Gėlės prie daugiabučių – sveikintinas pasirinkimas

Gražinos Dagytės nuotrauka
Respublikos g. 56-ojo namo moterys po langais prisodino tulpių ir pinavijų.
Gėlės prie daugiabučių laiptinių – draudžiamas ar sveikintinas dalykas? Tokį klausimą gvildena ne viena biržietė, svajojanti po langais matyti gėles. „Biržiečių žodis“ pasiteiravo, ką šia tema mano atsakingi rajono seniūnijos ir savivaldybės specialistai.

Savivaldybės specialistai pasiruošę patarti

Pasibaigus daugiabučių namų renovacijai, paprastai anksčiau buvusių darželių vietoje pasėjama žolytė. Įpratusios po langais matyti žydinčias gėles kai kurios biržietės tvirtino neva renovatoriai yra išsitarę, jog gėlių auginti nebegalima, nes esą prie daugiabučių, ypač senamiestyje, turi būti žalioji zona. Žolytę kartas nuo karto nupjaus ir jokio rūpesčio niekam.

Tačiau iš kartos į kartą perduodama kiemo tvarkymo tradicija ne vieną šeimininkę, ypač neturinčią nei sodo, nei sodybos, pavasarį ginte gena į lauką, o rankos pačios tiesiasi prie daigų bei sėklų. Norėdamos įsitikinti, ar kiemus tvarkę vyrai sakė tiesą, ar tik pajuokavo, dvi biržietės kreipėsi į redakciją.

Biržų miesto seniūnė Kristina Undzėnienė teigė pirmą kartą girdinti, jog mieste prie daugiabučių negalima auginti gėlių, jomis rūpintis ir taip džiuginti save bei kitus.

Biržų rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė taip pat buvo nustebinta. Ji sakė apie tokius draudimus girdinti pirmą kartą. „Gėlių sodinti neuždrausta. Tik gal reikėtų pasitarti su laiptinės kaimynais. Negalima sodinti tik krūmelių ir medelių, o gėlių sodinti tikrai nedraudžiama,“ – aiškino Loreta Munikienė.

Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė kraštovaizdžiui Justina Micikevičienė „Biržiečių žodžiui“ sakė, jog žmonių noras tvarkyti aplinką ir ja paskui rūpintis yra sveikintinas dalykas. Jau įprasta, kad Biržuose pavasarį dominuoja įvairiomis spalvomis akis traukiančios tulpės, o vasarą miestas pasipuošia rožių žiedais. Žmonės gali auginti panašias gėles arba sodinti kitokių, jiems mielesnių. Justina Micikevičienė pastebėjo, jog norintys pasitarti, visada gali į ją kreiptis patarimo, pasikviesti pasikalbėti, paplanuoti. Specialistė pastebėjo, jog daugiametės gėlės reikalauja daugiau investicijų, o vienmetės reikalauja daugiau rūpesčio.

Noro auginti gėles neįveiks nei renovacija, nei vagys

Išėjus pasižvalgyti į miestą, prie kai kurių daugiabučių virė gyvenimas. Kas sodino gėles, kas jas ravėjo ar tiesiog gėrėjosi žiedais. Prie Respublikos gatvės 56-uoju numeriu pažymėto daugiabučio plušėjo būrelis moterų. Viena pjovė žolę, kitos grėbstė nuo pievos smulkias medžių šakeles. Palei namą žydėjo tulpės, gražiai stiebėsi pinavijos. Moterys skubėjo parodyti gėlių skverelį, kurį „stebi“ žaislinis sargas, ar aplink medį pasodintų gėlių lysvelę. Čia pat ir pasiguodė – neseniai iš laiptinės pavogė pelargonijas. Tačiau tai darbščiarankių nesustabdys – gėlės vėl žydės.

Vytauto gatvės 39b namo gyventojai prie laiptinių įkurdino gėlių vazonus. O kaimynystėje esančio daugiabučio Nr. 39 b vienas gyventojas piktuoju paminėjo renovatorius, kurie esą išvežė iš buvusių darželių juodžemį, o atgal grąžinti pamiršo – pripylė žvyro. Tad buvo nemažai vargo, kol vėl įsitaisė gėlių lysvę, kurioje dabar pražydo namo gyventojos Ausmos puoselėjamos tulpės.

dekoratyviniai augalai