Bend­ruo­me­nę jun­gia paliktas ka­vos puo­de­lis

Bend­ruo­me­nę jun­gia paliktas ka­vos puo­de­lis

Bendruomenę jungia paliktas kavos puodelis

Vienas kavos puodelis sau, kitas – nepažįstamam žmogui, kuris tuo metu jos nusipirkti negali. „Palikta kava“ – savotiškas labdaros būdas, atkeliavęs iš Italijos, atėjo ir į Šiaulius. Vos prieš kelias savaites prie akcijos prisijungė viena miesto valgykla. Ją palaiko ir Šiaulių vyskupijos pastoracinio centro svetainė.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Iniciatyvos ėmėsi šiaulietis

Iš Italijos miesto Neapolio kilusios labdaringos akcijos esmė – perkate kavos ar arbatos puodelį sau, už kitą sumokate, bet gėrimo neimate. Kava bus paruošta, kai ateis jos norintis, tačiau susimokėti už ją negalintis klientas.

Prie akcijos prisidėjusios kavinės matomoje vietoje pastato lentą, ant kurios nurodo, kiek yra palikta kavos. Nors apie „Paliktą kavą“ garsiau imta kalbėti prie jos ėmus jungtis Vilniaus kavinėms, iniciatyva į sostinę atkeliavo iš Alytaus ir Ukmergės, kur ji gyvuoja jau keletą metų.

Socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė kurtis grupės „Palikta kava“.

Apie gražią idėją internete paskaitęs šiaulietis Liudas Čiapas nutarė ne laukti, kol kažkas to imsis, bet pats inicijuoti. Aplankęs jo gyvenamame rajone įsikūrusią viešojo maitinimo įstaigą vyras pakvietė prisijungti. Valgyklos „Ritos svetainė“ vadovai entuziastingai sutiko.

„Turiu slaptą svajonę, kad nuo to viskas prasidės ir išplis Šiauliuose. Galbūt kitos kavinės sugalvos prisijungti reklamos tikslais, kitos visiškai nuoširdžiai. Tai nesvarbu. Svarbiausia, kad dalintųsi gerumu“, – sako L. Čiapas. Jis taip pat svarsto pasiūlyti prie akcijos prisijungti kava ir arbata prekiaujantiems kioskeliams prie geležinkelio stoties.

„Puodelis kavos, arbatos ar lėkštė sriubos – visiška smulkmena, bet kitam gali praskaidrinti ne tik šią, bet ir kitą dieną, – neabejoja šiaulietis. – Kodėl nepadarius kitam gera? Tas gėris kada nors grįš su kaupu. Man pačiam visą gyvenimą tenka susidurti su gerais žmonėmis. Daug kartų šeima, artimieji, draugai pagelbėjo. Kai vienas kitam padedame, visa bendruomenė tampa tolerantiškesnė“.

Nedrįsta paprašyti

Prieš keletą savaičių prie labdaringos akcijos prisijungusioje „Ritos svetainėje“ paliekama ne tik arbatos, bet ir sriubos lėkštė. Užrašas lentoje informuoja – paliktos 159 lėkštės sriubos ir 19 puodelių arbatos.

Daugiau nei vienuolika metų gyvuojančios maitinimo įstaigos savininkai Zenonas ir Rita Korsakai ir anksčiau geranoriškai pavaišindavo maistu žmones, kuriems reikėdavo pagalbos, vaikus iš nepasiturinčių šeimų.

„Paskutinę metų dieną atėjo vyras ir paliko net 50 eurų!“ – nepažįstamųjų gerumu žavisi moteris. Papildomus 60 centų, kiek valgykloje pigiausiai kainuoja sriuba, palieka ten dažnai pietaujantys klientai.

Pasak R. Korsakienės, dabar net nepatogu imti geranoriškai nusiteikusių klientų paliekamus pinigus, nes duodančių yra kur kas daugiau, nei tuo pasinaudojančių žmonių – jie dar nedrįsta.

Valgyklos vedėja sako, jog klausti apie nemokamą sriubą ir ją priimti žmonėms nėra lengva, jie mindžikuoja, rankoje spaudžia piniginę, kartais tenka padrąsinti ar pačiai pakviesti. Dabar į valgyklą jau užsuka šešios moterys, kurias prikalbino pati Rita, suvalgyti po lėkštę dovanotos sriubos.

Pasinaudos besiverčiantys sunkiau

„Pas mus ateidavo nuolatinis klientas senelis ir atsivesdavo anūkėlį. Žiūriu, kurį laiką jis nebevalgo pats, tik anūkas. Paklausiau kodėl, ar nebeskanu? Senelis pasakė, kad jo dalį suvalgo anūkas, nes vaikai bedarbiai...“ – situaciją prisiminė Z. Korsakas. Tokiems žmonės padėti jis norėtų labiausiai.

Z. Korsako manymu, valstybėje trūksta geranoriškumo senoliams, sukūrusiems dabartinę gerovę, kuria naudojasi jaunimas. Seneliai, ligoniai nustumti į šalį, užmiršti.

Verslininkas viliasi, jog akcija pasinaudos žmonės, kuriems sunku. Galbūt išleido pensijos pinigus vaistams, gauna kuklią pensiją, šeimą ištiko bėda. Z. Korsakas nusiteikęs prieš alkoholį, todėl nenorėtų, kad lankytųsi priklausomybių nuo svaigalų turintys asmenys.

„Mes sunkiai ir daug dirbame, kad kažką turėtume. Jie turi rankas ir kojas, taip pat gali dirbti. Tegul tokiais rūpinasi valstybė“, – teigia vyras.

R. Korsakienė atkreipia dėmesį, jog piktnaudžiaujančių gerumu dar nepasitaikė. Pavyzdžiui, buvo atėjęs vyras, kuris nemokamą sriubą atidavė su juo buvusiam vaikui, bet pats jos neėmė.

Kava – bendrystės parodymas

Jau daugiau nei metus kavos paliekama Šiaulių vyskupijos pastoraciniame centre įsikūrusioje svetainėje-knygyne „Prie katedros“. Mintį kavinės vadovams pasiūlė klientai.

„Kadangi esame katalikiška organizacija, svarstėme, kaip puoselėti katalikybę, gerumą, nuoširdumą. Idėja pasirodė labai patraukli, todėl nusipirkę lentą užrašėme „Dalinkis gerumu“, – pasakojo Šiaulių vyskupijos ekonomo tarnybos direktorė, knygyno-svetainės vadovė Izolda Skruibytė.

Paliktų puodelių skaičius keičiasi – tai auga, tai sumažėja ar susitraukia iki nulio.

Svetainėje-knygyne dažniausiai lankosi tie patys klientai, jie ir palieka kavos. Kiti apie labdaringą iniciatyvą sužino iš smalsumo paklausę, ką reiškia ant lentos užrašyti puodeliai.

Į kavinę užsukę žmonės ne visada žino apie „Paliktą kavą“, nemokamai ji jiems pasiūloma.

„Palikta kava tai parodymas, kad esi svarbus ne vien tu, bet tau svarbus kažkas, esantis šalia. Kava nėra gyvybės eliksyras, kurio neišgėręs numirsi, tai dėmesio, bendrystės, nuoširdumo parodymas“, – įsitikinusi I. Skruibytė.

Moters manymu, daugelis gyvena užsidarę, koncentruojasi į save, o tokie maži dalykai žmones suvienija: „Duoti yra gerokai lengviau, nei imti. Jei moki kažkaip neįžeidžiant pasiūlyti – tai yra didelė dovana ir tam, kuris duoda, ir tam, kuris ima. Mes esame tik gerumo perdavimo tarpininkai“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LENTA: Vos prieš kelias savaites pradėjus labdaringą akciją žmonės ėmė aktyviai aukoti sriubą ir arbatą. Apie jų kiekį informuoja viešai matoma lenta.

GERUMAS: Prie labdaringos akcijos „Palikta kava“ prisijungę valgyklos „Ritos svetainė“ savininkai Zenonas ir Rita Korsakai tikisi, jog galimybe suvalgyti nemokamą lėkštę sriubos, išgerti puodelį arbatos pasinaudos vargingiau gyvenantys senjorai, žmonės, kuriems sunkus metas.

AUKA: Duodančių žmonių yra kur kas daugiau, nei tuo pasinaudojančių – juos tenka pakviesti, padrąsinti.

BENDRYSTĖ: Šiaulių vyskupijos ekonomo tarnybos direktorė, knygyno-svetainės „Prie katedros“ vadovė Izolda Skruibytė sako, jog „Palikta kava“ tai dėmesio, bendrystės, nuoširdumo parodymas šalia esančiam žmogui.