Atliekų kare laimėtojas vėl neaiškus

Atliekų kare laimėtojas vėl neaiškus

Atliekų kare laimėtojas vėl neaiškus

Teismas panaikino Šiaulių miesto buitinių atliekų surinkimo ir vežimo konkurso rezultatus. Konkurso rengėjas Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) laimėtoju buvo pripažinęs bendrovę „Specializuotas transportas“. Šiaulių mero Artūro Visocko žadėtas skaidrus konkursas žlunga.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Antri likę varžovai skundė

Šiaulių apygardos teismas sausio 18 dieną pripažino neteisėtu, negaliojančiu ir panaikino ŠRATC sprendimą dėl viešojo pirkimo procedūrų rezultatų.

Pagal juos pirmosios vietos laimėtoja buvo pripažinta Šiaulių akcinė bendrovė „Specializuotas transportas“. Antroje vietoje liko Vilniaus bendrovė VSA, sudariusi jungtinės veiklos sutartį su Šiaulių bendrove „Švarinta“.

VSA ir kreipėsi į teismą. Prašyta panaikinti konkurso rezultatus bei sudarytą pasiūlymų eilę. Pripažinus ŠRATC veiksmus neteisėtais, prašyta tęsti viešąjį pirkimą. Pastaroji ieškinio dalis netenkinta, nes tai turi spręsti pati perkančioji organizacija.

Be pirkimo rezultatų panaikinimo, teismas dar pripažino neteisėtu, negaliojančiu ir panaikino ŠRATC sprendimą atmesti VSA pretenziją dėl sudarytos pasiūlymų eilės.

Teismo sprendimas dar nėra įsigaliojęs ir gali būti skundžiamas per 14 dienų.

Įtarė neleistinus susitarimus

„Šiaulių kraštas“ rašė, jog „Švarinta“ su partneriais įžvelgė galimai neskaidriai vykstančias viešo pirkimo procedūras tuoj po sudarytos pasiūlymų eilės. Dėl to teikė pretenziją.

Teisminio ginčo iniciatoriai įžvelgė Konkurencijos įstatymo pažeidimą dėl galimai neleistino dviejų tarpusavyje susijusių konkurso dalyvių susitarimo ir veiksmų suderinimo.

Mažiausią pasiūlymo kainą teikė Klaipėdos bendrovė „Specialusis autotransportas“, bet sudarytoje pasiūlymų eilėje jos neliko. Viešojo pirkimo komisija pripažino, jog klaipėdiečių pasiūlymas neatitiko konkurso reikalavimų.

Antra pagal pasiūlymo kainą – Šiaulių bendrovė „Specializuotas transportas“ pripažinta konkurso laimėtoja.

Abi šios bendrovės priklauso tai pačiai UAB „Ecoservice“ įmonių grupei.

Pažeistas Konkurencijos įstatymas

„Teismas pabrėžė, jog ŠRATC pernelyg pasitikėjo konkurso dalyvių sąžiningumo deklaracija, nevertino jos pagal nenuginčijamus duomenis, – komentavo „Šiaulių kraštui“ Vytautas Jončas, Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas viešiesiems ryšiams. – Formaliai pasižiūrėjo ir į Konkurencijos tarybos išaiškinimą dėl viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių ūkio subjektų sąsajų.“

Pagal Konkurencijos įstatymo nuostatas tokiu atveju visi ūkio subjektų grupės juridiniai asmenys laikytini vienu ūkio subjektu konkurencijos teisės prasme ir nėra laikomi konkuruojančiais tarpusavyje.

„Teismo vertinimu, bendrovė „Specialusis autotransportas“ ir bendrovė „Specializuotas transportas“ konkurse faktiškai nekonkuravo“, – komentavo V. Jončas.

Bendrovė „Specialusis autotransportas“, pasiūliusi mažiausią kainą ir žinodama, jog sąraše nurodytos transporto priemonės neatitinka konkurso sąlygų, galimai nesiekė laimėti konkurso ir paliko galimybę konkursą laimėti susijusiai bendrovei „Specializuotas transportas“.

„Teismo vertinimu, aplinkybės rodo, kad jų suderinti veiksmai pasireiškė alternatyviu pasiūlymu iš UAB „Ecoservice“ grupės įmonių, norint užsitikrinti galimybę teikti Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje didelės vertės paslaugas“, – sakė V. Jončas.

Neatmeta galimybės rengti naują konkursą

ŠRATC direktorės pavaduotojas Dainius Tiškevičius yra žlungančio viešojo pirkimo komisijos pirmininkas.

„Turėtume vėl grįžti prie pasiūlymų vertinimo, bet kaip pasielgsime, dar spręsime, – sakė jis „Šiaulių kraštui. – Pagal teismo sprendimą turėtume iš eilės išmesti abi susijusias įmones. Greičiausiai tą sprendimą skųsime.“

Neatmeta, jog konkursas iš viso gali būti nutrauktas ir skelbiamas iš naujo.

Antroje vietoje dabar likusių bendrovių VSA ir „Švarinta“ pasiūlymo kaina yra 300 tūkstančių eurų didesnė nei „Specializuoto transporto“.

„Tokia kaina būtų nepalanki Šiaulių miesto gyventojams“, – teigė D. Tiškevičius.

Miesto meras Artūras Visockas yra garsinęs, jog vienas pagrindinių konkurso reikalavimų – Šiaulių atliekas vežti pigiausiai Lietuvoje.

Pagal laikiną sutartį su Savivaldybe buitines atliekas mieste dabar veža „Specializuotas transportas“ ir veš, kol įvyks konkursas.

Praėjusiais metais Savivaldybės biudžetui atliekų vežimas kainavo 928 tūkstančius eurų.

Konkursui Klaipėdos bendrovė „Specialusis autotransportas“ teikė pasiūlymą vežti atliekas už 730 tūkstančių eurų per metus, „Specializuotas transportas“ – už 791 tūkstantį eurų, VSA ir „Švarinta“ – už daugiau nei 1 milijoną eurų.

Pasiūlymą su dar didesne kaina teikė bendrovė „Ekonovus“.

Jono TAMULIO nuotr.

ATLIEKOS: Vežėjai įnirtingai kaunasi dėl Šiaulių atliekų vežimo.