Kalkės – kaip su jomis kovoti?

Kalkės – problema, su kuria dažnai susiduriama vonios kambaryje, tačiau jų pasitaiko ir įvairiuose įrenginiuose. Niekam nėra malonu, kai dailią apdailą užkloja kalkių nuosėdų sluoksnis ar kai tai trukdo naudotis tam tikru prietaisu. Dalinamės patarimais, kaip efektyviai kovoti su kalkėmis.

Kalkės – kas tai ir kas jas naikina?

Kalkės – tai sutrumpintas ir plačiau žinomas kalcio karbonato pavadinimas. Kalkių nuosėdos yra problema, su kuria dažniausiai susiduriama vonios kambaryje. Galima įsigyti firmines kalkių nuosėdų valymo priemones, tačiau tinka ir daugelis įprastų buityje naudojamų medžiagų. Teoriškai kalkių nuosėdas galima nušveisti. Tačiau šie mineralai yra labai kieti, todėl abrazyvai, kurie sėkmingai nušveičia kalkes, gali pažeisti po nuosėdomis esančios medžiagos apdailą. Kalkės pasižymi tuo, kad lengvai tirpsta įvairiose švelniose rūgštyse – su tokiomis priemonėmis daug saugiau atsikratyti kalkių. Švelniai šveičiant galima nuvalyti plyteles ir kitus plokščius paviršius.

2 veiksmingiausios medžiagos – actas ir citrinų sultys

Itin veiksmingai kalkes šalina paprastas actas bei citrinų sultys. Pastarosios puikiai tinka daugeliu atveju ir palieka malonų kvapą po savęs. Stipresni marinavimo actas arba citrinų sultys yra rūgštesni ir gali būti naudojami išties sunkiai išvalomoms nuosėdoms. Tiek actas, tiek citrinų sultys padės išspręsti daugumą kalkių problemų nenaudojant brangių chemikalų. Šiose medžiagose esanti rūgštis skaido kalcio karbonatą.

Problema šalinant kalkių nuosėdas paprastai yra ne tinkamos rūgšties paieška, o užtikrinimas, kad rūgštis pakankamai ilgai išliktų kontakte su paviršiumi ir atliktų savo darbą. Kalkių nuosėdas nėra taip lengva pašalinti, kad užtektų jas tiesiog nuvalyti sultyse išmirkytu skudurėliu. Vietoj to, reikia palikti kalkes mirkti valandą ar ilgiau, kad jos iš tiesų pasišalintų.

Bendra švara vonios kambaryje

Pasigaminkite purškiklį iš pusės baltojo acto ir pusės vandens. Reguliariai naudokite jį kaip bendrą vonios kambario valymo purškiklį ant plytelių, praustuvų, vonių, dušų ir čiaupų, kad išvengtumėte kalkių nuosėdų. Po to visada kruopščiai nuskalaukite išpurkštą paviršių paprastu vandeniu. Daug įtakos tam, ar dažnai susidarys kalkės, turi ir pačių įrenginių kokybė. Su „Hansgrohe“ produktais tokias problemas patirsite kur kas rečiau.

Dušo galvutėms valyti tereikia nuimti dušo galvutę ir per naktį ją mirkyti pusės vandens bei pusės baltojo acto tirpale. Po mirkymo nuplaukite paprastu vandeniu ir adata išbadykite srovės angose likusias apnašas.

Įsisenėjusias kalkių nuosėdas ant keraminių klozetų pašalinti bandykite švelniai trindami senu dantų šepetėliu, išmirkytu baltajame acte. Jei kalkių nuosėdos itin kietos, užsimaukite gumines pirštines ir sena pemza švelniai nutrinkite kalkių nuosėdas žemiau vandens lygio.

Užkalkėjusi skalbimo mašina arba indaplovė

Tiek actas, tiek citrinų sultys efektyviai pašalins kalkių nuosėdas ir kartu atgaivins skalbimo mašinos vidų. Skalbimo mašinoje vietoj įprasto skalbiklio naudokite didelį puodelį bet kurio skysčio ir paleiskite įprastą skalbimo ciklą (be drabužių). Indaplovėje skystį supilkite į mašinos pagrindą, o ne į ploviklio dozatorių.

Virdulio ar kavos aparato valymas

Virdulys yra paruoštas skysčio indas, tad kalkių šalinimo procesas yra gana paprastas. Pradėkite užpildydami ketvirtadalį virdulio actu arba citrinų sultimis ir palikite valandai. Tada, palikę rūgšties, pripilkite į virdulį vandens ir užvirinkite. Išpilkite užvirusį vandenį, kol jis dar neatvėso. Tada kelis kartus praskalaukite virdulį šaltu vandeniu, kad pašalintumėte visus acto ar citrinų sulčių likučius.

Šis metodas taip pat gali būti naudojamas kavos aparatų kalkių šalinimui. Įpilkite rūgšties į vandens skyrių. Tada pripilkite vandens ir paleiskite kavos gaminimo procesą su šiuo tirpalu, bet be kavos. Tai pakartokite du kartus su paprastu vandeniu, kad išskalautumėte. Kai kurių prekės ženklų kavos aparatai turi savo firminius nukalkintojus, tad būtinai patikrinkite instrukcijas.

Kaip išvalyti čiaupus?

Sudėtingiausia yra išlaikyti čiaupo sąlyti su kalkių naikinimo skysčiu. Geras būdas yra paimti nedidelį plastikinį puodelį su actu, panardinti čiaupą į jį ir apvynioti puodelį bei čiaupą rankšluosčiu, kad laikytųsi.

Kitas veiksmingas metodas – naudoti porą citrinų. Perpjaukite jas per pusę ir švelniai išspauskite į dubenį, kad susikauptų šiek tiek sulčių. Nenaudokite citrinos spaustuko, nes minkštųjų dalių reikia nepažeistų kitam etapui. Tada paimkite citrinos puselę ir užmaukite ant čiaupo snapelio. Švelniai sukite, kol ji įsitvirtins. Citrinos viduje esančios skaidulos turėtų užsikabinti ant snapelio krašto, kad citrina nenukristų. Dabar galite palikti ją atlikti kalkių šalinimo darbą. Tuo tarpu surinktas sultis panaudokite likusiai čiaupo daliai. Pamirkykite citrinos sultyse skudurėlį ir apvyniokite juo likusias čiaupo dalis. Palaukite valandą, tada nuvalykite ir nušveiskite čiaupą. Jei liko apnašų, palaikykite citriną ilgiau ir vėl šveiskite.

Jei kalkių nuosėdų susikaupė aplink čiaupo stovus ir kitas jo dalis, pamirkykite vatos tamponėlį kalkių šalinimo skystyje ir palikite jį ten valandai ar dviem, kad rūgštis patektų į visus kampus ir griovelius. Po šio laiko visas čiaupo dalis turėtų būti galima nuvalyti. Jei naikinate labiau įsisenėjusias apnašas, gali tekti šveisti šiurkštesne priemone.

Galima pamirkyti servetėlę ar šluostę acto tirpale, apvynioti ja čiaupą ir palikti porai valandų ar net visai nakčiai. Gali tekti šiek tiek pašveisti, kad pašalintumėte visus likučius. Nepatartina actą naudoti padengtiems, ypač paauksuotiems čiaupams. Acte esanti rūgštis gali pažeisti jų apdailą.

Nukalkintas lygintuvas

Pirmiausia patikrinkite lygintuvo naudojimo instrukciją, nes daugumoje jų yra įmontuotos „anti-calc“ arba valymo funkcijos. Jei tokių funkcijų nėra arba jos nepadeda, pripilkite maždaug trečdalį vandens bakelio pusiau baltojo acto, pusiau vandens. Tada įjunkite garų režimą ir lyginkite seną rankšluostį, kol bakelis ištuštės, o actas ir vanduo išgaruos. Pakartokite procedūrą su švariu vandeniu, kad išplautumėte sistemą ir atsikratytumėte bet kokiais acto likučiais.

Visada galima įsigyti firmines kalkių valymo priemones, tačiau dažnu atveju užtenka ir namuose randamų medžiagų. Vienos veiksmingiausių yra actas bei citrinų sultys. Su jomis pavyks išvalyti netgi įsisenėjusias kalkių nuosėdas.

Užs. 9016