Elitas uždėjo leteną ant mokyklos pastato

Elitas uždėjo leteną ant mokyklos pastato

Elitas uždėjo leteną ant mokyklos pastato

Kryžiaus žygis prieš kaimo mokyklas: Pamūšis ( 1 )

Pakruojo rajono valdantieji padėjo tašką 103 metus skaičiuojančiai Pamūšio mokyklai — rugsėjį ji naikinama. Vaikai išstumti, išpuoselėto pastato šalia Mūšos upės imasi kaimo elitas.

„Leteną jau uždėjo ant mokyklos. Privatizuos, kaip privatizavo darželį“, — neabejoja kaimo žmonės. “Leteną“ ant mokyklos pastato uždėjo Pakruojo rajono savivaldybės Administracijos direktorė Asta Jasiūnienė ir jos giminės. Pamūšyje prasidėjo nauja privatizacijos banga?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Dalis pastato jau atriekta

Trys Pamūšio mokyklos mokytojos Janina Gegieckienė, Lina Vaitiekūnienė ir Ramunė Ramonienė, po mokyklos likvidavimo liksiančios bedarbėmis, rodo į buvusių mokyklos dirbtuvių duris.

Dirbtuves pasiima Pamūšio bendruomenė. Rašomas projektas čia įkurti bendruomenės Dienos centrą. Ką jame veiks bendruomenė? Juk ji jau turi patalpų Kultūros namuose, kur pakanka vietos ir šventėms, ir susirinkimams, ir sportui.

Mokytojos trauko pečiais: gal vaikams organizuos užimtumą, gal patys rinksis švęsti? „Kas čia su paprastais kaimo žmoneliais kalbėsis, kai yra elitas“, — nelinksmai šypsojosi mokytojos.

Greta dirbtuvių — keturi kabinetai. Vienas mokytojų kambarys ir trys klasės. Šiuo metu klasėse moksi 25 Pamūšio kaimo pradinukai. Kitąmet į klases susirinktų 28 pradinukai. Bet rajono valdžia nusprendė pribaigti mokyklą.

Mokytojos nesuvokia, kodėl po mokyklos stogu negalėjo tilpti ir pradinukai su mokytojomis, ir bendruomenė.

„Valdžia tikina, kad trūksta pinigų mokyklai išlaikyti. Bet mokykla gauna mokinio krepšelį, iš kurio mokamos algos mokytojams. Juk kai įsikurs pastate bendruomenė, vis tiek šildys patalpas“, — sakė mokytojos.

Rajono valdžia mokytojams išmokės išeitines kompensacijas, vaikams — autobusiukas ar du, kad pavėžėtų į kitas mokyklas. Taip tikimasi sutaupyti.

Takoskyra tarp elito ir eilinių

Kalbinome atsitiktinai gatvėje sutiktus pamūšiečius, užsukome į namus. Tarp kalbintųjų buvo ir bendruomenės, ir ne bendruomenės narių.

Tačiau visi, lyg susitarę traukė pečiais dėl bendruomenės veiklos Pamūšyje, ypač dėl to, kad vaikus iš mokyklos išstumia bendruomenė.

„Esu bendruomenės narė, bet nežinau, dėl ko bendruomenė taip nori mokyklos pastato. Juk turi gražiausias patalpas Kultūros namuose. Niekas per daug su eiliniais bendruomenės nariais nesikalba apie tai, kas čia suinteresuotas mokyklos pastatu. Nematau, kad čia kokią didelę veiklą bendruomenė veiktų kaime, bent jau aš tik į susirinkimus nueinu ir visas veikimas. O vaikučiams tai tikrai bus labai blogai be mokyklos kaime“, — sakė gatvėje sutikta Genovaitė.

Kelios moterys buvo įskaudintos ką tik kaime organizuotų Užgavėnių. „Susisodino mokyklos vaikus ir suko aplankyti tik elito namų. Pas eilinius nė neužsuko“, — su apmaudu kalbėjo kaimo žmonės.

„Pamūšio bendruomenėje yra elitas, jie viską ir tvarko. Kas ta bendruomenė, jeigu nesugebėjo pakovoti dėl savo mokyklos. Juk aiškiai visi supranta, kad kaimui be mokyklos — mirtis. Neišgelbės jokia bendruomenė. O kai atvyko valdžia į kaimą, bendruomenės pirmininkas Vitalijus Matickas sėdėjo galvą nuleidęs ir nė žodžiu neapgynė mokyklos“, — sakė viena aktyviai mokyklos išlikimą Pamūšyje gynusi moteris.

„O ar kirviais mosuosi, kai žinai, kad mokyklą vis tiek uždarys. Juk ir Asta Jasiūnienė dalyvavo, aiškiai pasakė, kad mokykla neišsilaikys“, — turėjo pasiaiškinimą bendruomenės pirmininkas V. Matickas

Elitas darželį jau privatizavo

Pamūšio žmonės elitu įvardijo kelias šeimas, tarp kurių Pakruojo rajono savivaldybės Administracijos direktorės Astos Jasiūnienės šeima ir giminė. Pati A. Jasiūnienė yra bendruomenės narė. Bendruomenei vadovauja jos sesers vyras Vitalijus Matickas.

Administracijos direktorė socialdemokratė, priklausanti valdančiajai rajono Tarybos daugumai A. Jasiūnienė ir jos sesuo — buvusio šviesios atminties kolūkio pirmininko Henriko Šimoliūno dukros.

Kaimo žmonės neatsistebi, kaip A. Jasiūnienės tėvas, vadovaudamas kolūkiui, kaimui pastatė gražią mokyklą, o dukra ją uždaro. A. Jasiūnienė, kaip valdžios atstovė ne kartą dalyvavo žmonių susirinkimuose dėl mokyklos uždarymo ir aktyviai įrodinėjo, kad mokyklą uždaryti reikia.

A. Jasiūnienės vyro vardu beveik prieš dešimtmetį buvo privatizuotas buvusio kolūkio darželio pastatas.

„Dabar uždėjo leteną ant mokyklos pastato mūsų elitas. Tikriausiai privatizuos, kaip privatizavo darželio pastatą“, — sakė ne vienas kaime sutiktas žmogus.

Ne vienas pamūšietis pasakojo girdėjęs, kad A. Jasiūnienė ir jos giminės rengiasi kurti kaimo turizmo verslą, todėl reikią patalpų.

Privatizacijai reikia minčių

A. Jasiūnienė pripažino, kad dalis Pamūšio mokyklos pastato jau atiduota bendruomenei, kuriai vadovauja jos svainis, panaudos būdu.

Ar pastatas gali būti privatizuojamas?

„Dvejočiau dėl privatizavimo. Nors keletas Tarybos narių iškėlė mokyklos pastato privatizavimo klausimą, tikino, kad reikėtų privatizuoti“, — sakė A. Jasiūnienė.

Ji teigė mananti, kad „po trupučiuką“ reikėtų perleisti visą pastatą bendruomenei. “Pamūšio bendruomenė neturi vaikų darželio, Dienos centro. Taip, darželio pastatas privatizuotas mano vyro vardu, bet tuo metu jame darželis jau nebeveikė“, — sakė A. Jasiūnienė.

Darželio patalpose, pasakojo A. Jasiūnienė, jos šeima žada rengti gyvenamą namą.

Administracijos direktorė užsiminė ir apie tai, kad mokyklos pastate galėtų veikti samariečių bendrijos organizuojamos stovyklos, finansuojamos vokiečių. A. Jasiūnienė taip pat priklauso samariečių bendrijai, yra Valdybos narė.

Ar samariečiai pritrūko patalpų? „Samariečiai veikia visame rajone. Galėtų atsirasti ir Pamūšyje“, — tikino A. Jasiūnienė.

Ji teigia, kad rūpinasi mokyklos pastatu, kad jis nestovėtų tuščias „kaimo vidury“, kad niekas nedaužytų langų.

Gal tiktų ir turizmo verslui?

„Gal ir tiktų, bet reikia kaime turėti, ką turistui pasiūlyti. Ar nežadame privatizuoti? Norint privatizuoti, reikia žinoti, kam pastatą panaudosi“, — neneigė A. Jasiūnienė.

Įvardina net privatizavimo sumą

„Jau girdžiu gandus, kad aš noriu nupirkti mokyklos pastatą. Jau ir sumą žino, kad už 22 tūkstančius litų pirksiu. Dirbu iš idėjos. O kažkas iš Pamūšio daro Tvyn Pykso miestelį“, — pykletėjo V. Matickas, A. Jasiūnienės svainis.

V. Matickas yra pasiturintis kaimo ūkininkas.

Bendruomenės pirmininkas V. Matickas irgi užsiminė apie turizmą ir stovyklas. „Važiuoja kažkur, moka didžiausius pinigus, o mes turime ir patalpas ir Mūša kaime teka“, — sakė V. Matickas.

Pasak bendruomenės pirmininko V. Maticko, Pamūšio kaime gyvena per 300 žmonių, beveik pusę jų priklauso bendruomenei, nes moka 5 litų nario mokestį metams.

Rūpi ir projektų pinigai

Kaimo žmonės kalbėjo, kad bendruomenė labiausiai rūpinasi ne eiliniais kaimo žmonėmis, o projektų pinigais.

A. Jasiūnienė stojo ginti bendruomenės interesų: „Kaimo bendruomenės veikla visuomeninė. Už projektų rašymą negauni asmeniškai nė lito — rašai už dyką. Nematau, kad asmeniškai būtų galima pasinaudoti projektų pinigais“.

Bendruomenė jau yra gavusi pinigų iš projektų, už kuriuos įrengti du kambariai kaimo Kultūros namuose.

Buvusi Pamūšio mokyklos vadovė Irena Ašmontienė rašanti projektą, kad bendruomenė gautų pinigų Dienos centrui, sakė, jog bendruomenė turi daug planų dėl projektinių lėšų.

MOKYKLA: Pamūšio mokyklos pastatas, neseniai suremontuotas ir atnaujintas, gali patekti į privačias konkretaus kaimo elito rankas. Vaikai nuo šio rugsėjo iš mokyklos jau išvaromi.

PRIVATIZACIJA: Pamūšio mokyklos uždarymu besirūpinusi Pakruojo savivaldybės Administracijos direktorė Asta Jasiūnienė tikino, kad kai kas iš Tarybos narių siūlė leisti privatizuoti mokyklos pastatą.

INTERESAI: Pakruojo rajono valdžia pasirūpino, kad mokykla iš vaikų būtų atimta ir atiduota suaugusiems.

Jono TAMULIO nuotr.