Dabar svarbiausia, kad esame laisvi ir iškovoję Nepriklausomybę

B. Petkevičiūtės nuotr.
Juozas Enskaitis dar prieš Sausio 13-osios įvykius savo vardu išsiuntė telegramą į Kremlių Michailui Gorbačiovui, prašydamas grąžinti Lietuvos nepriklausomybę.
Sausio 13-oji – Lietuvos valstybinė šventė, skirta Laisvės gynėjų dienai paminėti. 1991-aisiais metais vyko masinis Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto ir Parlamento pastatą bei kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus. Prie Vilniaus televizijos bokšto buvo sužeista daugiau nei 600 neginkluotų lietuvių, keturiolikai tautiečių už Tėvynę teko paaukoti ir savo gyvybes... Sausio įvykius gyvai stebėjo ir biržietis, tuo metu dirbęs Kirdonių mokyklos direktoriumi – Juozas Enskaitis.

Kreipėsi į M. Gorbačiovą

Nors J. Enskaitis kilęs iš Jurbarko, jį galima vadinti tikru biržiečiu – Biržuose žinomas visuomenės veikėjas gyvena jau nuo 1960-ųjų vasaros. Sausio 13-osios įvykius jis teigė stebėjęs per televizorių, tačiau kitą dieną jau buvo įvykių sūkuryje. Tiesa, prieš šiuos, Lietuvos istorijai skaudžius įvykius, Juozas savo patriotiškumą išreiškė dar kitaip – išsiuntė telegramą pačiam Sovietų Sąjungos vadovui Michailui Gorbačiovui, prašydamas sugrąžinti Lietuvai nepriklausomybę.

“Jau prieš sausio 13-tą dieną šalyje kilo sujudimas. Lietuviai buvo raginami siųsti Gorbačiovui į Kremlių telegramas, su prašymais suteikti laisvę Lietuvai. Taip ir padariau – nuėjau vakare į paštą, paprašiau Gorbačiovui išsiųsti telegramą, kurioje savo, kaip piliečio, vardu kreipiausi dėl nepriklausomybės Lietuvai sugrąžinimo. Paštininkė negalėjo atsigauti iš nuostabos, nuėjo pasitarti su kolege, kaip pasielgti. Atėjusi man pasakė, kad mano telegrama priimta, bet iš tikrųjų nežinau, ar ji buvo išsiųsta – man Gorbačiovas neatsakė“,- „Biržiečių žodžiui“ pasakojo J. Enskaitis.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/