jo klestėjimo galime prisidėti sąžiningu darbu ir tarpusavio santykius puoselėdami – brangindami ryšį su kaimynu.
Šypseną padovanočiau Šiauliams. Saulės miestui, nors tą įvaizdį kritikuoja, reikia šypsenos.
Bet Lietuvoje yra blogai ir čia įžvelgiu problemą. Korupcijos lygis didžiulis. Eskaluojamas „auksinių“ šakučių pirkimo skandalas, bet juk visi žino, kad viešieji pirkimai padaro prekes penkis kartus brangesnes ir vyksta su „otkatais“.
Ir Lietuvoje, ir mieste esame verti tokios valdžios, kokie patys esame.
Tarpukariu į valdžią visuomenės veikėjai ėjo ne savo reikalų spręsti, o dirbti dėl Lietuvos. Dabar esame praradę garbę ir orumą – godumas valdo.
Prisišiko valdžioje, o dar muilinasi. Teismo laukia – jeigu esi garbingas vyras, politikas, pats prisipažink ir atsakyk už savo veiksmus. Prieš Dievą turi atsakyti.
Garbingos valdžios mums trūksta.
„Parką padovanočiau“
Mokytoja Elvyra RICKEVIČIŪTĖ po studijų Vilniuje atvažiavo gyventi į Šiaulius, vaikus istorijos moko jau 30 metų:
– Šiauliai yra mano namai, atvažiavau ir niekur nebeišvažiavau.
Labai džiaugiuosi, kad vis daugiau kultūros ateina į Šiaulius, galima turiningai leisti laisvalaikį. Vyksta koncertai, parodos, teatro spektakliai, kaunamės protų mūšiuose.
Mane džiugina miesto šventės Šiaulių dienos ir Šiaulių naktys, tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis ir Tytuvėnų vasaros festivalis, kuris šiemet atkeliavo į universiteto Botanikos sodą.
„Aušros“ muziejaus veikla – išskirtinė. Muziejus atkreipė didelį dėmesį į žydų kultūros paveldą, padeda išsaugoti atmintį apie čia gyvenusius žymius šiauliečius.
Džiaugiuosi savo mokiniais, kurie yra vis drąsesni, atviresni.
Bet liūdesys apima, kai einu per miesto parką, o einu kasdien. Daug metų jis liūdnai atrodo.
Neseniai teko būti Marijampolėje. Koks gražus ten parkas – oazė miestiečiams. Marijampoliečiai pasakojo, jog anksčiau ir jiems parkas buvo skaudi vieta.
Parką Šiauliams dovanočiau pirmiausia.
Kad jaunimą trauktų Šiauliai, reikia ekonominio miesto klestėjimo, darbo vietų, verslo plėtros. Bet žinau savo buvusių mokinių, kurie grįžo į Šiaulius ir sako, jog su šeima čia patogiau gyventi nei Vilniuje. Retas reiškinys – bet yra.
„Bendrystės niekada nebūna per daug“
Verslininkas Petras BARONAS, vienas iš miesto verslo lyderių, bendrovės „Salda“ vadovas:
– Šiauliuose gyvenu nuo vaikystės, čia mokiausi, baigiau Šiaulių universitetą, čia dirbu ir gerai jaučiuosi.
Manau, kad turime kuo džiaugtis. Šiauliai neturi didesnio senamiesčio, bet turi gražų pėsčiųjų bulvarą, kuris atgyja. Pramonės tradicijos gajos nuo Ch. Frenkelio laikų.
Mums, pramonininkams, ne tik verslas, bet ir kultūra rūpi. Įmonėje šiemet surengėme metalo skulptūrų plenerą – interjerui, aplinkai papuošti. Ir kitos įmonės tą daro.
Jaunimą svarbu drąsinti, mokyti dirbti. Jeigu 18 metų jaunuolis jokio darbo nėra dirbęs, tai ir blaškosi, ir profesiją jam sunku pasirinkti.
Ko Šiauliams reikėtų? Viduryje miesto turime Talkšos ežerą – jį reikia geriau panaudoti, parkus reikia sutvarkyti.
Senasis miesto parkas yra miręs. Aš prie jo išaugau ir gerai prisimenu, koks jis buvo gyvas – pilnas atrakcionų, žaidimų. Atgaivintume – laisvalaikį galėtume leisti ne „akropoliuose“.
Iš dvasinių dalykų – daugiau bendrystės reikia, jos niekada nebūna per daug.
Norėčiau, kad išeitume vakarais į bulvarą ir pusę žmonių pažintume, sveikintume, kad be miesto negalėtume būti.
„Dovanoju verslo idėją“
20-metis studentas Vytautas ŽĄSINAS ir studijuoja, ir verslo idėjas kuria, yra jaunimo verslo idėjų konkurso prizininkas:
– Šiauliuose jaunimui veiklos stygiaus tikrai nėra, pakanka ir pramogų, ir susibūrimo vietų. Tik galbūt stinga draugiškumo, išminties.
Šiauliai – gimtasis, savas, artimas miestas. Kai reikėjo rinktis studijas, nė negalvojau išvažiuoti. Čia jaučiuosi saugus.
Šiemet man labai reikšmingas buvo verslo idėjų konkursas, kuriame laimėjau Savivaldybės paramą savo idėjai įgyvendinti. Kiti miestai, nežinau, ar taip daro.
Baigiu sukurti stalinį 3D spausdintuvą – dovanočiau jį bibliotekai, kad žmonės galėtų jį išbandyti.
Su šiuo spausdintuvu gali pats susikurti įvairiausius dalykus: namų interjero detales, žaislus, papuošalus, lempų gaubtuvus, vazas – bet ką. Pats gali susikurti brėžinius ar parsisiųsti ir atsispausdinti norimą daiktą.
Bendraamžiams linkėčiau atkaklumo siekiant, kad svajonės išsipildytų. Labai svarbu sulaukti ir palaikymo. Aš tokio palaikymo ir iš tėvų, ir iš kitų žmonių sulaukiau – esu dėkingas.
Visiems linkiu džiaugtis gyvenimu. Džiaugsmo daug yra ir mažuose dalykuose, tik ne visada sugebame tai pastebėti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr., redakcijos nuotr.