Daušiškių kapinės vis dar – dausose

Daušiškių kapinės vis dar – dausose

Daušiškių kapinės vis dar – dausose

Šiaulių naujųjų Daušiškių kapinių įrengimas vėl atidedamas. Techninis projektas nė nepradėtas rengti, nors dar pernai skelbta, kad „vyksta“ viešas pirkimas jam rengti. Valdininkai kartoja, kad mirusiems laidoti vietų užteks „dar dviem metams“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Metai vėl nuėjo šuniui ant uodegos

2013 metų rugsėjį buvo patvirtintas Daušiškių kapinių detalusis planas. Jo rengimas strigo ne vienerius metus – dėl iš pradžių suprojektuotų per didelių kapinių, teisminių ginčų.

Dabar įstrigo ir techninio projekto rengimas. Dar pernai lapkritį garsinta, kad „vyksta“ viešas pirkimas projektuotojų paslaugai pirkti. Bet paaiškėjo, jog šiemet jis dar nebus parengtas. Ne dėl projektuojų kaltės – dėl – pačios Savivaldybės administracijos.

Miesto Tarybai jau siūloma perskirstyti tam tikslui skirtus pinigus – apie pusę milijono litų – kitiems poreikiams.

Vykdė „seną“, o reikėjo naujo

Iš tiesų miesto Savivaldybė tik dabar paskelbė viešą pirkimą techniniam projektui rengti.

Arūnas Adomaitis, Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas, aiškina, jog patvirtinus kapinių detalųjį planą iš karto buvo atnaujintas ir techninio projekto rengimo procesas.

Tik jis buvo atnaujintas pagal dar 2011 metais paskelbtą viešą pirkimą.

Tada pirkimas buvo sustabdytas „neribotam laikui“, nes potencialūs projektuotojai klausė, pagal kokį kapinių detalųjį planą jie turi projektą rengti, kokiais sklypais Savivaldybė disponuoja? O nei patvirtinto plano nebuvo, nei žemės buvo išpirktos.

Po plano patvirtinimo apsisprendus kapines įrenginėti etapais – iš pradžių tik 7–9 hektaruose, manyta, kad užteks tik patikslinti techninio projekto rengimo sąlygas.

Į Viešųjų pirkimų tarnybą šį pavasarį kreiptasi dėl atidėtų terminų pasiūlymams teikti nustatymo iš naujo. Birželį paaiškėjo, jog tarnyba nesutinka to padaryti. Pareikalavo nutraukti 2011 metais skelbtą viešą pirkimą ir skelbti naują.

„Jie sau kaltės neprisiima, o kaltina mus, kad pažeistos viešo pirkimo sąlygos", – sakė A. Adomaitis.

„Pralaužė ledą“

„Manau, jog dabar pralaužėme ledą, – teigė vedėjas. – Po mėnesio gausime pasiūlymus techniniam projektui rengti.“

Jo žodžiais, Savivaldybė dėl įstrigusių procesų „nieko nei pralošė, nei išlošė“.

„Kaip bebūtų su Daušiškių kapinėmis, jose nepradėsime laidoti, kol nebus panaudotos visos esamos laisvos kapavietės Ginkūnų kapinėse, turime rezervą ir K. Donelaičio gatvės kapinėse“, – sakė valdininkas.

Jo nuomone, laidoti savo artimųjų „laukuose“ neskubės ir šiauliečiai. Ten kapavietės būtų projektuojamos tik dvivietės. Praktika rodanti, jog Ginkūnų kapinėse, kuriose dauguma kapaviečių keturvietės, dvivietės, yra „pustuštės“.

„Ginkūnų kapinėse palaidota 34 tūkstančiai mirusiųjų, o kapaviečių yra per 31 tūkstantį“, – sakė A. Adomaitis.

Vis yra rezervas

Kapaviečių „rezervo“, skaičiuojama, pakaks dar dviem su puse metų ar net daugiau.

Misto infrastruktūros skyriaus duomenimis, vidutiniškai per metus į naujas ir turimas šeimos kapavietes palaidojama apie 1000 žmonių. Pavydžiui, pernai palaidota 950, o šiais metais jau 1300.

Skaičiuojama, jog naujų kapaviečių (daugiausia dviviečių) vidutiniškai per metus reikia 300–400.

Prognozuojama, jog vien Ginkūnų kapinėse, toliau naikinant žalius plotus ir „nereikalingus“ takus, vietos naujoms kapavietėms užteks maždaug dar pusantrų metų.

Dar pusantrų metų prisidėtų, jeigu būtų skirtos investicijos perkelti kapinių tvorą į pietų pusę ir nusausinti žalius plotus vakarų pusėje.

A. Adomaitis dar primena, jog po mėnesio Ginkūnų kapinėse atsiras ir kolumbariumas su nišomis laidoti kremuotų mirusiųjų palaikus.

Nepatenkintas, bet kaltų neieškos

Meras Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog yra nepatenkintas valdininkų darbu. Bet kaltininkų nesirengia ieškoti.

„Savivaldybės administracijos bėda, kad skyriai nesužiūri, kada kokius darbus reikia daryti, – sakė meras. – Bet papeikimais, įspėjimais iniciatyvą galima visai užmušti, dabar reikia ne žiūrėti, kas nepadaryta, o daryti darbus.“

Meras manąs, jog vienaip ar kitaip naujos kapinės bus pradėtos įrengti kitais metais.

Daušiškių kapines Savivaldybė įrengs iš savo lėšų. Atsisakyta idėjos pasitelkti privatų kapitalą, kapines įrenginėti koncesijos būdu.

Tačiau pirmos mokamos kapavietės atsirastų su kolumbariumo įrengimu Ginkūnų kapinėse.

„Vietos kolumbariume bus apmokestintos“, – neslepia meras, tik mokesčio sumos dar svarstomos.

J. Sartausko teigimu, tai neišvengiama, kai kiti miestai yra apmokestinę kolumbariumus: „Klaipėda bandė neapmokestinti, tai per pusmetį suvežė urnas iš visos Lietuvos.“

Pagal įstatymą kapavietės turi būti suteikiamos nemokamai, tačiau savivaldybės šią nuostatą apeina tikindamos, jog nustatinėja „priežiūros mokestį“.

Jono TAMULIO nuotr.

KOLUMBARIUMAS: Šiauliuose pradėtas statyti tik kolumbariumas, už kurį teks mokėti. Kada atsivers naujų kapinių vartai, vėl neaišku.

NUOSTATA: Arūnas Adomaitis, Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas, tikina, jog naujų kapinių neprireiks dar pustrečių metų: „Kol nepanaudosime esamų laisvų kapaviečių, Daušiškėse laidojimų nebus.“