
Naujausios
Ar po Brexit gali būti Frexit?
Kur eini, Europa? Kodėl Europoje stiprėja populizmas? Kokia Europa po Brexit referendumo? Vakar šiuos aktualius klausimus paskaitoje Šiaulių universiteto bibliotekoje aptarė Europos Parlamento narė Laima Andrikienė.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Kritika Brexit referendumui
L. Andrikienė daugiausiai dėmesio skyrė Europos Komisijos (EK) vadovo Žano Klodo Junkerio kalbai Europos Parlamente, „Brexit“ referendumui, Europos Sąjungos (ES) transatlantinių ryšių ateičiai.
Europarlamentarė akcentavo, kad vakar Bratislavoje (Slovakija) prasidėjęs ES viršūnių susitikimas – pirmasis be Didžiosios Britanijos: „Tai reiškia, kad sprendimai, jei bus priimti, teisiškai bus neprivalomi. Taip ES istorijoje dar nėra buvę.“
Politikė retoriškai klausė, kaip galėjo Deividas Kameronas atvesti prie balsadėžių milijonus balsuotojų, nepaaiškinęs pasekmių? Šį žingsnį L. Andrikienė vadina visiška neatsakomybe ir nepagalvojimu apie planą B.
Europarlamentarė dabar dažnai sulaukia klausimo: „Ar Brexit yra Europos Sąjungos pabaigos pradžia?“
„Jei šiandien reikėtų atsakyti į šį klausimą, sakyčiau, ne. Net ir matydama tokį Europos Parlamentą, kuriame daug euroskeptikų – labai agresyvių, piktų, visiškai neslepiančių, kad čia yra tam, kad ES nebeliktų“, – sakė L. Andrikienė. Ir pacitavo prancūzę Le Pen, kuri Europarlamente rėkė: „Frexit!“
Diagnozė Europos Sąjungai
EK vadovo Ž. K. Junkerio kalbą L. Andrikienė vadina diagnoze: kur esame ir ką turime daryti.
„Ir ES viduje, ir išorėje yra daug jėgų, kurios veikia, kad mūsų nebeliktų. Iš ko gimsta populizmas, radikalizmas ES? Todėl, kad laiku neišsprendžiame svarbių problemų. Turiu galvoje tokias rykštes, kaip kiauros ES sienos, per kurias atkeliauja ne tik ekonominiai migrantai, bet ir teroristai. Mes nesugebame apsaugoti savo sienų. Kai žinai, kad ES sieną saugo Turkija, o ne pati ES, neatrodo normalu“, – sakė europarlmentarė.
Ji pabrėžė, kad Ž. K. Junkeris pirmą kartą per 12 metų pasakė tezę, kad Europa turi apsiginti. Kalbėdamas apie kovą su terorizmu, EK pirmininkas paminėjo, jog vien per pastaruosius metus ES teritorijoje buvo 14 teroristinių išpuolių.
„Kitas dalykas – gynybos politika. Nei Ž. K. Junkeris, nei joks kitas EK vadovas niekada per daug neakcentuodavo, gynyba buvo NATO. Dabar kalbama, kad turime apjungti savo karinius išteklius. Pasiūlyta įkurti naują dalyką – Europos gynybos fondą. Tai būtų pinigai inovacijoms ir moksliniams tyrimams gynybos srityje“, – sakė L. Andrikienė.
Lietuvoje akcentuota, jog Ž. K. Junkeris nekalbėjo apie Rusiją ir Ukrainą. L. Andrikienės manymu, ES viduje turi tiek problemų, tad tikėtis, jog valstybėms aplink sąjungą bus skirta bent kiek didesnį dėmesį, buvo tušti lūkesčiai.
Ž. K. Junkeris kalbėjo ir apie socialinę politiką: kad socialinėje srityje Europos Sąjungos yra mažai, jos ten turėtų būti gerokai daugiau. Gal tada, svarsto politikė, žmonės ES matytų kaip savą.
L. Andrikienė pateikė pavyzdį, kad EP nario padėjėjų – Lietuvos ir Italijos piliečių – atlyginimo lubos skiriasi tris kartus. Ir toks skirtumas lietuvio nenaudai tebėra po 12 metų narystės ES. Paaiškėjo, kad padėjėjo atlyginimas skaičiuojamas pagal vidutinį šalies atlyginimą.
„Jei laikomės principo, kad už vienodą darbą mokamas vienodas atlyginimas, koks skirtumas, kokioje šalyje gyvenu? Kodėl lietuvis turi uždirbti tris kartus mažiau, nors, garantuoju, už italą dirba tris kartus daugiau. Ypač ES institucijoje, kur atlyginimas mokamas iš EP biudžeto“, – stebėjosi europarlamentarė.
Kinijos strategija
„Ar žinote, kas yra OBOR?“ – teiravosi europarlamentarė, nemažai dėmesio skyrusi Kinijai. OBOR (One Belt, One Road – vienas diržas, vienas kelias) – Kinijos strategija, kurią kinai įgyvendina pastaruosius trejus metus. Ji nukreipta į ES, taip pat – ir į Lietuvą.
L. Andrikienės nuomone, galvojimas, jog Kinija Lietuvos net neįžiūri, yra klaidingas. 2013 metais Kinija nubrėžė šešis ekonominius koridorius, vienas iš jų baigiasi Klaipėdoje.
Pasak L. Andrikienės, pernai Kinijos vicepremjero vizito Lietuvoje priežastis buvo OBOR strategija – deatlantizacijos strategija, kad Europa, Azija būtų aktyvaus Kinijos veikimo zona.
Kinai jau įsigijo 67 procentus Pirėjo uosto, tad uostas dabar – ne graikų, o kinų. „Laukit svečių!“ – tokią žinutę siuntė klaipėdiečiams L. Andrikienė.
Atsakinėjo į klausimus
Paklausta, ką mano apie Italijos premjero pasiūlymą, kad ES turėtų sudaryti mažiau šalių, L. Andrikienė priminė ankstesnį kalbėjimą apie dviejų greičių Europą.
„Toji pirmos klasės ir antros klasės Europa man neatrodo simpatiškai. Italams patiktų klubas, kuriame būtų Vokietija, Prancūzija, Italija, Beniliukso šalys. Nežinau, ką į tą klubą pasikviestų iš Rytų ar Vidurio Europos. Greičiausiai čekų, vengrų ten nebūtų. O kur mes būtume? Nežinau. Labai nesinorėtų likti pilkojoje zonoje.“
Klausytojai teiravosi, kiek Lietuvai pavyks išsaugoti ES investicijų po 2020 metų. L. Andrikienės nuomone, nebus taip, kad investicijų ar paramos neliks, bet apimtis, mastai neabejotinai bus mažesni.
Paklausta apie Astravo atominę elektrinę, L. Andrikienė priminė, kad ji šią problemą į viešumą kėlė dar 2008 metais. Bet išankstiniai darbai nebuvo atlikti, sureaguota per vėlai, o dabar norima „atžaisti“.
„Tai – Rusijos projektas, jų kreditinė linija. Problemos raktelis yra ne Baltarusijos, A. Lukašenkos kišenėje, o Kremliuje“, – sakė europarlamentarė. Jos nuomone, Astravo atominės elektrinės statybos sustabdyti nepavyks, išeitis – siekti aukščiausių reikalavimų ir kontrolės.
„Nenoriu tuščios Lietuvos, Lietuvos be lietuvių scenarijaus. Norėčiau Lietuvos. Ir lietuvių Lietuvoje“, – į klausimą, kokią mato Lietuvą 2030 metais, atsakė L. Andrikienė.
„Jei man būtų tiek metų, kiek mano sūnui, kurio nėra Lietuvoje, ar būčiau Lietuvoje? Matydama Lietuvą, kokią matau šiandien, ne“, – pripažino politikė. – Stengčiausi išvažiuoti į užsienį bent daliai studijų. Gal bandyčiau ir padirbėti keletą metų, nes studijos, darbas, gyvenimas užsienio šalyse suteikia naujų potyrių, kurie yra labai naudingi jaunam žmogui, reikalingi ir Lietuvai. Kitoks pasaulio matymas labai praverstų grįžus ir darbuojantis Lietuvoje.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
OZICIJA: „Yra nemažai šalių, kurioms nepatinka stipri ES. Mūsų tikslas išlaikyti ES maksimaliai stiprią, nes Lietuvos sėkmė glūdi ES sėkmėje“, – sakė Europos Parlamento narė Laima Andrikienė.