Gyventojai aptiko senojo molo liekanas

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Širvėnos ežere tarpukariu buvo pastatytas molas.
Savaitgalį vandens pramogomis besimėgaujantys biržiečiai nustėro – besimaudydami, beveik viduryje Širvėnos ežero, aptiko pavojingas medines konstrukcijas. Kaip sakė jie, iki nelaimės buvo vos keli žingsniai – galėjo nukentėti žmonės.

Netikėtas radinys

Biržietis Edmundas Šimas pasakojo, kad savaitgalį Širvėnos ežere plaukiojo irklentėmis. Nusprendęs atsivėsinti, nėrė į šiltą biržietišką vandenį. Tačiau vietoje, kur kojos neturėjo siekti dugno, kažką palietė. Apžiūrėjęs nustebo – vandenyje styrojo medinės konstrukcijos.

Pasak Edmundo, basliai buvo nelabai matomi, maždaug metro gylyje. „Vanduo nėra skaidrus, todėl tiksliai paaiškinti, ką pajaučiau kojomis, negaliu. Panašu, kad tai buvo medinės konstrukcijos“,− sakė biržietis.

Senoji prieplauka

Apie tai, kokios medinės konstrukcijos slypi Širvėnos ežere, pasakojo paveldosaugininkas, istorijos mylėtojas Dalius Mikelionis.

„1927-1932 metais Širvėnoje, šioje vietoje buvo molas. Iš tų šios vietovės, laikų niekas neišliko – nei nuotraukų, nei atvirukų. Kiek teko bendrauti su senais žmonėmis, pavyko sužinoti, kad tarpukario Lietuvoje mūsų krašte buvo paplitę jūrų skautai. Jie turėjo savo valtelę. Čia buvo įrengta valčių prieplauka, medinis lieptas. Dar kol buvo senoji užtvanka, vandens lygis buvo daug žemesnis, su laiku lieptas pradėjo senti. Perstačius naują užtvanką, vandens lygis pakilo, apsėmė visą molą, todėl jis liko po vandeniu“,- paaiškino D. Mikelionis.

Ežerui nekenkia

Dabar, maždaug metro gylyje, ežere styro dvi eilės medinių kuolų. Kol dar buvo senoji užtvanka, kuolai kartais net kyšodavo virš vandens, o vandens lygiui pakilus, jie panyra po vandeniu.

Biržų rajono savivaldybės ekologė Jurgita Bruniuvienė patikino, kad buvusio molo konstrukcijos yra medinės. Todėl jos ežero ekologijai nekenkia. Tačiau biržiečiai mano, kad reikėtų bent pažymėti teritoriją, kuri gali kelti pavojų žmogui – nardant vandenyje galima susižaloti.