Kalėdų eglutės įsižiebs tyliai

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Šių metų eglutės puošyba primena pasaką, vaikystę.
Gruodžio 4 d. Biržuose buvo įžiebta miesto Kalėdų eglė. Kadangi tiksli įžiebimo valanda nebuvo paskelbta, žmonės centrinėje miesto aikštėje nesibūriavo. Tik vakarop įsiamžinti prie eglutės ar įmesti laišką į Kalėdų paštą traukė pavienės šeimos su mažaisiais. Ta proga prisiminėme paskutinių trejų metų Biržų miesto eglutes ir kaip šventinis vakaras skyrėsi nuo šio.

Prieš dvejus metus

2018 metais miesto eglę puošė UAB „Lumidėja“, puošyba savivaldybei kainavo brangiau negu paskutinius dvejus metus – netoli 16 tūkst. eurų. Eglutė tviskėjo sidabriniais ir auksiniais paukščiais ir žvaigždėmis. Eglutės įžiebimo vakarą susirinkusieji stebėjo pasirodymą „Snieguolė ir septyni nykštukai“, važinėjosi šventiniu autobusiuku, Kalėdiniuose namukuose buvo prekiaujama skanėstais.

Eglutė pernai

2019 metais Biržų Kalėdinė eglutė atrodė išskirtinai – su stilizuota aukštaitiška prijuoste. Tautiškumo motyvai pasirinkti neatsitiktinai – tais metais Biržų krašto sutartinės buvo įtrauktos į kultūros paveldo vertybių sąrašą. Įžiebimo vakarą veikė Kalėdinė mugė, o mažuosius džiugino ne tik Kalėdų senelis, bet Kalėdų bobutės. Eglutę puošė UAB „Švenčių studija“, ji savivaldybei kainavo beveik 12 tūkst. eurų.

Šiemet po miestą važinėjo karavanas

2020 metai – deja, kitokie. Kalėdų eglutės įžiebimo šventės nebuvo. Anksčiau buvo skelbta valanda, kada žaliaskarė sutviskės, o vėliau atšaukta – miesto eglė sužibėjo gruodžio 4 d., bet tyliai, kad būtų išvengta susibūrimų. Eglutę puošė ta pati įmonė, kaip ir pernai, tad ir kaina liko tokia pati – 12 tūkst. eurų. Šiemet eglutė papuošta pasakos motyvais, kad kiekvienas, į ją žvelgiantis, mintimis galėtų nusikelti į vaikystę. Nors šventiniai renginiai nevyko ir Kalėdų senelio įžiebimo dieną nepamatėme, po miestą važinėjo šventinis Kalėdų karavanas, kurio maršrutai ir laikas dėl saugumo taip pat nebuvo skelbiami.

Pirmosios eglutės nušvito Suoste ir Papily

Kaimuose taip pat viena po kitos sužibės eglutės. o ankščiausiai visame rajone savo eglutes įžiebė Suosto ir Papilio gyventojai – ten žaliaskarės nušvito jau trečiadienį (gruodžio 2 d.). Bendruomenės pirmininkas Ramūnas Vėjelis sakė, kad kaimas papuoštas tik bendruomenės narių dėka: gausus savanorių būrys net traktorių buvo atsivarę.

Pabiržė, kaip ir kasmet, išsiskiria savo šventinėmis dekoracijomis. Nors eglutė miestelyje bus įžiebta penktadienį, keliaujančių pro šalį akis jau traukia spindintys papuošimai. Šiemet jie, pasak seniūnės Vitos Zurbaitės, simbolizuoja dabartinę situaciją šalyje.

-Kadangi per šias šventes negalėsime keliauti, siunčiame linkėjimus visiems iš Pabiržės, linkime ramybės, sveikatos ir laimės,- kalbėjo seniūnė.

Kiti laikysis tradicijų

Kitos seniūnijos, palaikydamos senas tradicijas, kai eglutės būdavo puošiamos prieš pat šventes, savo skarotąsias ketina įžiebti vėliau. Skrebiškių visuomenininkė Marytė Undzėnienė sako, kad jai labai nepatinka atėjusi mada eglutes puošti lapkritį ar gruodžio pradžioje. „Dar neišėjo lapkričio nuotaikos, o jau visur Kalėdos. Taip niekad nebūdavo“, – pastebi M. Undzėnienė. Jai pritaria ir daugelis kitų kaimų. Skrebiškis savo eglutę puoš dekoratyviniame laive, kuris inkarą nuleido kaimelyje šią vasarą. Vienas didesnių rajono miestelių Vabalninkas savo eglutę puoš miesto aikštėje ir uždegs taip pat prieš pat Kalėdas.

Stebės situaciją

Kitų miestų pavyzdžiai parodė, kad nepaisant karantino, žmonės miniomis plūdo stebėti eglučių įžiebimo. Pasak administracijos direktoriaus Vido Eiduko, Panevėžyje, po eglutės įžiebimo koronaviruso atvejų padaugėjo. Biržų policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris informavo, kad įžiebimo dieną pareigūnai specialių reidų mieste nevykdė, tačiau situaciją stebėjo.