“Biržiečių žodyje“ bus atskleistos nusikalstamo pasaulio paslaptys

Redakcijos nuotr.
Dailiaus Dargio straipsniai apie Biržų krašte siautėjusią nusikaltėlių grupuotę bus spausdinami jau kitame laikraščio numeryje.
Šunims ant kaklų būdavo kabinamos storos auksinės grandinės, o nusikaltimuose panaudotus ginklus jie dažnai slėpdavo karstuose, kurie būdavo užkasti bevardžiuose kapuose. Kas jie? Vilniaus Brigada? Kauno Daktarai? Agurkiniai? Ne. Tai Biržų pašto karvelių gauja apie, kurios žygius – naujausiame mano patreon pasakojime.

Biržų karveliai ir jų lyderis Cibė yra laikomi vieni iš pirmųjų ir nuožmiausių visų laikų Lietuvos gangsterių ir turto prievartautojų. Tad visai netrukus apie juos – iš jų smurtą atlaikiusių verslininkų lūpų, kurie atsisakė jiems lenktis, mokėti duokles, laukiniais nepriklausomybės metais.

Dabar jie – arba klestintys vietos verslininkai arba jau svetur emigravę darbininkai. Jų atakas išgyvenęs ir bemaž 20 metų Amerikoje gyvenantis Raimundas Maliboska prisiminė:

„Kitą kartą lygiai taip pat. Sako, jūsų laukia, ateinu, sako – mes iš Vilniaus. Tai gal dar Dekanidzė gyvas buvo. Sakau, vyrai, Kaunas, Daktarai buvo atvažiavę. Tai, sako, mes irgi pavėlavom...“.

Karvelių lyderio Cibės galia galima buvo įsitikinti ir 1994 metų rugsėjį, jo laidotuvių dieną.

Į jo laidotuves nusilenkti atvyko mafiozai ne tik iš Lietuvos didmiesčių, bet ir Latvijos, Rusijos, Lenkijos ar Vokietijos.

Įspūdingi „Mercedes-Benz“, „BMW“ automobiliai, šarvuoti, gaminti pagal individualius užsakymus, skrosdami Biržų gatves šokiravo, tiek vietos gyventojus, tiek pareigūnus, stebėjusius nusikalstamą šalies pasaulį ir kovojusius su juo.

Kuriant šį epizodą pavyko prašnekinti žinomą Biržų muzikantą, kuris atskleidė iki tolei negirdėtą faktą, kad garsiausias Karvelių veikėjas – Sigitas Bareika arba tiesiog Cibė sovietmečiu būgnais grojo grupėje „August Band“, kuri įrašė net du albumus. Jos roko stiliaus kūrinius ir šiandien galima išgirsti Youtube muzikos bibliotekoje.

Įdomus sutapimas, nes kadaise būgnais Vilniaus restoranuose grojo ir Dekanidzėms lojaliai tarnavęs, o šiuo metu kaip vienintelis JAV mirties bausme nuteistas lietuvis – Jurijus Kadamovas, paskutiniais metais virtęs Holivudo monstru ir tapęs priešpaskutinės mano knygos „herojumi“.

Apie vieną žiauriausią gaują, mažai kam žinomą, bet kuriai lenkėsi didmesčių nusikalstamas pasaulis – Karvelius, jau artimiausiame numeryje – pirmajame pasakojime apie Biržų karvelius.