KAIP IŠVENGTI ODOS VĖŽIO IR KAS JĮ SUKELIA?

https://www.pexels.com/photo/woman-seated-on-textile-applying-suncsreen-3618606/

Melanoma – tai vėžinis odos susirgimas. Ji išsivysto iš buvusių gerybinių odos darinių – apgamų ir pigmentinių dėmių. Šis vėžys taip pat gali susimesti į akis, nosį ar gerklę. Jei ant jūsų odos atsirado įtartinas darinys, nejuokaukite su likimu ir kuo greičiau susisiekite su dermatologų įmone: https://lazeriniscentras.lt/paslaugos/odos-vezys/melanoma/.

Kokiose vietose dažniausiai atsiranda melanoma?

Melanoma dažniausiai atsiranda dėl besaikio deginimosi saulėje. Ji gali susiformuoti bet kurioje kūno vietoje, tačiau daugeliu atvejų ji aptinkama tose vietose, kurios daugiausiai būna veikiamos saulėje – tai veidas nugara, rankos ir kojos. Pasitaiko ir tai, kad ji išnyra ant pėdos pado, po nagu ar ant delno. Tai įprastai nutinka tamsaus gymio žmonėms. Nors melanoma yra pati agresyviausia odos vėžio forma, vis dėlto, laiku ją nustačius, pavyksta šią ligą išgydyti.

Kokie yra pagrindiniai melanomos požymiai?

Pirmieji melanomos požymiai – tai atsiradusios pigmentuotos, neįprastų formų ataugos ant odos paviršiaus. Daugeliu atvejų jos yra tamsiai rudos arba ryškiai juodos spalvos. Jų skersmuo siekia daugiau nei šešis milimetrus.

Jeigu šis darinys ima kraujuoti, tai jau signalizuoja rimtą pavojų – pažengusią melanomos stadiją. Todėl pastebėjus ant savo odos bespalvę ar spalvotą, sparčiai didėjančią bei kintančią anomaliją, kuri neišnyksta, būtina nedelsiant kreiptis į dermatologus, kad būtų spėta laiku atlikti tyrimus ir pradėti šios pavojingos ligos gydymą.

Kokios priežastys sąlygoja melanomos atsiradimą?

Melanoma pradeda vystytis po to, kai organizme sutrinka už melanino gamybą atsakingų ląstelių veikla. Šiaip jei viskas gerai, kol odos ląstelės vystosi ir dauginasi tvarkingai, tada sveikos naujosios ląstelės palengva išstumia senąsias ląsteles linko odos paviršiaus. Ten jos numiršta ir nukrenta šalin.

Bet jeigu atsiranda netikėti DNR pažeidimai, naujos odos ląstelės ima nekontroliuojamai daugintis ir augti, ant odos suformuodamos vėžinį odos darinį. Manoma, jog melanomos atsiradimui sąlygas sudaro neigiamas aplinkos ir genetinių veiksnių derinys, o pagrindinė to priežastis – ultravioletiniai spinduliai, kuriuos skleidžia ne tik saulės, bet ir soliariumų lempų spinduliai. Kitaip tariant, kas per daug – tas nesveika.

Užs. 14041