Į Afganistaną išskrido trečioji karių mokymo grupė

Į Afganistaną išskrido trečioji karių mokymo grupė

Į Afganistaną išskrido trečioji karių mokymo grupė

Trečiadienį iš Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės Šiauliuose į tarptautinę misiją Afganistane išlydėta trečia Lietuvos vadovaujama Oro pajėgų mokymo grupė (OPMG–3). Kandahare devyni grupės kariai mokys Afganistano sraigtasparnių pilotus ir aptarnaujantį personalą.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Išlydėti be ašarų

Į misiją išlydėti aštuoni Lietuvos KOP Aviacijos bazės ir vienas Latvijos karys. OPMG–3 pakeis pusmetį Afganistane tarnaujančią antrąją pamainą, kurioje – taip pat aštuoni Lietuvos, du Latvijos ir du Ukrainos kariai. Šiuo metu jiems talkina trys kariai iš Belgijos.

Išvykstančiuosius išlydėjo KOP vadovybė, Aviacijos bazės vadovybė ir kariai, artimieji. Paskutinieji išsiskyrimo ašarų nebraukė, skubėjo fotoaparatais įamžinti išlydėtuvių momentus.

Kariams tradiciškai įteikta vėliava ir dovanoti suvenyrai – peiliukai su gintaro pakabukais. Už juos kariai atsidėkojo centais: laikydamiesi prietaro, kad aštrių daiktų dovanoti negalima, simboliškai sumokėjo už peiliukus.

Siųsdama Oro pajėgų mokymo grupę į NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) misiją Afganistane Lietuva prisideda prie Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų rengimo.

Lietuvos vadovaujama Oro pajėgų mokymo grupė Kandaharo oro uoste Afganistano sraigtasparnių pilotus ir sraigtasparnius aptarnaujantį personalą moko nuo pernai vasario.

Aukščiausi NATO profesionalai

Karinių oro pajėgų vadas generolas majoras Edvardas Mažeikis, išlydėdamas OPMG–3, džiugiai vertino jau metus trunkančios misijos rezultatus: „Vis daugiau afganistaniečių atlieka užduotis savarankiškai, mūsiškiams tenka skraidyti vis mažiau. Tai – geriausias mūsų karių darbo įvertinimas.

Afganistaniečiai įsigijo Mi–17 sraigtasparnius ir jiems reikia pagalbos išmokti juos tinkamai eksploatuoti, o tarp NATO šalių valstybių, kurios eksploatuotų tokio tipo sraigtasparnius, nėra daug. Todėl mes esame aukščiausi šios rūšies profesionalai visame NATO“.

Afganistaniečiai mokomi skraidyti ne tik aerodrome, bet ir operacinėje aplinkoje – kalnuose.

„Nėra lengva išmokyti žmones, kurių išsivystymo lygis yra šiek tiek kitoks nei europiečių. Kartais tenka pradėti nuo paprastų dalykų – skaitymo, rašymo ir tik vėliau pereiti prie svarbių inžinerinių darbų“, – aiškino generolas majoras E. Mažeikis.

Karinių oro pajėgų vadas informavpo, kad jau ruošiama ketvirtoji ir galvojama apie penktąją misijos pamainą: „Esame sąjungininkų ir partnerių Afganistane aukštai vertinami, todėl sulaukėme prašymo kuo ilgiau tęsti šią misiją. Kiek ilgai ji truks, priklausys nuo mūsų „atsarginių suolelio“ – kiek turėsime karių, kuriuos galėsime siųsti į misiją“.

Pasibaigus misijai Irake, Afganistanas – vienintelis likęs „karštas rajonas“, kur dislokuojami Lietuvos kariai.

„Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupė, dislokuota Čagčarane, tęsia mūsų pasirengimą išėjimui. Tame pačiame Čagčarane turime policijos apmokymų grupę, kuri moko vietinę policiją, kaip reikia tinkamai vykdyti savo funkcijas. Mūsų specialiųjų pajėgų grupė yra Afganistano pietuose, atlieka svarbias užduotis „karštame rajone“. Dar yra mūsų Oro pajėgų mokymo grupė, kurią dabar ir išlydėjome“, – vardino generolas majoras E. Mažeikis.

Afganistane šiuo metu dislokuojama virš 200 Lietuvos karių.

Didžiausias karių nerimas – namiškiai

Visi OPMG–3 kariai lietuviai – Panevėžio krašto žmonės, į Afganistaną vyksta pirmą kartą. Misijai ruošėsi daugiau nei pusmetį.

Lietuva – lygumų kraštas, todėl papildomos skrydžių kalnuose treniruotės vyko Kroatijoje. Čia vienam įgulos nariui ore tako praleisti apie 10 valandų. Su treniruokliu Mi–8/17 kariai apie mėnesį dirbo Ukrainoje.

OPMG–3 vadas kapitonas Raimondas Rabačiauskas „Šiaulių kraštui“ prisipažino, kad sunkiausia buvo pirmajai į misiją vykusiai karių grupei: „Mes jau geriau žinome, ko tikėtis. Takeliai praminti. Kas tokiose mokymo misijose svarbiausia? Mokėti bendrauti su žmonėmis, ypač su tų kraštų žmonėmis, žinome, kad afganistaniečiai – karštesni, greičiau įsižeidžia“.

Karys neslepia su šeima ilgokai diskutavęs dėl šios misijos, tik gavęs svarbiausių savo gyvenimo moterų – žmonos ir mamos pritarimą, ryžosi dalyvauti. „Aš jaučiuosi pasirengęs, joms, liekančioms yra sunkiau“, – susijaudinęs kalbėjo grupės vadas.

VĖLIAVA: Karinių oro pajėgų vadas generolas majoras Edvardas Mažeikis įteikė vėliavą OPMG–3 vadui kapitonui Raimondui Rabačiauskui (dešinėje).

PALAIMINIMAS: Trečiąją karių pamainą laimino vyriausiasis kariuomenės kapelionas pulkininkas leitenantas Rimas Venckus (kairėje). Jis pakeitė pirmąsias dvi pamainas laiminusį KOP kapelioną majorą Virginijų Veilentą, išvykusį į Afganistaną su Goro provincijos atkūrimo grupe.

IŠLYDĖTUVĖS: Karius išlydėjo ir artimieji.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.