Biržiečiai Libane pasijuto milijonieriais

R. Kairio asmeninio archyvo nuotr.
Iš Biržų kilęs restoranų savininkas Raimundas Kairys Libane jautėsi saugus ir laimingas.
Buvę biržiečiai Raimundas Kairys su žmona Audrone, vadovaujantys Vilniaus picerijų tinklui „Submarine“, ir restoranų „Fokus pizza“ įkūrėja Dženeta Kirkilaitė-Jarmolenkienė kartu su vyru Igoriu ryžosi keturių dienų avantiūrai ir išvyko į Libaną.

„Aplankyti šią šalį viliojo – sudėtingos ir skaudžios Libano istorijos pasekmės. Nors dar nepraėjo net 80 metų nuo Libano, kaip nepriklausomos valstybės paskelbimo 1943 metais, ši šalis jau spėjo pakariauti su Vokietija ir Japonija, o su Izraeliu stojo į kovą net tris kartus, pergyveno 15 metų pilietinį karą ir net 3 revoliucijas. Įdomiausia, kad paskutinę 2019 metų revoliuciją, kai apie 1 milijonas libaniečių išėjo į gatves, sukėlė Vyriausybės sprendimas apmokestinti mesendžerio WhatsApp pokalbius... Paskutinis smūgis Beirutui buvo 2020 rugpjūčio 4 dieną, kai nugriaudėjo sprogimas uoste, kurio metu iš karto žuvo daugiau kaip 200 žmonių, o apie 4000 buvo sunkiai sužeisti. Jis stipriai apgriovė miesto centrą, langų stiklai išdužo net priemiesčiuose“, – pasakojo „Biržiečių žodžiui“ išvykos į Libaną priežastis R. Kairys.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/

"BŽ" DOSJĖ

Libanas nedidelė valstybė, pietuose besiribojanti su Izraeliu, o šiaurėje ir rytuose – su Sirija. Pajūriu eina siaura lyguma, rytuose virstant dviem kalnagūbriais. Tarp šių kalnagūbrių driekiasi didelis derlingas Bekaatos slėnis. Per slėnį teka Litanio upė. Libane vyrauja viduržemio klimatas su karštomis sausomis vasaromis ir švelniomis lietingomis žiemomis. Vidutinė vasaros temperatūra apie 26 °C, žiemos – 15 °C. Palyginti su kitomis regiono šalimis, Libane lyja gana gausiai. Kalnuose per metus iškrenta daugiau kaip 1250 mm, pajūryje – 700–900 mm, Bekaa tarpukalnių slėnyje – iki 600 mm kritulių. Daugiausia kritulių gruodžio – vasario mėnesiais. Dabartinio Libano teritorijoje finikiečiai buvo įkūrę miestų daugiau kaip prieš 3000 metų. Dar neseniai Libanas buvo klestinti valstybė, kultūrinis ir prekybinis Artimujų Rytų centras. Sostinė Beirutas pritraukdavo daugybę turistų. Tačiau dėl įtampos tarp religinių grupių 1975 m. prasidėjo ilgalaikis pilietinis karas, nuniokojęs beveik visą šalį. XX a. paskutiniame dešimtmetyje buvo pasiektas taikos susitarimas, ir vyriausybė, padedama užsienio, ėmėsi atkurti ūkį ir atstatyti sugriautus miestus. Dabar šalyje vystoma bankininkystė, žemės ūkio produktų apdirbimas, chemijos, medienos produktų gamyba, naftos perdirbimas. Pajamos gaunamos iš turizmo, tarptautinės pagalbos. Neteisėta narkotikų gamyba turi įtakos šalies ekonomikai. Žemės ūkio produktai sudaro tik mažą dalį BVP. Auginami citrusiniai vaisiai, tabakas, vynuogės, taip pat avys ir ožkos. Libanas daugiau importuoja, nei eksportuoja. Pagrindinai šalies eksporto produktai yra juvelyriniai dirbiniai, chemikalai, vaisiai, tabakas, tekstilės gaminiai. Importuojama nafta, automobiliai, medikamentai, drabužiai.