Dalį gydytojų funkcijų perims slaugytojai

B. Petkevičiūtės nuotr.
Pasak poliklinikos direktoriaus Luko Kalninio, slaugytojos, kasdien dirbančios su šeimos gydytojais viename kabinete, apie pacientų sveikatos būklę žino daug, tad esant mažesnėms problemoms, tikrai gali juos pakonsultuoti.
Nuo kitų metų sausio ligonius galės konsultuoti ne tik šeimos gydytojai, bet ir slaugytojai. Tai dar viena Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vykdomos reformos dalis. Nors tokia naujovė daugumai žmonių atrodo nepatikima, Biržų poliklinikos direktorius Lukas Kalninis mano kitaip.

Įsigalios nuo sausio

Kai šalyje buvo pradėta vykdyti SAM reforma, naujos ministerijos tvarkos ima lįsti viena po kitos. Tik neseniai rašėme apie ketinimą savivaldybėse steigti Sveikatos centrus, o dabar ministerija užsimojo nuo kitų metų sausio įvesti dar vieną naują tvarką. Pagal ją, pacientus gydymo įstaigose galėtų konsultuoti, jiems išrašyti vaistus ar atlikti reikiamas procedūras slaugytojos. Kaip visiems įprasta dabar, slaugytojos paprastai su gydytoju sėdi viename kabinete ir padeda jiems suvesdamos informaciją apie pacientą į kompiuterį. Tačiau nuo kitų metų slaugytojoms bus skiriama daugiau atsakomybės, taip siekiant sumažinti naštą gydytojams, o kartu ir pacientų srautus. Tiesa, slaugytojos negalės atlikti visų šeimos gydytojų darbų, jos konsultuos tik tuos pacientus, kurių sveikatos būklė nėra sunki ar atliks reikiamas procedūras.

Vertina teigiamai

Ši reforma palies Biržų polikliniką ir privačias rajono gydymo įstaigas. Poliklinikoje dirba 13 šeimos gydytojų, kartu su slaugytojomis. Įstaigos direktorius Lukas Kalninis apie šią reformos naujovę geros nuomonės.

“Jeigu slaugytoja matys, kad reikalinga gydytojo apžiūra, tai tikrai tos apžiūros ir bus vykdomos. Čia galbūt per daug viskas sureikšminta“,- „Biržiečių žodžiui“ sakė direktorius. Perskaitę SAM paskelbtą žinią socialiniame tinkle, biržiečiai ne tik piktintis, bet ir šaipytis. Vieno komentatoriaus nuomone, greitai ateis laikas, kada gydys ir poliklinikos valytojos, o operuos ligoninės santechnikai. Į tokią repliką L. Kalninis sureagavo su humoru.

“O kuo skiriasi chirurgas nuo gero suvirintojo? Daugiausia tuo, kad pas žmogų yra daugiau „laidų“, o įrankiai beveik tie patys...“,- juokais palygino direktorius. O paklaustas, kaip pats vertina būsimą naują tvarką, L. Kalninis nieko blogo joje neįžvelgė.

“Vertinu teigiamai, nes sumažėtų krūvis šeimos gydytojams, bet žinoma, reikės perorganizuoti ir pačių slaugytojų darbą, nes dabar jos su gydytojais dirba viename kabinete. O šiaip, tai ši tvarka yra gana logiškai pagrįsta, nes slaugytojos, dirbančios su šeimos gydytojais puikiai pažįsta pacientus, žino informaciją apie jų sveikatos būklę, ligas sveikatos tyrimus, ar paskirti vaistai tiko, netiko ir panašiai“,- sakė poliklinikos direktorius. Jis pridūrė, suprantantis žmonių nuogąstavimus, ypač vyresnių, kurie pasitiki tik gydytojo žodžiu, bet patikino, kad pagrindiniu komandos nariu vis tiek išliks šeimos gydytojas.