Jaunimui geriau darbas, o ne veltui dalijamos pašalpos

Asoc. nuotr.
Seimas svarstys atnaujintą "Sodros" biudžetą, kuris palies daugelį šalies gyventojų.
Antradienį Seimui buvo pristatytas atnaujintas „Sodros“ biudžetas. Toliau jis bus svarstomas skubos tvarka gegužės 27 dienos Seimo posėdyje.Taip pat buvo pristatyti pasiūlymai dėl palankesnių sąlygų motinystės ir tėvystės, vaiko priežiūros, ligos ir nedarbo socialinėms išmokoms gauti bei buvo aptartos vienišo asmens išmokos sąlygos.

Nereikia maitinti pašalpomis

Biržietis Paulius pasakojo, kad darbo ieškoti pradėjo dar nebaigęs studijų. Jį tėvai nuolat mokė nieko nelaukti, bet pačiam ieškotis darbo. „Mano manymu, žmogus atlyginimą turi užsidirbti pats, o ne iš kažko prašyti. Tikrai žinau ne vieną pavyzdį, kai žmonės ima nedarbo ar socialinę pašalpą, gyvena socialiniame būste ir ne retai susikuria geresnį gyvenimą nei tas, kuris sąžiningai dirba“,- piktinosi jaunuolis. Kodėl taip yra? Mūsų visuomenėje, sako pašnekovas, auga karta, kuri vis labiau įpranta gauti, o ne duoti.

„Yra nemažai tokių, galvojančių, kad nereikia dirbti legaliai, nes patogiau gauti pinigus už nelegalų darbą ir dar socialinę išmoką“,- sako Paulius. Jis įsitikinęs, kad nereikėtų didinti nedarbo išmokų, nes gyventojams tiesiog neapsimoka dirbti. Jo žodžiais, kam dirbti ir vargti, jei galima gulėti ir gauti tiek pat. Parama reikalinga tada, kai žmogus neteko darbo ir sunku jį susirasti.

Džiaugtųsi gavusi priemoką

Septyniasdešimt keturių metų Aldoną sutikome prie fontanų, čia ji viena gėrėjosi gamta. Kokia jos nuomonė dėl planuojamos išmokos vienišiems žmonėms? Moters įsitikinimu, bet koks priedas prie pensijos džiugina.

Pasak jos, išgyventi dabar galima, tačiau žiemą būna sunkiau. „Gyvenu bute. Šildymui tenka sumokėti apie šimtą eurų, dar prisideda kiti mokesčiai. Džiaugsimės, jeigu tik pridės“,− sako senolė.

Dosnumas

Vyriausybė siūlo nedarbo išmokoms skirti 1,5 mln. eurų, o padidėjusioms ligos išmokoms dėl COVID-19 kompensuoti – 60 mln. eurų iš valstybės biudžeto. Vienišo asmens išmokoms numatyta suma – 15,3 mln. eurų.

Ligos ir motinystės įstatymo projektu siūlyta asmenims, kuriems pandemijos metu buvo paskelbta prastova, išmokas skaičiuoti iš laikotarpio, buvusio iki karantino paskelbimo (pagal pajamas, turėtas nuo 2019 m. vasario 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d.).

Iki šiol darbuotojas, kuris užsikrėtė COVID-19 nuo bendradarbio vykdydamas savo profesines funkcijas, turėjo teisę gauti didesnio dydžio ligos išmoką. Seimo posėdyje šios sąlygos buvo siūloma atsisakyti.

Kiti pakeitimai

Nedarbo socialinio draudimo įstatymo projektu buvo siūlyta nustatyti, kad nutrauktos nedarbo draudimo išmokos mokėjimas galėtų būti atnaujinamas ne vieną, o du kartus visiems bedarbiams, iš naujo įsiregistravusiems Užimtumo tarnyboje per 6 mėn. po nedarbo draudimo išmokos mokėjimo nutraukimo.

Asmenims, kurie gauna pensines išmokas pagal Šalpos pensijų įstatymą – šalpos senatvės, šalpos neįgalumo pensijas, šalpos kompensacijas sukakus senatvės pensijos amžiui ar netekus 60 proc. ir daugiau darbingumo, socialines pensijas, pensijos priemokas, nuo šių metų liepos 1 d. siūloma skirti vienišo asmens išmokas.