Biudžete šviečia skurdas

Biudžete šviečia skurdas

Biudžete šviečia skurdas

Šiaulių miesto taryba vakar patvirtino Savivaldybės 2010 metų biudžetą — 232,9 milijono litų. Palyginti su praėjusiais metais biudžetas mažėja 53,5 milijono litų. Pinigų algoms užteks tik devynis mėnesius. Opozicija balsavo prieš tokį biudžetą ar susilaikė. Jis patvirtintas 18 Tarybos narių balsais iš 26.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Pasiaukojo dėl kultūros premijų ir kiemų

„Paklodės nebėra ko tampyti — suplyš“, — teigė politikai dar svarstydami biudžeto projektą Tarybos komitetuose.

Pajamos planuojamos 3 milijonais litų didesnės, nes į šiuos metus įskaičiuotos praėjusių metų paskutinių dienų įplaukos. Šios lėšos skirtos kultūrai, sportui ir švietimo įstaigoms.

Atsižvelgus į Tarybos komitetų rekomendacijas, Savivaldybės darbo užmokesčio fondas sumažintas ne 20 procentų, o 27,2 procentais.

Miesto ūkio ir plėtros komiteto siūlymu nubraukta 91,1 tūkstančio litų nuo Savivaldybės Tarybos, Tarybos sekretoriato ir Kontrolės ir audito tarnybos.

Šios lėšos išdalytos kultūros programoms ir nevyriausybinėms organizacijoms (po 20 tūkstančių litų) ir miesto infrastruktūros programai — kiemų duobėms remontuoti ( 51,1 tūkstančio litų).

Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto iniciatyva nebebus stabdomos kultūros ir meno premijos. Tik jos mažės perpus — 10 tūkstančių litų bus skiriama 10 premijų.

Siūlyta karpyti reprezentacinį mero fondą, kuris išlieka kaip pernai — 50 tūkstančių litų, taip pat 140 tūkstančių litų planuojamą Savivaldybės administracijos direktoriaus fondą, kurio didžiąją dalį bent šiemet sudarė „kitos išlaidos“.

„190 tūkstančių litų reprezentacijai — ar ne per didelė prabanga miestui?“ — klausė Tarybos narys Arvydas Mockus.

„Šios lėšos nedidelės, o išsprendžia daug problemų“, — atrėmė biudžeto projektą pristačiusi Finansų skyriaus vedėja Kazimiera Daujotienė.

Opozicijai užkliuvo ir politinio pasitikėjimo pareigūnų gausa: kam reikia dviejų vicemerų, dviejų mero patarėjų. Bet valdančioji dauguma į diskusijas nesileido.

Kiek miestui tvarkyti, tiek ir bankams

Biudžeto pajamos palyginti su praėjusiais metai planuotomis mažėja 16,7 procento arba 53,5 milijono litų. K. Daujotienė informavo, jog asignavimai savarankiškoms funkcijoms vykdyti mažėja net 25 procentais arba 44,2 milijono litų.

Didžiausia biudžeto dalis skiriama švietimo programai — 57 procentai. 13 procentų — atiteks socialinės paramos programai. 11,1 procento — Savivaldybės veiklos programai. Miestui tvarkyti skiriama 5,9 procento lėšų. Lygiai tiek pat — 5,9 procento arba beveik 14 milijonų litų — paskoloms grąžinti ir palūkanoms mokėti.

Daugiau nei pusė biudžeto (58,6 procento) sudaro visų biudžetininkų darbo užmokestis, socialinė parama — 20,4 procento.

Įstaigoms šildyti skiriama tik 33 procentai, o vandens mokesčiams mokėti — tik 19,4 procentų reikalingų lėšų. „Šiaulių energija“, kuriai Savivaldybės biudžetas jau dabar skolingas daugiau nei 8 milijonus litų, esą sutiko, kad skolos būtų grąžinamos 2011 metais ir 2012 metais. Dėl skolų grąžinimo sutarta ir su “Šiaulių vandenų“ bendrove.

Nė lito neskiriama vaikų vasaros poilsiui. Kultūros programos lėšų užteks tik Šiaulių dienoms ir valstybinėms šventėms minėti.

Iš visų veiklos programų teks atidavinėti skolas. Jų iš viso jau yra apie 120 milijonų litų. Iš jų 35 milijonus litų, kurie susikaupė už darbus ir paslaugas, miestui atliktas per 2008— 2009 metus, ketinama grąžinti per trejus metus.

Nebus didesnių algų

Nors virė aistros dėl drastiškai mažinamų darbo užmokesčio fondų, politikų nuostatos nepasikeitė. Atlyginimams lėšos planuojamos tokios, kad jų stigs trims mėnesiams.

Darbo užmokesčio fondai lopšeliams-darželiams mažėja 15,7 procento, švietimo ir sporto neformaliojo ugdymo įstaigoms, Savivaldybei — 27,2 procento, kitoms įstaigoms — 20 procentų.

Tarybos komitetuose įrodinėta, kad specialistų algos išliks pakankamai didelės. Ikimokyklinių įstaigų pedagogų vidutinis atlyginimas ant popieriaus esą bus 1731 litas, pradinių — 1907 litai, pagrindinių — 1760 litų, vidurinių — 1796 litai, gimnazijų — 2110 litų, neformaliojo ugdymo įstaigų — 1187 litai.

Kultūros darbuotojų vidutinis atlyginimas ant popieriaus bus toks: Dailės galerijos — 1454 litai, Kultūros centro — 1333 litai, „Laiptų“ galerijos — 1386 litai, Koncertinės įstaigos — 1157 litai, Savivaldybės viešosios bibliotekos — 1158 litai.

Socialinių įstaigų specialistų: „Godos“ — 1089 litai, Globos namų — 1544 litai, Nakvynės namų — 1283 litai, Socialinės paramos centro — 1039 litai.

Vadinamųjų aplinkos darbuotojų (sargų, valytojų, meistrų) vidutiniai atlyginimai ant popieriaus švietimo įstaigose bus 746 litai, sporto — 892 litai, kultūros — 726 litai, socialinių — 747 litai.

Koks po mažinimų bus vidutinis valdininkų atlyginimas negarsinama. Esą jie dar sakičiuojami ir bus paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje.

Gelbės valstybės biudžetas?

„Tai ne išgyvenimo — skurdo biudžetas, — komentavo “Šiaulių kraštui“ meras Genadijus Mikšys. — Koks išgyvenimas, kai trūksta pinigų trijų mėnesių algoms.“

Meras tikisi, kad valstybė pagal įstatymą kompensuos negautas Savivaldybės biudžeto pajamas dėl praėjusiais metais valstybės priimtų sprendimų. Tokių pajamų skaičiuojama buvo 30 milijonų litų. Anot mero, valstybės biudžetas pernai surinko 300 milijonų litų daugiau pajamų, nei planuota. Tuo tarpu Savivaldybės negavo 300 milijonų litų palnuotų pajamų.

„Koks išgyvenimas, kai trūksta pinigų trijų mėnesių algoms — tai skurdo biudžetas.“

GALVOSŪKIS: Miesto Tarybos nariai Justinas Sartauskas (kairėje) ir Kazimieras Šavinis dar bando analizuoti biudžeto eilutes. J. Sartauskas už biudžetą nebalsuos: „Atlyginimai planuojami tik devyniems mėnesiams ir jokios Savivaldybės taupymo programos.“

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.