Domimasi siaurojo geležinkelio istorija

Gražinos Dagytės nuotr.
Istorikas Salvijus Kulevičius (priekyje) ir buvęs traukinio mašinistas Kostas Kvedaravičius.
Praėjusį sekmadienį buvusios Biržų geležinkelio stoties teritorijoje šurmuliavo būrelis kraštiečių ir miesto svečių. Atrodė, jog jie laukia kadaise čia atidundėdavusio traukinio. Vieni stoviniuodami ieškojo pavėsio, kiti, ranka prisidengdami akis nuo kaitrios vasaros saulės, žvelgė į tolį, dar kiti... švelniai glostė geležinkelio bėgius... Ir ne veltui, nes susitikimas prie buvusio „siauruko“ bėgių neeilinis – susiėjo projekto „Siauruko tiltai: paveldas bendruomenėms, bendruomenės paveldui“ renginių dalyviai.

Projektas siaurojo geležinkelio paveldo pažinimui

Sekmadienį kaimo bendruomenės „Klausučių ulytėlė“ nariai laukė Vilniaus universiteto istorijos fakulteto dėstytojų bei studentų, Pasvalio rajono kaimų bendruomenių atstovų. Klausučių kaimo moterys svečių atvažiavo ne tuščiomis rankomis – ant lininiais rankšluostukais pridengtų lėkščių kvepėjo rūkyti lašinukai ir biržietiška duona, švieži agurkėliai ir pomidorai, o puode garavo „kunigaikščio Klausučio žvėrienos troškinys“.

Bendruomenės pirmininkė Jurgita Venskienė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, jog projektas sujungė visus, kurie „serga siauruku“. Kažkada mūsų krašte važiavęs traukinukas iki šiol kelia šiltus prisiminimus. Siaurojo geležinkelio paveldo pažinimui Liepos pabaigoje pradėtas bendras Pasvalio krašto muziejaus, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto ir Pajiešmenių kaimo bendruomenės projektas, prie kurio noriai prisijungė ir partneriai iš Biržų rajono, Klausučių kaimo. Ir ne šiaip sau – Klausučiuose traukinukas sustodavo, o mašinistai kartais, pasak vietos žmonių, iššokę iš traukinuko, greitai nubėgdavo iki šalia buvusios krautuvėlės, kad nusipirktų „ugninio vandenėlio“...

Klausučių bendruomenės narės apgailestavo, kad siauruko bėgiai mūsų krašte užžėlę žolėmis, o tiltas per Juodupę sulūžęs. Tuo tarpu Pasvalio krašte kur kas labiau rūpinamasi siauruku, Pajiešmenių kaimo žmonės saugo išlikusius bėgius, tvarko aplinką.

Surengė konferenciją, žygį, ekspediciją

Liepos 31-ąją Pajiešmenių kultūros namuose vyko konferencija-diskusija „Siaurukas: tarp nebūties ir atgimimo“. Apie siaurojo geležinkelio istoriją, jo paveldą bei išsaugojimo galimybes kalbėjo kultūros paveldo specialistai, mokslininkai, bendruomenių atstovai.

Rugpjūčio 1-2 dienomis susiruošta į ekspediciją-žygį „Siaurukas: senosios stotys prabyla“. Keliauta nuo Papyvesių iki Kraštų, nuo Diliauskų iki Kraštų ir iki Biržų, aplankytos ir šalia paveldo vietų gyvuojančios ir siauruku besirūpinančios kaimų bendruomenės.

Rugpjūčio 3-5 dienomis – kraštotyrinės ekspedicijos dalyviai Pasvalio bei Biržų rajonuose domėsis žmonėmis gyvenusiais prie geležinkelio, besinaudojusiais juo arba dirbusiais šioje srityje. Bus ieškoma nuotraukų, prisiminimų, daiktų.

Dar sekmadienį buvusios stoties teritorijoje ekspedicijos dalyviai susitiko su biržiečiu, buvusiu traukinio mašinistu Kostu Kvedaravičiumi. Jis rodė išsaugotus dokumentus, pasakojo apie keliones traukinuku.

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto prodekanas, doc., dr. Salvijus Kulevičius visus kvietė bendradarbiauti, kvietė išsaugoti prisiminimus. Jis sakė, jog „siaurukas yra jausmas,“ o ekspedicijos dalyviai skatina to jausmo neprarasti. Pajiešmenių bendruomenės nariai pasakojo turintys „dreziną“ ir galintys ja pralėkti siauruku.

Žygio dalyviai visus ragino „atrasti savo siauruką, kalbėti apie jį, perduoti jam turimą meilę ir patirtį“.

Projekto dalyviai jaunimą (1-12 klasių mokinius) kviečia dalyvauti konkurse-kūrybinėse dirbtuvėse, kad filmuojant, fotografuojant, piešiant, vaidinant, rašant būtų sukurtas pasakojimas apie siauruką, jo istoriją, paveldą ar dabartį. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.