Biržiečių darbuose – krašto atributika

Birutės Petkevičiūtės nuotr.
Monika ir Gintaras Milžinai paįvairino artimųjų verslą

Monika ir Gintaras Milžinai – jauna šeima, nusprendusi savo kūryba paįvairinti jau virš dvidešimt metų gyvuojantį artimųjų verslą. Pora jau metus užsiima spauda ant drabužių, puodelių ir kitų daiktų, gamina suvenyrus. Įdomu tai, kad daugumoje kūrinių dominuoja Biržai: miesto vaizdai, simboliai, užrašai ir pats pavadinimas. Su Monika ir Gintaru kalbėjomės apie jų kūrybines idėjas, meilę Biržams, sėkmes ir nesėkmes paragavus pirmosios verslo duonos.

Dideli miestai – ne prie širdies

Gintaras – kaunietis, o Monika – gryna biržietė. Biržuose šeima gyvena dar tik šešerius metus. Pora išbandė gyvenimą ir didmiestyje, bet visgi nugalėjo Monikos gimtinė. Gintarui Biržai labai patinka, o Monika vyrui pritaria:

-Biržuose gimiau ir užaugau, tad po studijų visada mane traukė čia ir sugrįžti. Teko pagyventi ir Šiauliuose ir Kaune, bet su vyru pasirinkome Biržus, jam šis kraštas irgi patiko. Niekada nenorėjau apsistoti dideliame mieste, ten smagu pabuvoti tik trumpai: papramogauti ar kažką aplankyti, o paskui jau norisi ramybės, kurią randame čia.

Sugalvojo ir padarė

Monikos tėvai jau 24 metus užsiima šeimos verslu – turi parduotuvę Rinkuškiuose, kurioje iki šiol niekuo panašiu neprekiaudavo. O dabar čia galima įsigyti dukters ir žento kūrinių: puodelių, marškinėlių, dėlionių, maišelių, magnetukų, pakabukų ir kitų originalių gaminių. Gintaras pasakojo, kad idėja užsiimti šia veikla kilo visai atsitiktinai – iš pradžių apie tai kalbėdavo tik juokais. O paskui nerimti pasvarstymai virto realybe, pora pradėjo veikti: nusipirko pirmąjį spausdintuvą ir nebebuvo kur dingti. Sustoti irgi nebesinorėjo. Ir taip jau daugiau negu metai spaudiniai ant daiktų praplėtė ilgus metus gyvuojančią Monikos artimųjų veiklą.

Vienas kitą papildo

Gintaras – meno žmogus. Pajuto tą nuo mažens, tad ir dailės mokyklą Kaune baigė neatsitiktinai.

-Kai studijavau, dėstytojas pamatęs mano piešinius pasakė, kad taip piešti moka ne kiekvienas menininkas. Tokie žodžiai mane dar labiau pastūmėjo kurti, supratau, kad man tai pavyksta. Dabar galiu save realizuoti. Nes spauda ant daiktų ar drabužių reikalauja fantazijos, kūrybinių idėjų ir tam tikrų techninių žinių. Visada lygiuojuosi į pasiekusius dizainerius, kuriems nėra nieko neįmanomo. Tad aukštus reikalavimus keliu ir sau. Esu labai smulkmeniškas ir reiklus. Man kiekviena detalė yra svarbi, tad stengiuosi viską atlikti nepriekaištingai, nors klaidelių vis dar pasitaiko,- kalbėjo Gintaras. Monika – humanitarė, Biržų ,,Aušros‘‘ pagrindinėje mokykloje dėsto anglų kalbą. Pora vienas kitą papildo. Menai ir humanitariniai mokslai nėra svetimi. Monika rūpinasi detalėmis, taisyklinga kalba, nors ir labiau dalyvauja užbaigimo procese, prie kūrybinių minčių taip pat prisideda.

Pirmieji bandymai – nesėkmingi

Gintaras pasakojo, kad pirmasis eksperimentinis kūrinys buvo nesėkmingas: užrašas ant puoduko gavosi atvirkščiai išspausdintas. Bet nenusiminė, sakė, iš klaidų mokosi.

-Klaidų reikia tam, kad iš jų mokytumėmės, tobulėtume. Esame ,,švieži‘‘ šioje veikloje, tad mūsų užmojai dideli, kartais norime per daug aprėpti. Bet reikia kabintis, judėti, eiti į priekį. Dar tik pirmi metai, tad turime pažinti klientus, žinoti, ko jie nori, kas yra paklausu, o kas ne. Reikia spėti žengti su technologijomis ir naujovėmis, kurių vis daugėja. Jei atsiliksime, tai galime nebepasivyti,- kalbėjo Gintaras. Vyras pasakojo, kad pirmas užsakymas buvo rimtas, iš emigrantų Danijoje. Bėgimo maratonui paprašė išspausdinti Danijoje gyvenančių lietuvių vaikų piešinius ant daugiau nei pusšimčio puodelių ir marškinėlių. Bet pora su užduotimi susitvarkė, o tautiečiai liko patenkinti.

Atributika su Biržais

Ant daugumos Monikos ir Gintaro darbų puikuojasi Biržų pavadinimas. Gintaras pripažino, kad Biržai jam visada kėlė kurortinio miesto įspūdį. Tik šio krašto potencialas, pasak vyro, yra šiek tiek priblėsęs. Todėl savo gaminiuose pora Biržus ir akcentuoja: ant marškinėlių, pakabukų, puodelių, apyrankių ir kitų daiktų. Sakė, kad nori miestą žmonėms pristatyti gražiai, kad jis atrodytų dar patrauklesnis. Monika ir Gintaras džiaugėsi, kad jų darbais susidomėjo ir Biržų Turizmo informacijos centras, kuris pasiūlė gaminius parodyti ir turistams.

Greitai, bet kokybiškai

Monika ir Gintaras savo dirbtuvės įsirengė ūkiniame pastate. Darbo kambaryje: kompiuteris, keli specialūs spausdintuvai, tekinimo staklės ir įvairiausi paruoštukai – marškinėliai, atributika būsimiems darbams. Pora marškinėlius ir kitus ruošinius užsisako iš Didžiosios Britanijos, sakė, kad ten pigiau, bet kokybė geresnė. Marškinėlių dydžių pasirinkimas ir gausa stebina: nuo mažiausių iki didžiausių.

-Norime, kad klientai gautų ir kokybišką prekę, ir greitai. Todėl stengiamės būti pasiruošę įgyvendinti kiekvieną pageidavimą,- kalbėjo Monika.

Paprašius pademonstruoti kaip vyksta darbai, neilgai trukus, Gintaras ,,iškepė‘‘ medinį raktų pakabuką, su spalvotai pavaizduota Lietuvos atributika. Monika pasirūpino detalėmis: prikabino žiedelį su kutais – ir štai, užsakymas baigtas. Neužtruko nei dešimt minučių. Paklausus, ar visada viskas taip greitai vyksta, Gintaras pasakojo:

-Jei gauname užsakymą spaudai ant marškinėlių ar puodelių, padarome per kelias valandas. Bet viskas priklauso nuo kliento norų. Vieni pateikia maketą, kurį reikia išspausdinti, o kiti prašo mūsų sukurti kažką originalaus. Tada užtrunka ilgiau, bet nedaugiau vienos dienos. Tokie užsakymai reikalauja daugiau fantazijos ir kūrybinio darbo, o tai man labiausiai ir patinka.

Svarbiausia – kūryba

Spauda ant įvairių daiktų yra populiari. Internete galima užsisakyti puodelį ar marškinėlius nors ir su pačiu kvailiausiu užrašu. Gintaras sakė, kažkuo neįprastų užsakymų vykdyti dar neteko. Pasak vyro, internete dažniausiai vyrauja panašūs užrašai ar temos, kuriais originalus jau nebūsi, nes jų pilna visur.

-Norime turėti savitą stilių, tad stengiamės į savo darbus įpinti subtilumą, tautiškus elementus. Ir patiems tas arčiau širdies. Mums svarbiausia yra kokybė, unikalumas ir operatyvumas. O konkurencija, tai iššūkis stengtis ir visada būti vienu žingsniu priekyje,- kalbėjo Gintaras. Vyras juokėsi, kad jis turbūt prastas verslininkas, nes turi didelę širdį, o godumo jausmas jam išvis svetimas. Svarbiausia – kūryba, rezultatas ir patenkinti klientai,- kalbėjo Gintaras.

Paklaustas, kaip gimsta idėjos, vyras pasakojo:

-Biržai – labai gražus ir jaukus miestas. Čia tokia ramybė... O iš tos ramybės kūrybinės mintys ir ateina.