
Naujausios
Gražiadarbė pailsi prie darbelių ir gėlių
„Šiaulių krašto“ skaitytojos, Kutiškių bendruomenės narės iš Liutkiškių (Radviliškio rajonas) Laimos Masiliūnaitės namai — tarsi meno galerija.
Sienos nukabinėtos įvairaus dydžio kryželiu siuvinėtais paveikslais, nuo lentynų žvelgia popierinės gulbės ir povai, šalia — gėlės, medžiai, kompozicijos iš karoliukų. Moteris sako, kad visą savo laisvalaikį ji skiria kūrybai.
— Savo pirmą paveikslą išsiuvinėti kryželiu pabandžiau prieš septynerius metus. Tada po sunkios operacijos reikėjo atsigauti, reikėjo kažkokio veiksmo. Nieko nemokėdama ir nežinodama ėmiausi siuvinėjimo kryželiu. Nors pirmas darbelis buvo padarytas nesvarbu kaip — ir siūlas ne taip, ir kryželis ne toks, koks turėtų būti, tačiau man tai buvo paskata. Pamažu už to užsikabinau.
Ėmiau ieškoti literatūros, domėtis. Pagal schemas vienas po kito ėmė gimti paveikslai. Tarp jų yra ir pats brangiausias širdžiai darbas — kačiukų porelė valtyje. Šis paveikslas buvo išsiuvinėtas labai smulkiai, todėl jį ilgiausiai ir dariau, beveik metus. Vidutinio dydžio paveikslus išsiuvinėju per du mėnesius. Jei smulkesnis kryželis ar sudėtingesnis fonas, sugaištu iki trijų mėnesių ir ilgiau.
Užsiimu ne tik siuvinėjimu kryželiu. Esu bandžiusi ir pilną siuvinėjimą, padariusi keletą paveikslų iškilaus mezgimo būdu. Tačiau visą laiką ieškau kažko naujo, dar nebandyto.
Kartą pamačiau iš popieriaus išlankstytas gulbes ir labai panorau išmokti jas daryti. Kai man parodė, kaip daromas pirmas trikampiukas, apsidžiaugiau iš širdies ir, grįžusi namo, iškart puoliau prie darbo. Kaip tai pavyko, galite pamatyti lentynose. Įdomiau ir kiek sudėtingiau buvo gaminti povą. Kelis kartus pradėjusi vis palikdavau, bet pavyko.
Buvau susidomėjusi ir paveikslų gamyba iš šiaudelių, tačiau per daug dar neužkibau. Šiaudeliais, siūlais, medžio šakelių kaladėlėmis bandžiau dekoruoti butelius, indelius.
Dabar susidomėjau karoliukais. Iš jų bandau daryti nedidelius paveikslus. Tai labai kruopštus ir įdomus darbas. Sugalvojau iš karoliukų daryti gėles. Nedaug betrūksta, ir bus baigta iš karoliukų gaminama orchidėja, baiginėjama ir žydinti obelis, kuri atrodo tarsi bonsas.
Prie kiekvieno darbo reikia praleisti nemažai laiko. Pavargsta akys, rankos, tada aš širdžiai randu dar vieną užsiėmimą. Nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens pailsiu dirbdama darželyje. Smagu žiūrėti, kaip skleidžiasi žiedas, kaip ant jo ropoja vabalėlis ar bitutė. Smagu, kai pražysta tulpės. Jų pas mus auga net 29 rūšių. Kai jos visos žydi, vaizdas tiesiog nenusakomas. Tai gražu! Ir tai teikia naujų idėjų.
Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.
MEDŽIAI: Iš karoliukų gaminti medžius ir gėles gražiadarbė Laima Masiliūnaitė pradėjo neseniai.
PAVEIKSLAI: Liutkiškietės išsiuvinėti paveikslai alsuoja tikrove.
POVAS: Puošnusis povas pagamintas iš popieriaus.
RUOŠINYS: Iš karoliukų pagamintos gėlių puokštės — ruošinys naujiems darbams.
PUOKŠTĖS: Iš siūlų, medžio sėklų, giliukų pagamintos puokštės gražiadarbei žiemą primena vasarą.
GROŽIS: Kryželiu išsiuvinėtos pagalvėlės traukia akį.
MEZGIMAS: Šio paveikslo gėlės numegztos iškiliuoju mezgimo būdu.