
Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
Bažnyčios varpas tapo triukšmadariu
Redakcija sulaukė netikėto skambučio: Šiaulių priemiesčio, Rėkyvos, gyventojas guodėsi, kad pas juos triukšmauja... bažnyčia. Ji neseniai įsigijo elektroninį varpą, kuris „ant visos gyvenvietės“ groja melodijas. Ir tikrai — garsas sklinda per keturis garsiakalbius, įrengtus bažnyčios bokšte. Dviejų kilometrų spinduliu, nors galėtų ir dar stipriau. Garbaus amžiaus zakristijonas svajoja išmokti visas 99 melodijas.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Skamba muzika ir varpai
„Sekmadieniais vaikai nori pamiegoti, bet septintą valandą ant visos gyvenvietės ima groti melodijos arba skambinti varpai. Varpai dar būtų nieko, bet tos melodijos... skubame uždaryti langus, — pasakojo rėkyviškis. — Groja po gerą valandą. Gyvenvietė rami, nedidelė, jau galvojom, ką čia daryti, gal parašus rinkti?..“
Vyro teigimu, groti mokomasi per garsiakalbius. Gyventojai nedrįsta garbaus amžiaus varpininkui garsiai priekaištauti, bet tarpusavyje „dėl tų muzikų“ pabamba.
Varpas — bažnyčios pasididžiavimas
Iš ryto, nuvykę į Rėkyvą, nedidelės bažnyčios duris radome atidarytas. Du pagyvenę žmonės, vyras ir moteris, valo grindis, dulkina kilimus.
„Užeikit užeikit,“ — geranoriškai kviečia, pamatę mus, stabtelėjusius prie bažnyčios durų.
Klausiame, kada būna pamaldos? Sekmadieniais, pusę devynių ryto. Šv. Mišias aukoja Pakapės klebonas. Paprastomis dienomis Mišių nebūna.
Mums nė nespėjus paklausti, zakristijonas Stasys Gudeikis pats su pasididžiavimu užveda kalbą apie bažnyčios naujieną — elektroninį varpą, kuriuo galima groti net 99 melodijas. Vedasi į gretimą patalpą ir, paėmęs pultelį, ima demonstruoti varpo galimybes.
Norėtų išmokti 100 melodijų
Elektroninio varpo valdymas toks pat, kaip ir televizijos kanalų perjunginėjimas pulteliu. Įjungei vienetą — pasigirsta vienokia melodija, nuspaudei dvejetą — kitokia, toliau — skamba varpai.
Garsas sklinda per keturis garsiakalbius, įrengtus bažnyčios bokšte, anot zakristijono, 2 kilometrų spinduliu. Buvo norėta juos iškelti aukščiau, ant stulpo, kad sklistų 5 kilometrų spinduliu, bet neleidę aplinkosaugininkai.
Savamokslis, niekada muzikos nesimokęs varpininkas, kol kas gali įjungti tiktai septynias melodijas: kiek rodo pultelis. Svajonė — išmokti visas 99-ias, bet bėda: nežino, kaip tos melodijos reguliuojamos, o lenkiškos instrukcijos nesupranta. Jeigu išmoktų, galėtų groti ir procesijoms, ir laidotuvėms, ir vestuvių maršus.
„Nelabai galiu mokytis, žmonės jau burčija, sako, vaikai negali miegoti. Bet juk varpai tam ir yra, kad visi girdėtų, kad tiktai man kas išaiškintų“, — teisinasi.
Kvietė į pamaldas
„O dabar, klausykitės, kita melodija bus, va“, — su įkvėpimu toliau demonstruoja varpo galimybes.
Ištiesia ranką, spust mygtuką — ir virš visos Rėkyvos sugaudžia giesmės „Marija Marija“ melodija.
„O dabar va, — vėl kitas... Tas ypač gražiai penkiolika po aštuonių skamba, pats automatiškai. Jeigu dieną palieki neišjungtą, tiktai įsivaizduok, jis ir valandas skambina! Viską daro.“
Zakristijonas sako varpą įjungiantis sekmadieniais, maždaug valandą prieš šv. Mišias. Tiesa, gegužę po tris melodijas įjungdavo kiekvieną vakarą, prieš gegužines pamaldas.
Lenkijoje pagamintas elektroninis varpas kainavo 10 000 litų, lėšų skyrė Šiaulių miesto savivaldybė. Sausio pradžioje varpas Rėkyvos bažnyčioje buvo įrengtas ir pašventintas.
Dvidešimt metų Rėkyvos bažnyčios zakristijonu dirbantis aštuoniasdešimtmetis didžiuojasi ne tiktai naujuoju varpu: jo iniciatyva bažnyčios skverelyje atsirado Mergelės Marijos skulptūra, kuriai sukurti paaukojo nemažai ir asmeninių lėšų. Augalai, bažnyčios tvarka ir švara yra kasdienis už simbolinį atlyginimą dirbančio zakristijono rūpestis.
Vieniems trukdo, kitiems — ne
Visai šalia bažnyčios — mokykla ir tankiai gyvenami sodai. „Poilsio“ gatvėje sutiktos moterys sakė, kad joms varpas netrukdo, atvirkščiai, gražu, kai skamba melodijos. “Visada atsiras, kam neįtiks“, — numojo ranka moterys.
„O Jėzau, ta elektroninė muzika — kaip iš siaubo filmo... Kas kita, jeigu būtų natūralus varpo garsas. Gerai, kad čia negyvenam,“ — kelių jaunuolių, poilsiaujančių sode, nuomonė iš esmės priešinga. Jie dažnai atvyksta pas draugą į sodą ir turi progos pasiklausyti varpo skambėjimo.
Atsiveš meistrą
Pakapės bažnyčios klebonas Jonas Bagdonas neslėpė girdėjęs nepasitenkinimo dėl varpo: „Liepiau įjungti tiktai prieš pamaldas.“ Klebono teigimu, instrumentas nėra tinkamai sureguliuotas.
Artimiausiu metu ketinama kreiptis į Panemunės kleboną Kaune, kurio bažnyčioje sumontuotas toks pat varpas, kaip ir Rėkyvoje.
„Tie varpai pas jį kas valandą skamba jau kokius dešimt metų, ir visi patenkinti. Atsivešime meistrą, kuris moka lenkiškai, ir viską sutvarkys“, — žadėjo klebonas.
GARSAS: Varpo garsas per bažnyčios garsiakalbius sklinda dviejų kilometrų spinduliu.
PASKIRTIS: Rėkyvos bažnyčios zakristijonas Stasys Gudeikis mano, kad varpai tam ir yra, kad juos girdėtų visi.
SVAJONĖ: Zakristijonas Stasys Gudeikis norėtų išmokti groti visas 99 melodijas — tiek, kiek ir gali elektroninis varpas. Bet nėra, kas pamoko.
NUOMONĖS: Per keturis garsiakalbius iš Rėkyvos bažnyčios sklindanti elektroninio varpo muzika vieniems patinka, kitus — erzina.
Jono TAMULIO nuotr.