
Naujausios
Plaukų slinkimas yra problema, su kuria susiduria išties nemažai žmonių, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar lyties. Nors tai yra natūralus ir neišvengiamas procesas, tačiau per intensyvus plaukų slinkimas gali būti nerimą keliantis signalas, kad organizmui trūksta svarbių medžiagų ar kad susiduriama su tam tikromis sveikatos problemomis. Tad išsiaiškinkime, kodėl slenka plaukai ir kokių priemonių imtis, kad išvengtume šio nemalonaus proceso.
Dažniausios plaukų slinkimo priežastys
Genetika
Genetika yra ko gero viena iš dažniausių plaukų slinkimo priežasčių. Vyrams tai pasireiškia plikimu, kuris prasideda nuo kaktos arba viršugalvio. O moterims genetinis plaukų slinkimas dažnai pasireiškia plaukų retėjimu visame galvos plote. Tad jei jūsų šeimoje yra artimųjų, kuriems būdingas ankstyvas plikimas, tikėtina, kad tai gali paveikti ir jus.
Hormoniniai pokyčiai
Hormonų svyravimai – dar viena pakankamai dažna plaukų slinkimo priežastis. Moterims plaukai gali pradėti slinkti nėštumo metu, po gimdymo arba menopauzės metu. O vyrams hormoninis plikimas dažniausiai pasireiškia dėl padidėjusio testosterono lygio, kuris paveikia plaukų folikulus. Skydliaukės sutrikimai taip pat gali sukelti plaukų slinkimą abiem lytims.
Mitybos trūkumai
Plaukų augimui, kaip žinome, būtini tam tikri vitaminai ir mineralai, tokie kaip biotinas, geležis, cinkas ir kt., o taip pat labai svarbūs ir baltymai. Tad netinkama bei nesubalansuota mityba taip pat gali sukelti plaukų slinkimą. Pavyzdžiui, vegetarai ar veganai, gaunantys nepakankamai geležies, dažnai susiduria su šia problema.
Stresas
Lėtinis stresas gali turėti įtakos įvairiems sveikatos aspektams, įskaitant ir plaukų slinkimą. Streso metu organizmas išskiria daugiau kortizolio, kuris gali paveikti plaukų augimo ciklą. Todėl žmogus gali pastebėti, kad plaukai pradeda intensyviai slinkti praėjus keliems mėnesiams po stipraus emocinio išgyvenimo ar fizinio šoko.
Ligos ir tam tikrų vaistų vartojimas
Tam tikros ligos, tokios kaip autoimuniniai sutrikimai, anemija ir skydliaukės ligos, taip pat gali būti plaukų slinkimo priežastis. Be to, kai kurie vaistai, pavyzdžiui, taikomi chemoterapijos kurso metu, taip pat vaistai kraujospūdžio reguliavimui ar antidepresantai, gali turėti šalutinį poveikį, kuris gali lemti padidėjusį plaukų slinkimą.
Netinkama plaukų priežiūra
Dažnas plaukų dažymas, įvairios cheminės procedūros, karštų plaukų formavimo prietaisų naudojimas ir pernelyg dažnas šukavimas taip pat gali paskatinti plaukų slinkimą.
Kaip sustabdyti plaukų slinkimą?
Norint sustabdyti plaukų slinkimą, svarbu suprasti kokia yra šios problemos priežastis. Kaip jau žinote, plaukų slinkimą gali lemti daugybė veiksnių, tokių kaip hormoniniai pokyčiai, stresas, prasta mityba, genetika, o kartais ir netinkama plaukų priežiūra. Tad ir kovoti su plaukų slinkimu reikėtų atitinkamais būdais. Tai gali būti tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai ar specialios priemonės plaukams.
Visų pirma - subalansuota mityba
Plaukai dažnai atspindi bendrą organizmo būklę, todėl tinkama mityba yra pirmasis žingsnis kovojant su slinkimu. Įtraukite į savo racioną maisto produktus, kuriuose yra gausu baltymų, tokius kaip mėsa, kiaušiniai ir ankštiniai augalai. Be to, svarbu vartoti maisto produktus, kuriuose gausu cinko, geležies, omega-3 riebalų rūgščių, biotino ir vitaminų A, C, bei E. Jie stiprina plaukų folikulus ir skatina sveiką plaukų augimą. O tam tikrus vitaminus, pavyzdžiui, biotiną - vertinga vartoti ir papildomai, maisto papildų forma.
Tinkamai pasirūpinkite galvos oda
Sveika galvos oda yra pagrindas stipriems plaukams. Naudokite švelnius, natūralios sudėties šampūnus, kurie nedirgina ir nesausina odos. Taip pat verta reguliariai atlikti galvos odos masažą – jis gerina kraujotaką, kuri aprūpina plaukų folikulus maistinėmis medžiagomis. Tam galite naudoti natūralius aliejus, pavyzdžiui, ricinos, rozmarinų ar kokosų aliejų, kurie pasižymi plaukus stiprinančiomis savybėmis. Aliejai padeda ne tik stimuliuoti plaukų augimą, bet ir maitina plaukus, stiprina jų šaknis bei padeda išsaugoti drėgmę plauko viduje.
Venkite cheminių procedūrų ir šilumos poveikio
Per dažnas karštų plaukų formavimo prietaisų naudojimas, tokių kaip plaukų džiovintuvai, tiesintuvai ir garbanojimo žnyplės, gali pažeisti plaukus ir paskatinti jų slinkimą. Tad jei įmanoma, leiskite plaukams išdžiūti natūraliai arba naudokite šalto oro srautą. Taip pat venkite stiprių cheminių priemonių plaukams, tokių kaip dažai su amoniaku bei įvairių cheminių tiesinimo ar garbanojimo procedūrų.
Venkite streso bei išmokite jį valdyti
Kaip jau minėjome, stresas yra pakankamai dažna plaukų slinkimo priežastis, nes jis skatina hormonų disbalansą ir gali tiesiogiai veikti plaukų folikulus. Tad norint sumažinti streso poveikį, išbandykite įvairias atsipalaidavimo technikas, pavyzdžiui, jogą, meditaciją ar tiesiog reguliarią fizinę veiklą, kuri taip pat gerina ir bendrą savijautą. Nepaprastai svarbu skirti laiko poilsiui ir išmokti atsipalaiduoti.
Specialios priemonės plaukams ir gydymo metodai
Plaukų slinkimui stabdyti gali būti naudojamos ir profesionalios priemonės plaukams, tokios kaip serumai, ampulės ar šampūnai, skirti skatinti plaukų augimą. Tokie produktai dažnai turi aktyvių ingredientų, kaip kofeinas, minoksidilis ar peptidai, kurie stimuliuoja plaukų augimą, stiprina folikulus ir didina plaukų tankumą. Jei plaukų slinkimas yra itin intensyvus, verta apsilankyti pas specialistą – trichologą, kuris gali rekomenduoti specialius preparatus, ar tokias procedūras kaip mezoterapija ar PRP terapija. Šios procedūros padeda atstatyti galvos odos sveikatą, gerina kraujotaką ir skatina naujų plaukų augimą.
Kaip tinkamai prižiūrėti plaukus, kad sumažinti slinkimą?
Jei susiduriate su plaukų slinkimu - ypatingai svarbu juos tinkamai prižiūrėti. Visų pirma, reikėtų rinktis švelnius, natūralios sudėties šampūnus be sulfatų ir parabenų – tokie šampūnai mažiau dirgina galvos odą ir nepažeidžia plaukų struktūros. Ne išimtis yra ir plaukų kondicionieriai. Juos naudoti taip pat būtina, kadangi pastarieji skirti drėkinti ir stiprinti plaukus, taip apsaugant juos nuo lūžinėjimo. Be to, rekomenduojama naudoti kaukes su biotinu, keratinu ar argano aliejumi, kurios intensyviai maitina plaukus ir suteikia jiems elastingumo bei blizgesio.
Šukuokite plaukus itin atsargiai, nepeškite jų. Verčiau naudokite plačių dantų šukas. Plaukų džiovinimo ir formavimo prietaisus, tokius kaip tiesintuvą ar plaukų džiovintuvą, reikėtų naudoti kuo rečiau, o jei jų naudojimas neišvengiamas, rinkitės žemesnę temperatūrą ir būtinai naudokite apsaugines priemones plaukams nuo karščio. Taip pat į plaukų priežiūros rutiną įtraukite ir galvos odos masažą. Švelniais, sukamaisiais judesiais, galite pagerinti kraujotaką ir taip paskatinti plaukų folikulų aprūpinimą maistinėmis medžiagomis, o tai savo ruožtu padės sustiprinti plaukų šaknis ir paskatinti augimą.
Kada verta kreiptis į specialistą?
Jei pastebite, kad plaukų slinkimas tampa intensyvesnis nei įprastai ir trunka ilgiau nei keletą savaičių, vertėtų kreiptis į specialistą. Įprastai žmogus per dieną netenka nuo 50 iki 100 plaukų, tačiau jeigu šis skaičius ženkliai didėja arba pastebėjote nuplikusius galvos odos plotus, tai gali būti signalas, jog plaukų slinkimą sukelia rimtesnė problema, pavyzdžiui, hormonų disbalansas, skydliaukės sutrikimai ar vitaminų trūkumas. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į trichologą arba dermatologą, kuris gali padėti nustatyti tikslią plaukų slinkimo priežastį ir paskirti jums tinkamą gydymą. Specialistas gali atlikti galvos odos tyrimus, įvertinti plaukų folikulų būklę ir rekomenduoti tinkamas procedūras ar vaistus, kurie padės sumažinti plaukų slinkimą ir paskatinti naujų augimą.
Užs. 14642