Naujausios
Atpirkimo ožys ar kunigaikštis?
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, jog tiesioginius merų rinkimus būtina surengti jau 2011 metais — kartu su Savivaldybių rinkimais. Bet vėl kyla ginčas, koks bus mero vaidmuo savivaldoje? Ūkininko ar politiko?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Ginčas Prezidentūroje
Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo pirmiausia į Konstituciją įrašyti principinę nuostatą, kad meras yra renkamas tiesiogiai. Mero įgaliojimų klausimą, dėl kurio kyla nauji ginčai, esą galima spręsti ir vėliau — atskirais įstatymais ir poįstatyminiais aktais.
Tokią nuostatą šalies vadovė išsakė trečiadienį Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto nariams.
ELTA pranešė, jog šalies vadovės nuomone, meras turėtų būti politinė figūra su tam tikrais išplėstais įgaliojimais, kurie galėtų siekti tam tikrą vykdomosios valdžios dalį.
Seimo komitetas yra priėjęs išvados, jog meras turi būti tik vykdomosios valdžios atstovas.
Dėl to reikės keisti Seime jau kartą svarstytą įstatymo projektą dėl Konstitucijos pataisos. Pagal šį projektą siūlyta išlaikyti iš esmės tokį pat, kaip dabar mero statusą — Tarybos pirmininko, atstovaujamosios valdžios atstovo.
„Komitetas mato prasmę balsuoti dėl tiesioginių mero rinkimų, o tiesioginiai mero rinkimai nekeičiant mero statuso yra beprasmiai. Dėl to kartu turi būti sprendžiamas klausimas ir dėl mero statuso,“ — įsitikinęs Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Vytautas Kurpuvesas.
„Prezidentės manymu, tiesiogiai rinkti ūkininką, o ne politiką yra nelogiška. Ūkininkas turėtų būti geras vadybininkas ir administratorius, tuo tarpu meras visų pirma turėtų būti politikas. Žmonės nori turėti merą, kuris jiems bus atskaitingas, kuris žinotų, ką pažadėjęs, ir žmonės galėtų iš jo pareikalauti atsakomybės“, — šalies vadovę citavo Prezidentės atstovas L. Balsys.
Dabar nėra šeimininkas
Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys pritartų Seimo komiteto nuostatai: „Šiandien meras nėra miesto šeimininkas. Kas vadovauja finansams, tas vadovauja viskam. Merui vykdomosios valdžios funkcijų priskyrimas suteiktų didesnes galias.“
Tačiau G. Mikšys įsitikinęs, kad 2011 metais tiesioginių mero rinkimų dar nebus. Seimas, anot jo, tiesiog pristigs laiko. Reikės parengti naują projektą pagal Seimo komiteto siūlymą, o už Konstitucijos pataisas reikia balsuoti du kartus su ne mažesne kaip trijų mėnesių pertrauka.
„Dabar kažkas daroma, bet daroma taip, kad bus nespėta tos pataisos priimti “, — sako G. Mikšys.
Tiesiogiai išrinktas meras, politiko teigimu, iš karto drąsiau jaustųsi, o rinkėjai po rinkimų patirtų mažiau nusivylimų.
„Šiauliuose, pavyzdžiui, į Tarybą buvo išrinktos septynios partijos, — sako G. Mikšys. — Daugiausiai balsų gavo socialdemokratai ir partija “Tvarka ir teisingumas“, bet meru buvo išrinktas liberalcentristas, nors Liberalų ir centro partija gavo mažiau mandatų.“
Be to, kai meras yra valdančiosios koalicijos narys, jis yra priverstas pirmiausia derinti koalicijos partnerių interesus. „Ir net labai derinti, — sako G. Mikšys. — O tiesiogiai išrinktas meras atstovautų tik žmonėms.“
Meras — su veto teise
Alfredas Lankauskas, ne vieną kadenciją buvęs Šiaulių miesto meru, mano, jog svarbiausia yra atskirti atstovaujamąją ir vykdomąją valdžią.
Jis prisimena laikotarpį, kai mero rankose buvo sutelkta ir atstovaujamoji, ir vykdomoji valdžia. Bet tada greitai išsigąsta, jog meras įgijo per dideles galias. Buvo ir laikotarpis, kai savivaldybėse dirbo ir tarybos pirmininkas, ir meras.
„Bet tada vis kildavo klausimas, kas yra pirmasis miesto asmuo?— sako A. Lankauskas. — Jeigu meras ir Tarybos pirmininkas sugebėdavo išsiaiškinti — gerai. Jeigu ne — prasidėdavo vertimai iš postų.“
Politiko nuomone, reikėtų svarstyti tokį variantą: „Meras yra vykdomosios valdžios atstovas su savivaldybės tarybos sprendimų veto teise — kaip dabar vetuoti Seimo nutarimus turi teisę Prezidentė.“
Kitaip meras, politiko nuomone, kad ir tiesiogiai išrinktas, niekuo nesiskirtų nuo dabartinio savivaldybės administracijos direktoriaus.
„Tiesiogiai išrinktas meras turi turėti daugiau galių, — įsitikinęs A. Lankauskas.
Bet jo nuomone, „tai, kas vyksta Seime su tiesioginiais merų rinkimais, yra tiesiog rinkėjų mulkinimas — tris keturias kadencijas vis tas pats: ateina, žada ir nebespėja.“
Merai — kunigaikščiai
Vitalijus Mitrofanovas, Akmenės rajono meras, laikosi nuomonės, jog meras turi būti Tarybos pirmininkas su išplėstomis galiomis. Skirtų ir atleistų įstaigų vadovus, tarp jų Savivaldybės administracijos.
Tokiam modeliui pritarė Lietuvos savivaldybių asociacija. Už jį vieną kartą Seimas jau balsavo, ir reikėtų tik dar vieno balsavimo Konstitucijos pataisoms priimti. Dabar politiko nuomone, stumiamas merų— kunigaikščių modelis.
„Gali ateiti merai su nelabai aiškia kompetenciją, bet su dideliais pinigais, — sako V.Mitrofanovas. — Lietuvoje parengti rinkiminę kampaniją didelių pinigų nė nereikia, bet jie viską lemtų. Ateitų valdyti grupuotės, įteisintume kunigaikštį savivaldybėje. Kaip vienas mano kolega sako, gal jau kai kas iš būsimų merų kalėjimuose kaupia pinigus rinkiminei kampanijai.“
Politikas abejoja, ar Seimas iš viso nori priimti pataisas dėl tiesioginių merų rinkimų. Anot jo, savivaldos reikalai visą laiką stumiami į antrą planą, o valdžią šalyje bandoma centralizuoti. Konstitucinis Teismas yra padaręs išvadą, kad ne tik partijos, bet ir savivaldybės gyventojai turi teisę išsikelti kandidatais į savivaldybių tarybas. Reikia keisti Savivaldybių rinkimų įstatymą, bet Seimo veiksmų nematyti.
V.Mitrofanovo nuomone, jeigu dar reikia diskusijos dėl merų rinkimų, galima būtų juos skelbti kartu su Seimo rinkimais — po dvejų metų.
„Nebūtinai mero ir Tarybos kadencijos turi sutapti“, — sako politikas.
Anot jo, jeigu merų rinkimai vyktų per Seimo rinkimus, „nebereikėtų daugiau ir rinkėjams meluoti“. Dabar neretai merai įrašomi į kandidatų sąrašus, aiškina, kad į Seimą, girdi, neis, bet eina.
VALDŽIA: Šiandien merams kabinamos valdžios reaglijos, bet realios valdžios jie neturi — už virvučių juos tampo partijos ir valdančiosios koalicijos.
RINKIMAI: Vis dar neaišku, ar Seimas spės padaryti Konstitucijos pataisas, kad 2011 metų vasarį kartu su Savivaldybių rinkimais įvyktų ir tiesioginiai merų rinkimai.
RINKĖJAI: Rinkėjams visos partijos seniai yra pažadėjusios įteisinti tiesioginius merų rinkimus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.