Kai visi švenčia, jiems tenka dirbti

Kai visi švenčia, jiems tenka dirbti

Kai visi švenčia, jiems tenka dirbti

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai po išskirtinių Kūčių su nerimu laukia Naujųjų metų. Tokio nusikaltimų ir nelaimių kupino Kūčių vakaro kaip šiemet pareigūnai neprisimena nė per 20 metų. Kone padvigubėjusiu pacientų antplūdžiu stebisi ir medikai. Bet taksi vairuotojai džiaugiasi keleivių gausa. Per šventes jiems tenka gauti dovanų, kartais randa net paliktų vaikų.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Nustebino daug įvykių

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) viršininko pavaduotojas, daug metų dirbęs patruliu, vėliau jiems vadovavęs, Vincas Urbonavičius per paskutinius dvidešimt metų nepamena tokių Kūčių kaip šiemet.

„Kūčios įprastai būdavo ramios, susikaupimo, rimties metas. Šiemet intensyvaus darbo buvo tiek daug, kad pareigūnai neturėjo kada pailsėti ar pavalgyti. Nors rezonansinių nusikalstamų veikų neįvyko, diena buvo labai sudėtinga, įtempta“, – pasakojo pareigūnas.

Jis svarsto, jog įtaką darė ne tik gausus alkoholio vartojimas, bet ir mėnulio pilnatis – jos metu visuomet padaugėja skambučių, nusikaltimų. „Šiemet viskas susidėjo į vieną puokštę“, – apibendrina V. Urbonavičius.

Po tokių Kūčių pareigūnams nerimą kelia ateinantys Naujieji metai. Jie pasižymi renginiais viešosiose vietose, nelaimėmis bei nusikaltimais,  padarytais neblaivių asmenų.

Per keturias šventines dienas, kalėdiniu laikotarpiu, Šiaulių apskrityje užregistruoti du nužudymai, sunkus kūno sužalojimas, rimtų traumų patyrė jaunuoliai, susidūrus dviem automobiliams aerodrome. Įvykdytos kelios vagystės, viena didesnių nuostolių – apvogus namą Rėkyvos soduose, išnešta turto už 10 tūkstančių eurų.

Pareigūnas pataria: per šventes išvykstant į tolimesnę kelionę įjungti būsto apsaugos signalizaciją, paprašyti kaimynų ar artimųjų prižiūrėti. Nusikaltėliai irgi dirba, ruošiasi šventėms, nusižiūri potencialiai patrauklų būstą apiplėšti.

Emigrantai alkoholiui netaupo

V. Urbonavičius atkreipia dėmesį, jog šventiniu laikotarpiu padaugėja smurto: padauginę alkoholio vyrai muša moteris, močiutes, vaikus, kartais žmonos muša vyrus.

„Prieš Kūčias grįžta labai daug tautiečių emigrantų, jie savo sunkiai uždirbtus pinigus leidžia labai lengvai – jiems čia viskas pigu, ypač alkoholis, – vieną pagrindinių priežasčių, lemiančių nusikaltimų gausą per šventes, įvardija pareigūnas. – Be saiko privartoję asmenys patys nebesupranta, ką daro. Išsiblaivę gailisi, bet jau būna per vėlu.“

Kasmet šventinėmis dienomis patruliuoja sustiprintos pajėgos, rengiami reidai keliuose.

Dirbti per šventes pareigūnai pripratę – stengiasi sudėlioti darbo grafiką, kad su šeima, draugais galėtų praleisti bent vieną iš didžiųjų švenčių. Atsiranda ir norinčių per šventes dirbti savanoriškai, nes mokamas dvigubas atlyginimas.

„Panirę į darbą, iškvietimus, įvairias žmonių problemas ir jų sprendimus kartais pamirštame apie Naujuosius metus. Žinoma, visai nepastebėti švenčių neįmanoma. Vidurnaktį aplink šaudo fejerverkai, matom daug laimingų veidų. Būna, kad patruliuojančius pareigūnus sveikina, apkabina, bučiuoja. Atsiranda žmonių, kurie supranta ir mūsų darbą, palinki sveikatos, ramybės, dėkoja už tai, kad esame“, – sako V. Urbonavičius.

Medikus varo lauk

Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė sako, jog darbe linksmumo nėra: „Lekiame, kai tikrai reikia pagalbos. Nėra buvę, kad įsilinksminę kviestų mus prisijungti prie vakarėlio. Greičiau priešingai – atvažiuojam, o girta kompanija sako: mums nieko nereikia, mes jūsų nekvietėm.“

Būna, kad su medikais elgiasi itin įžūliai: agresyviai varo lauk, spjaudo ar net spardo, užsiundo šunis. Tada kreipiamasi į policiją.

Pirmoji Kalėdų diena iš kitų metų išsiskyrė ypač gausiu iškvietimų skaičiumi – įprastai būdavo iki 80–90, šiemet sulaukta 109. Yra buvę metų, jog iškvietimų per Kūčias tebuvo apie 40.

„Kas kelintas iškvietimas – pas neblaivų, persigėrusį, besiruošiantį žudytis, daugybė susimušusių, susidaužiusių, susipjausčiusių, išmuštais dantimis... Alkoholis sukelia psichozes, epilepsijos priepuolius. Vienas kitas buvo persivalgęs, nemažai karščiuojančių, vemiančių, viduriuojančių vaikų, pasigavusių rota virusą. Jų antplūdžio laukiame ir savaitgalį“, – vardijo gydytoja.

Šiemet Šiaulių apskrityje jau buvo pirmasis susižalojęs pirotechnika. 24-erių vaikinas naktį rado petardą, sprogdindamas nudegė plaštakos pirštus. Medikė įspėja, jog nesilaikant saugumo reikalavimų gali baigtis kur kas liūdniau – nuplėšiamos plaštakos, pirštai, apdega veidas, akys, nudega plaukai.

E. Kukaitienė pamena liūdną Naujųjų metų atvejį, kai šalia namo išėjusiai merginai į galvą pataikė atskriejusi galinga petarda. Sužalota kaukolė, pakenktos smegenys, visam gyvenimui liko neįgali.

Medikė džiaugiasi, jog sumažėjo savadarbių sprogmenų.

Paūmėja psichozės

Naujųjų metų naktį greitosios pagalbos medikų brigada visuomet budi prie centrinės miesto eglės.

„Pradeda šaudyti šampaną, skraidantys kamščiai pataiko kitiems į galvą, akį. Apie pirmą valandą nakties jaunimas pradeda siausti, tuomet jau skraido buteliai“, – vaizdą piešia E. Kukaitienė.

Ją stebina, jog kasmet daugėja agresyvių, neprognozuojamų neblaivių asmenų. Kalėdinis ar naujametis laikotarpis pasižymi pablogėjusia psichinių ligonių būkle.

„Prieš šventes dažnėja žmonių, prieš save keliančių ranką. Dalis tai daro dėl gėrimo, kitiems paūmėja depresija. Visi linksminasi, dainuoja, o žmogus pasijunta vienišas, visų pamirštas, gyvenimo nuskriaustas, metams verčiantis prisimena visus išėjusiuosius... Prie to prisideda trumpos, niūrios dienos“, – komentuoja gydytoja.

Šventiniu periodu dažnėja prašymų išblaivinti artimąjį, geriantį kelias savaites be pertraukos, nes kitą dieną reikia eiti į darbą. Greitosios pagalbos medikai tokios paslaugos neteikia – pacientas, jam pačiam sutikus, siunčiamas į Respublikinės Šiaulių ligoninės Nefrologijos-toksikologijos skyrių, Šiaulių priklausomybių ligų centrą.

„Pagalbos reikia visuomet. Tam mes ir esam. Didžiausias šventinis džiaugsmas, jei pavyksta žmogų atgaivinti“, – šypsosi E. Kukaitienė.

Naujieji metai taksistams – darbymetis

Devynerius metus taksi vairuotoju dirbantis Rolandas Cinkutis sako, kad taksistams kalėdinis, tarpšventinis laikotarpis ir Naujieji metai – didžiausias darbymetis.

„Darbo per šventes nesureikšminu – prievartos nėra. Uždarbis šiomis dienomis žymiai didesnis nei įprastai“, – sako taksistas. Nebeturėtų stebinti ir padidėję kelionės įkainiai.

Išpopuliarėjus įmonių kalėdiniams žiburėliams, vakarėliams, prieššventinis sujudimas taksistams prasideda nuo gruodžio vidurio.

R. Cinkutis atkreipia dėmesį, jog tuo laikotarpiu atostogauti grįžę emigrantai sudaro beveik pusę keleivių.

„Mėgstu padiskutuoti su žmonėmis. Ypač kai jie grįžta ir pradeda keikti Lietuvą, kaip joje blogai. Klausiu, ką jums Lietuva padarė bloga? Netapatinkite valdžios su šalimi – tai du skirtingi dalykai. Lietuva yra jūsų tėvynė. Kai kurie susimąsto“, – pasakoja taksi vairuotojas.

Jį liūdina susilpnėjęs emigrantų ryšys su šalimi. Mirus tėvams ar artimiesiems, nebeturi dėl ko grįžti, kur parvažiuoti, gyvenant per atstumą draugų ratas sumažėja.

„Jie tampa svečiai, našlaičiai Lietuvoje. Tendencijos liūdnos – kasmet grįžtančių emigrantų mažės“, – mano R. Cinkutis.

Emigrantai palieka daugiau arbatpinigių.

„Didžioji dalis čia viską išleidžia, paskui gyvena vien makaronus ir bulves valgydami. Puikiai žinau, kad ten – ne pyragai“, – reziumuoja vyras, kadaise pats ragavęs emigranto duonos.

Keleiviai dovanoja dovanų

Lygindamas su ankstesniais metais R. Cinkutis pažymi, jog žmonės darosi kultūringesni. Pasidavę šventinei nuotaikai per Kalėdas, per Naujuosius metus jie tampa geresni, daugiau juokauja, šypsosi. Piktesni, agresyvesni, suirzę keleiviai būna sausio 2 ar 3 dienomis, po ilgo šventimo.

Iš džiugiai nusiteikusių keleivių taksistas kalėdinių dovanų yra gavęs brangaus viskio butelį, šampano, saldainių, silkių, mišrainių. „Baigęs darbą galėsit užkąsti“, – palinkėjo keleiviai.

Žmonės šnekina vairuotoją, sveikina, kiti gailisi, kad jam tenka dirbti per šventes. Kokius tris kartus yra sutikęs Naujuosius metus važiuodamas automobilyje – keleiviai greičiausiai neapskaičiavo laiko.

„Gruodžio 31 dieną galima iki 23 valandos padirbti, grįžti namo, suvalgyti baltos mišrainės, pasveikinti su Naujaisiais ir apie pirmą valandą grįžti į trasą – prasideda bumas“, – patirtimi dalijasi taksi vairuotojas.

Pamiršta telefonus, kelnaites

Keleivius taksistas Rolandas vadina loterija, tačiau jam nepasitaikė itin nemalonių incidentų. Vairuotojas žino adresus, kur geriau nevažiuoti, jaučia, kada žmogaus geriau nekalbinti, patylėti.

Jis nepriima neadekvačiai besielgiančių, nevalyvų, absoliučiai apsvaigusių, nesiorientuojančių aplinkoje keleivių. Tokius kartais draugai bando išgrūsti iš vakarėlio, įstumdami miegantį į taksi automobilį, tačiau taksistas priima tik su sąlyga, jei kas nors pavargėlį lydės.

„Nuvažiuoja į šventę mandagūs, kultūringi. Jei tenka parvežti tuos pačius – jau būna susipykę ar nebeprašneka, jiems pradeda vaidentis, kad nebe ten važiuoju... Tenka taikyti susipykusias poras, paguosti liūdnus“, – pasakoja Rolandas. Būna, linksma keleivių kompanija, pritardama sau gitara, traukia dainas. Teko į naujametį karnavalą vežti Snieguolę.

Išsiblaškę žmonės per šventes automobilyje palieka daugiau daiktų: nuo telefonų, kepurių, pirštinių, auskarų iki nežinia kaip atsidūrusių apatinių kelnaičių.

Kartą antrą Kalėdų dieną teko vežti, Rolando žodžiais, „pasipuošusią“ (neblaivią) moterį su 3–4 metų vaiku. Pakeliui vaikas vis kartojo: „Mama, nemiegok.“

„Atvažiavau į vietą, ją paleidau, susimokėjo. Bevažiuojant atgal girdžiu: „Mama, mama.“ Galvoju, gal sapnuojasi! Pradedu dairytis. Atsisuku – ant galinės sėdynės vaikas paliktas. Nuvažiavęs prie namo gal pusę valandos prastovėjau, kol per firmos operatorę man paskambino, kad vaiką užmiršo“, – situaciją prisiminė taksistas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ŠVENTĖ: Prie centrinės Šiaulių miesto eglės Naujųjų metų naktį renkamasi pažiūrėti fejerverkų. Čia budi ir pareigūnai, ir medikai, nes tenka raminti pergėrusius, gelbėti sužalotus miestiečius.

NETIKĖTUMAS: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Vincas Urbonavičius sako, jog šių metų Kūčios pareigūnus nustebino – per paskutinius dvidešimt metų jis nepamena tiek įvykių.

NAUJIEJI: Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė sako, jog  per  Naujuosius metus daug nelaimių, ligų sukelia gausiai vartojamas alkoholis, persivalgymas.

Vytauto RUŠKIO nuotr.

NUOTAIKA: Devynerius metus taksi vairuotoju dirbantis Rolandas Cinkutis pažymi, jog, pasidavę šventinei nuotaikai per Kalėdas, per Naujuosius metus žmonės tampa geresni, daugiau juokauja, šypsosi.