Jei prišiukšlinai, tai ir išsinešk

Mesk, kur nori, arba išsivežk
Į Biržus atvyksta vis daugiau turistų, ypač ši vasara vietinius gyventojus stebina neregėtu miesto svečių skaičiumi. Neseniai praūžusi pandemija sujaukė daugumos lietuvių atostogų planus, tad vasarą žmonės prisibijo atostogauti užsienyje ir mieliau renkasi išvykas po turistų pamėgtas Lietuvos vietas. Tai, kad turistai traukia į Biržus džiugina. Bet, ar miestas yra tam iki galo pasiruošęs? Ar rodos, didelių investicijų nereikalaujančių šiukšliadėžių nebuvimas poilsiavietėse nesugadins miesto įvaizdžio? Juk būna, kad šaukštas deguto statinę medaus pagadina...

Poilsiavietė be šiukšliadėžės

Važiuojant Astravo gatve į vieną iš pagrindinių turistų lankomų vietų – Astravo dvarą ir ilgiausią Lietuvoje pėsčiųjų tiltą per Širvėnos ežerą, galima pailsėti kairėje gatvės pusėje įrengtoje poilsiavietėje, kurioje – nedidelė automobilių stovėjimo aikštelė, pavėsinės, lauko tualetas, laužavietė. Gera vieta atsipūsti mėgstantiems pasivažinėti dviračiu, piknikui ar tiesiog, trumpam stabtelti turistams, kuriuos galbūt prispyrė gamtos reikalai... Žinoma, neatspėsi, kuriuo keliu turistai vyksta aplankyti Astravo dvaro, pasivaikščioti Eko basų kojų taku Drąseikių kaime ar apžiūrėti paminklo Pakamponių miške, skirto Holokausto aukoms atminti. Bet ne tai svarbiausia. Miestas turi būti gražus visiems. Poilsiavietės lankytojus pasitinka po visą teritoriją išmėtytos šiukšlės: butelių šukės laužavietėje, greito maisto dėžučių likučiai, popieriai ir kitos atliekos, kurios turėtų būti išmestos ne ant žemės, o į šiukšlių dėžes. Bet jų nėra. Prie Karvės olos, takelio palei Širvėnos ežerą ar Kirkilų apžvalgos bokšto išmėtytų šiukšlių mažai pamatysi, nes joms yra skirtos šiukšliadėžės ar konteineriai. O kodėl jų nėra čia?

Savo šiukšles žmonės turi išsinešti

Poilsiavietė priklauso Biržų regioniniam parkui, tad kodėl šiukšlių dėžių nėra poilsiavietėje klausėme Biržų regioninio parko direktoriaus Kęstučio Barono.

-Šiukšliadėžių ten nėra, nes žmonės turi savo šiukšles išsinešti patys. Jeigu jau išėjai į gamtą, tai šiukšles ir išsinešk su savimi. Jas galima išmesti į konteinerius, esančius mieste,- kalbėjo direktorius. K. Barono nuomone, šiukšlių dėžių poilsiavietėse jau niekas nebestato, nes žmonės turi būti kultūringi ir viešoje vietoje nešiukšlinti. Pasak direktoriaus, Biržų regioniniam parkui trūksta darbuotojų, yra tik vienas meistras, kuris visko suspėti negali, o padaryti šiukšliadėžę – ne vienos dienos darbas, tam reikia ir laiko, ir žmogaus. Paklaustas, ar gražu šiukšlėmis apdergta poilsiaviete pasitikti turistus, K. Baronas akcentavo šiukšlintojų kultūros trūkumą, kuris ir teršia miesto įvaizdį.

Šiukšliadėžės nebuvimas nesuteikia teisės šiukšlinti

Biržų regioninio parko kraštotvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Vilkas pritarė direktoriaus K. Barono išdėstytoms priežastims, kad poilsiavietei prižiūrėti trūksta laiko ir darbuotojų, bet sutiko, kad šiukšlių dėžių nebuvimas poilsiavietėje suteikia progą nekultūringiems lankytojams pasireikšti.

-Ši problema gyvuoja visur. Visada atsiranda tokių, kurie šiukšlina kur papuola ar niokoja miesto turtą, juk visų nesugaudysi. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus kultūringumo. Tačiau jeigu šalia nėra vietos, kur galima savo šiukšles išnešti, nereiškia, kad jas reikia ir galima mesti ant žemės. Negi yra taip sunku išsinešti, – kalbėjo T. Vilkas.

Poilsiavietė bus atnaujinta

Be išmėtytų šiukšlių, poilsiavietės medines pavėsines ,,puošia‘‘ miesto darkytojų meno kūriniai: stalai išraižyti, o ant stogelių vidinės pusės puikuojasi įvairių dydžių vyriškų lytinių organų piešiniai. Turbūt ne vienam, užkąsti prie stalo prisėdusiam lankytojui dingtų apetitas... K. Baronas patikino, kad poilsiavietė jau turėjo būti rekonstruota anksčiau, bet konkursą laimėjusi įmonė darbų taip ir nepradėjo. Tad Valstybinės teritorijų saugojimo tarnybos iš naujo surengė konkursą, kurį laimėjusi įmonė jau ėmėsi darbų Biržų rajone. Direktorius užtikrino, kad ir ši poilsiavietė bus sutvarkyta, o pavėsines planuojama pakeisti naujomis. Taip pat bus atnaujintos pavėsinės ir tualetas prie Karvės olos.

Dėl šiukšliadėžės – neaišku

Paklaustas, ar vis dėl to yra taip sunku pastatyti bent vieną šiukšliadėžę prišniaukštoje poilsiavietėje, K. Baronas kalbėjo:

-Na gal ir pastatysime. Gal seniūnija pagelbės. Būtų smagu, jei prie tvarkingos miesto aplinkos prisidėtų ir tie, kurių verslas pritraukia lankytojus į Biržus, nes šiukšlina – nebūtinai, vietiniai.

Švari vasara

Šią vasarą Lietuvoje vyksta pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ inicijuojama akcija ,,Švari vasara‘‘, kurios pagrindinė misija – kad gražiausių gamtos kampelių lankytojai ne tik nepaliktų savo šiukšlių, bet su savimi pasiimtų ir svetimas. Biržų regioninio parko lankytojų centre kabo akcijos plakatas su šūkiu – ,,Atsišiukšlinkime! ‘‘, šalia jo – dėžė su šiukšlių maišeliais, kuriuos centro darbuotojai dalina lankytojams. Turbūt atėjo nauja mada ,,be šiukšliadėžių‘‘, kai visas atliekas tenka susirinkti ir vežtis su savimi namo, vietoj to, kad būtų galima jas išmesti iškart į tam skirtą vietą. Įdomu, ar iš svetur atvykę kultūringi miesto svečiai būtų labai sužavėti savo automobilio bagažinėje rūgstančiu šiukšlių maišu, kurį reikėtų vežiotis tol, iki kol ras artimiausią atliekų konteinerį... Kadangi nežinia, ar butelių duženos ir maisto liekanos dar ilgai plaikstysis po poilsiavietę, geriausia su savimi visada turėti tokį maišelį... Apsidraudimui, kad nebūtų dingsties prikiaulinti...

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.