Kai turi įdomią idėją – atsiras ir ją palaikančių

Asmeninio albumo nuotr.
Pirmą kartą Biržuose auksarankių kalėdinė mugė vyks po stogu – Biržų kultūros centre, gruodžio antrą dieną.
Iniciatyvi biržietė Banga Joneliūkštienė – kurianti rankdarbius, buvusi rankdarbiautojus vienijančios asocialicjos „Fantazijų skrynia“ pirmininkė, ėmėsi iniciatyvos – Biržuose sugalvojo suorganizuoti Kalėdinę mugę po stogu. Ji Biržuose turėtų jau veikti gruodžio antrą dieną.

Idėja – mugė po stogu

Rankdarbių kūrėja Banga Joneliūkštienė sako, kad idėja suorganizuoti mugę po stogu kilo dėl to, kad pati daugiausiai daro rankdarbius iš popieriaus, vadinama skrebinimo technika. „Su tokiais rankdarbiais lauke rudenį ar žiemą nepastovėsi – lietus, vėjas, šaltis gadina darbus. Pas mus niekaip negali prognozuoti, koks bus oras, dažnai atėjus mugių dienai tenka susitaikyti, kad prekyba savo kūrinukais nebus pavykusi. Kartais tenka savo dalyvavimą netgi atšaukti dėl netinkamų oro sąlygų. O galimybės prekiauti patalpose nėra daug. Todėl kreipiausi į Biržų kultūros centro vadovą Romą Lesevičių ir pasiūliau pabandyti tokį renginį suorganizuoti. Labai džiaugiuosi, kad gavau teigiamą atsakymą ir dabar jau ruošiuosi gruodžio antrai dienai vyksiančiai mugei“, – nesėkmingos prekybos rankų darbo dirbiniais priežastis vardijo Banga. Todėl jai jau seniai kirbėjo idėja – galimybė savo rankdarbiais Biržuose prieš šventes prekiauti šiltai ir jaukiai.

Ribotos galimybės pasireikšti

Banga sako, kad mažam kūrėjui būna labai sudėtinga rasti vietų, kur save realizuoti. „Dabar kalėdinės mugės vyksta dažniausiai didžiuosiuose miestuose ir jos kainuoja labai brangiai. Pavyzdžiui, jei kaina už prekybos vietą yra šimtas eurų, tai dažnas smulkus rankdarbių gamintojas iš mažo miestelio ar kaimelio, už tokią sumą prigamina dirbinių pardavimui... Tuomet žmogui neapsimoka niekur važiuoti. Ir tos kūrybos idėjos, deja, bet nepavyksta realizuoti“,- sakė menininkė.

Registracija į mugę baigėsi vos prasidėjusi

Pasiteiravus ar kalėdinėje mugėje dalyvaus tik biržiečiai, ar atsirado prekybininkų, norinčių prisijungti ir iš kitų rajonų, Banga pasidžiaugė: „Iš pradžių pergyvenau, kad nesusirinks pakankamas skaičius norinčių dalyvauti, ėmiau pati kalbinti pažįstamas rankdarbiautojas. Galvoju- pasiskambinsiu, pakalbinsiu, o gal net nesusirinks norinčių? Tačiau, vos tik prabilus apie galimybę prekiauti savo rankdarbiais patalpose, norinčių atsirado tiek, kad teko labai greitai baigti registraciją – keletui skambinusių netgi teko atsakyti, kad deja, bet vietos jau nebėra. Atrodo Kultūros namų erdvės nemažos, bet kai tų norinčių tiek, tai nesinori, kad žmonės liktų „už borto“,- sakė Banga. Ji pasidžiaugė, kad prekiauti mugėje prašymą pareiškė jau 25 prekeiviai ne tik iš Biržų, bet ir Pasvalio, Kupiškio, Panevėžio. Rankdarbiai bus įvairūs – nuo mezginių, nėrinių, papuošalų iki veltinių ar medžio darbų. Taip pat žada atvykti prekiautojai bičių produkcija, sausainiukų kepėjai ir gintaro dirbinių gamintojai.