Globos įstaigoje — tūkstančiai tekėjo laisvai?

Globos įstaigoje —  tūkstančiai tekėjo laisvai?

Globos įstaigoje — tūkstančiai tekėjo laisvai?

Pakruojo tarybos narys Gediminas Grybė paprašė Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų ištirti, ar nešvaistomos lėšos Klovainių sutrikusio intelekto vaikų ir jaunimo centre. Politiko abejones dėl pinigų naudojimo sukėlė centro lankytojų tėvų skundai bei į jo rankas patekę dokumentai. Įstaigos direktorė Aušra Butnorienė teigia, jog lėšos naudojamos pagal įstatymus.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Brangymetis — visus metus

„Į mane kreipėsi centro lankytojų tėvai, pasipiktinę, kad ženkliai padidintas mokestis už ligonių šiame centre būnamą laiką. Neįgaliųjų vaikų bei jaunuolių šeimynykščiai pasakojo, jog centro direktorė jiems įrodinėjo — kitaip įstaiga neišsilaikytų, nes sumažintas finansavimas, tenka ypač griežtai taupyti visam kolektyvui. Tačiau žmonės vadove netikėjo ir perdavė man kopijas dokumentų, liudijančių, kad centre pinigai toli gražu netaupomi“, — sakė G. Grybė “Krašto žinioms“.

Politikas prisipažino apstulbęs, sąskaitų faktūrų kopijose pamatęs, kokiomis kainomis pirkti maisto produktai.

„Pernai rugsėjo mėnesį iš prekybos centro pirktos bulvės po pustrečio lito už kilogramą! Per bulviakasį“! — piktinosi G. Grybė.

Pasak centro direktorės A. Butnorienės, tokia kaina sumokėta vienintelį kartą. Nes ūkininkas, iš kurio centras bulves perka, tuo laiku dar buvo jų nenukasęs. Vėliau bulvės įsigytos gerokai pigiau. Vadovė informavo, jog kitų maisto produktų kainos buvo patvirtintos praėjusių metų pradžioje, įvykus viešiesiems pirkimams. Jų keisti įstaiga neturi teisės, nepaisant produktų kainų svyravimų mažmeninėje prekyboje.

Šokiravusi bulvių kaina tarybos narį paskatino palyginti, kiek už maisto produktus, įvairias priemones moka Klovainių centras, ir kiek analogiškos prekės kainuoja eiliniams pirkėjams tame pačiame prekybos centre.

G. Grybės užsirašytieji skaičiai buvo vienareikšmiški — visų prekių kaina prekybos salėje mažesnė, nei už jas moka neįgaliuosius ugdanti įstaiga. Nors vienu ypu perkant didesnį kiekį, prekybininkai paprastai taiko nuolaidas. O prieš Naujuosius metus Klovainių dienos centras įsigijo įvairių buitinės chemijos, kitų priemonių už kelis tūkstančius litų.

„Užšaldyti“ pinigai

Kitas G. Grybės dėmesį patraukęs faktas — prieš porą metų įsigyta nepigi, tačiau iki šiol nenaudojama įranga. Antai Klovainių centro inventoriaus sąrašuose esanti, daugiau kaip 6,7 tūkstančio litų vertinama kepimo spinta su konvekcine orkaite padėta koridoriuje. Politiko turimoje inventoriaus sąrašo kopijoje kažkieno ranka atskirai įrašyti ir du gastronominiai indai, kurių kaina nenurodyta. G. Grybės teigimu, pastarieji kepimo spintos kainą pakėlė iki maždaug dešimties tūkstančių litų. Direktorė A. Butnorienė tvirtino, jog indai yra kartu su šia spinta.

Kitas taip ir nepanaudotas centro pirkinys — apie tūkstantį litų kainavusi nenauja elektrinė viryklė, kuriai lėšų įstaiga gavo iš rėmėjų įmonės. G. Grybės abejojo, ar galima tiek mokėti už jau naudotą daiktą, kai panašiomis kainomis netrūksta ir naujų. Pasak A. Butnorienės, įsigytoji viryklė — nestandartinė. Apžiūrėti, kaip atrodo garaže iki šiol laikoma viryklė nei pamatyti jos techninio paso politikui nepavyko. Nes tuo laiku nebuvo rastas nei dokumentas, nei garažo raktus turintis Klovainių centro darbuotojas.

Direktorė A. Butnorienė teigė, jog aukščiau minėtoji įranga buvo įsigyta, ruošiantis įrengti higienos reikalavimus atitinkančią virtuvę. Ją įrengti ketinta, pastačius centro priestatą. Lėšų jam centro darbuotojai tikėjosi laimėti projektų konkurse. Bet konkursas klovainiečiams nebuvo sėkmingas. Negavus pinigų, priestatas taip ir nebuvo pastatytas, įranga liko nenaudojama.

„Tai kodėl neparduodate nereikalingų daiktų, kuriems išleisti pinigai dabar tiesiog “užšaldyti“? — piktinosi G. Grybė.

Politiko dėmesį atkreipė ir nesenas pirkimas: iš privačios įmonės įsigyta spausdinimo įranga, kuri su PVM atsiėjo beveik tūkstantį litų. G. Grybės turimose dokumentų kopijose nurodoma, kad pirktas vienas daiktas. Anot politiko, tokį spaudintuvą galima įsigyti perpus pigiau. A. Butnorienė tvirtino, jog pirktas ne spausdintuvas, bet naujų jo kasečių komplektas. Patvirtinti savo žodžius direktorė atnešė į dėžę supakuotas kasetes.

Kas išdavė?

G. Grybė domėjosi, kiek laiko centre realiai dirba atvažiuojanti gydytoja, kiek — slaugytoja. Nes darbo apskaitos žiniaraščiuose pastarosios darbo laikas nurodomas nuo 14 iki 22 valandos. Tačiau kiekvieną penktadienį centro ugdytiniai jau 17 valandą išvyksta į namus. A. Butnorienė pripažino, jog penktadieniais slaugytoja dirba trumpiau. O gydytoja, kurios darbo laikas nurodomas iki 21.20 valandos, centre laiko praleidžianti skirtingai — tiek, kiek tuo metu reikia. Tačiau atsiradus reikalui, gydytoją bet kada galima pasikviesti ir kitomis valandomis.

G. Grybei į rankas pateko ir birželio mėnesio darbo užmokesčio žiniaraščio bei atlyginimų priskaitymų suvestinių kopijos. Dvi pastarosios — niekieno nepasirašytos. Visuose dokumentuose nurodomos skirtingos atlyginimų sumos. Centro vyriausiosios finansininkės Laimos Durienė teigimu, priskaitymų suvestinės — greičiausiai jos darytų skaičiavimų juodraščiai. Pagal tokius popierius pinigai nemokami, o nebereikalingus lapus finansininkė pasiliekanti taupumo sumetimais — vėliau panaudojanti užrašams ir antrąją jų pusę.

Tarybos narys turi centro darbuotojų kreipimosi į A. Butnorienę kopiją, kurioje keliami pinigų naudojimo, darbo organizavimo klausimai ir prašoma oficialių direktorės atsakymų. Politiko žiniomis, žmonės tokių atsakymų nesulaukė.

G. Grybė redakcijai sakė, jog susidomėti pinigų naudojimu Klovainių centre paskatino čia ugdomų vaikų bei jaunuolių tėvų skundai bei kita abejonių kelianti informacija. Ja politikas pasidalino su Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių skyriaus pareigūnais, kuriems perdavė ir gautąsias dokumentų kopijas.

„Tegul STT atsakingi pareigūnai sprendžia, kaip Klovainių centre naudojami valstybės pinigai, ar viskas — pagal įstatymus“, — sakė G. Grybė.

Į kitą savaitę vyksiančio rajono Tarybos posėdžio darbotvarkę įtrauktas klausimas pavesti savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai atlikti patikrinimą Klovainių sutrikusio intelekto jaunuolių centre.

G. Grybė redakcijai sakė, jog po vizito Klovainiuose sulaukęs spaudimo: išgirdęs užuominų, jog bus svarstomas rajono Tarybos etikos komisijoje.

„Tačiau pašnekovams (kaip ir Klovainių centro direktorei), labai rūpėjo — iš kur gavau dokumentų kopijas“? — pastebėjo politikas.

 ABEJONĖS: Gediminas Grybė suabejojo, ar centre nešvaistomi pinigai.

NEREIKALINGA: Nereikalinga likusi tūkstančius litų kainavusi kepimo spinta uždengta stovi Klovainių jaunuolių centro koridoriuje.

POZICIJA: Klovainių centro direktorė Aušra Butnorienė tvirtino, jog darbas organizuojamas bei viskas įsigyjama, laikantis įstatymų.

Autorės nuotr.