Grįžtam į senas vėžes

Reginos VAIČEKONIENĖS nuotr.
Biržų rajono poliklinika pacientams nuo šios savaitės plačiau pravėrė duris.
Karantino sąlygos švelnėja. Į senas vėžes pamažu suka medicinos gydymo įstaigos, lankytojus kviečia kavinės, svečių sulaukia kempingas. Savaitgalį lankytojus kviečia restoranas „Alaus kelias“. Skelbiama turizmo sezono pradžia. Tarp 20 Lietuvos turizmo naujienų – Kirkilų pramogų parkas – šeimos rojus – šiandien mums atvers duris...

Atnaujinamos gydymo paslaugos

Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktoriaus pavaduotoja Jurgita Augustinavičienė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo: šią savaitę pradėtos ir nuo kitos savaitės pradžios bus atnaujintos visos teikiamos paslaugos. Pacientų srautai mažesni, dar medikų reguliuojami bei kontroliuojami. Nuotolinės konsultacijos tebevyksta. Nuo šios savaitės trečiadienio trečiame poliklinikos aukšte pradėjo dirbti masažuotoja. Nuo kitos savaitės pirmadienio atsidaro fizioterapijos kabinetas. Dirba odontologai.

– Bet pats pacientas kada panorėjęs patekti į polikliniką dar negalės. Galioja nuotolinė registracija. Ryte pagal sudarytus sąrašus skirtu laiku įleidinėjami į polikliniką pacientai pagal šeimos gydytojo nukreipimus. Rekomenduojame atvykti ne anksčiau kaip prieš 5-10 minučių iki paskirto vizito. Vietą pas vieną ar kitą specialistą rezervuoja šeimos gydytojas. Kaip minėjau, tebegalioja nuotolinė konsultacija su šeimos gydytoju. Išklausęs problemą, gydytojas nuspręs, reikia ar ne tiesioginio kontakto ir skirs laiką vizitui. Jeigu nepavyksta prisiskambinti šeimos gydytojui, patariame skambinti į registratūrą. Vaikams irgi galioja tokia pat tvarka, kaip ir suaugusiems. Per karantiną baigėsi ar baigsis neįgalumo grupė, darbo lygmens, slaugos poreikių nustatymo laikas? Nereikia baimintis ir skubėti. Terminas pratęsiamas 3 mėnesiams po karantino, – perspėja direktoriaus pavaduotoja J. Augustinavičienė.

Poliklinikoje įprastomis darbo valandomis pacientus jau priima neįgalumo komisija, darbo kabinetas. Pasak direktoriaus pavaduotojos, jeigu asmuo naujai įsidarbina ir neturi sveikatos kontrolės knygelės, darbdaviai į darbą priims ir be jos.

Laboratorijoje tyrimai atliekami. Ar jie būtini, sprendžia šeimos gydytojas. Karščiuojantys ligoniai į polikliniką nepriimami. Jie nukreipiami į karščiuojančių ligonių poskyrį prie Biržų ligoninės.

Dirba ambulatorijos, medicinos punktai. Ambulatorijoje kol kas neteikiamos gydytojo odontologo paslaugos.

Biržų ligoninės direktorius Petras Bimba primena: karantino sąlygos švelnėja, bet ligoninė joje besigydančių pacientų lankytojams duris atveria tik kraštutiniais atvejais. Operuojami ligoniai tik skubiais atvejais prieš tai atlikus tyrimus dėl COVID 19. Ligoninėje įsikūrusi konsultacinė poliklinika prieš savaitę pradėjo priiminėti ligonius. Ligoniai turi turėti šeimos gydytojo siuntimą.

R. Leskausko odontologijos klinikoje pacientai priimami nuo gegužės 18 dienos. Dantų gydymui, plombavimui, konsultacijoms pacientai registruojami birželio mėnesiui.

Kempingas sulaukė svečių

Biržų kempingo nuomininkas Šarūnas Ramanauskas „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, kad praėjusių metų išankstinius užsakymus dėl karantino teko atšaukti. Kovo ir balandžio mėnesiais neatvyko latviai, lenkai. Kempingas pirmųjų svečių sulaukė praėjusį savaitgalį. Iš pajūrio.

– Lankytojų daugėja, nors viskas priklauso nuo orų. Mes stengiamės dėl savo lankytojų. Ir šiemet jiems pasiūlysime naujų pramogų, – žadėjo Š. Ramanauskas.

Klientai į kavinę grįžo

Kavinės Laigis savininkė Laima Abuojienė džiaugiasi: kavinė dirba įprastu ritmu. Visi klientai sugrįžo. Žmonės į kavinę užsuka papietauti, netrūksta užsakymų pietus pristatyti į namus, į įstaigas.

– Klientai pageidauja vieno kito išvažiuojamojo banketo, bet dar jiems ne sezonas. Abiturientai išleistuvėms renkasi turistines sodybas, todėl jų nepasigedome. Gedulinių pietų dalyvių skaičių vis dar ribojame iki 30 žmonių, – pasakojo kavinės savininkė Laima Abuojienė.

Laidojimo paslaugos

Laidojimo paslaugų centro „Ilgesys“ direktorius A. Jankauskas pastebi: per karantiną žmonės supratingi, laikosi vyriausybės rekomendacijų. Kas neaišku, nevengia iš anksto atsiklausti, suderinti ceremoniją. Direktorius pastebi: laidotuvių eisenoje smarkiai sumažėjo palydinčiųjų.

Laidojimo bendrovės „Laidotva“ direktorius J. Bartulis sako, kad kolektyvui karantinas buvo rimtas išbandymas, kuris patuštino ir įmonės lėšas. Darbuotojus teko aprūpinti specialiais kombinezonais, respiratoriais už „auksinę kainą“.

– Stengėmės apsaugoti savo darbuotojus. Ypač neramu buvo, kai reikėjo mirusiuosius atsiimti iš infekcinės ligoninės. Prie Kėdainių krematoriumo – eilės. Nuveži palaikus kremuoti, laikaisi rekomendacijų, nelipi iš automobilio, bet... Į laidotuves privažiavę artimųjų iš užsienio, nežinia kur gali pasigauti virusą. Visi buvome įsibaiminę. Vienas darbininkas nepanoro rizikuoti, metė darbą, – kalbėjo J. Bartulis.

Iširo vestuvės

Biržų rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Laima Klezienė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo: santuokų šiais metais lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laiku sumažėjo perpus. Aukso žiedus nuo metų pradžios sumainė tik 14 porų. Karantinas išardė ne vienerias vestuves. Ypač užsienyje uždarbiaujantiems biržiečiams. Jie vestuvių datą nukėlė į 2021-uosius metus.

– Per karantiną susituokė trys biržiečių poros. Dvi civilinės metrikacijos salėje, viena pora sušvelnėjus karantino sąlygoms aukso žiedus sumainė Biržų pilyje. Gegužės mėnesį planuojamos 5 santuokos, – pasakojo Loreta Klezienė.