„Ant laido“ pakibę vaikai gyvena kamuojami baimės

„Ant laido“ pakibę vaikai gyvena kamuojami baimės

„Ant laido“ pakibę vaikai gyvena kamuojami baimės

Šiuolaikiniai tėvai, nuolatos įsisukę į darbų virtinę, nebeturi laiko bendrauti su savo atžalomis, o tarpusavio ryšį stengiasi palaikyti mobiliųjų komunikacijų dėka. Kartais gimdytojai mobiliąsias technologijas naudoja net norėdami nuraminti ar užimti savo vaikus. „Eurobarometro“ duomenimis, Europos Sąjungoje 70 proc. 12 – 13 metų vaikų ir 23 proc. 8 – 9 metų vaikų neįsivaizduoja savo gyvenimo be mobiliojo telefono.

"Vakaro žinių" nuotr.

Lietuvoje taip pat buvo atliktas mokinių naudojimosi mobiliaisiais telefonais ypatumų tyrimas. Viena iš tyrimo iniciatorių – Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus vedėja Jolanta Rybalko pridūrė, kad atlikus tyrimą taip pat pastebėta, kad dažniausiai dauguma mokinių mobilųjį telefoną naudoja trumposioms žinutėms (SMS) siųsti. Specialistės teigimu, mergaitės, skirtingai nei berniukai, linkusios išsiųsti daugiau trumpųjų žinučių ir ilgiau kalbėti telefonu. Berniukai labiau linkę naudotis interneto naršymo funkcija.

Be telefono nė žingsnio

„Dauguma mokinių nurodė, kad mobilųjį telefoną naudoja susisiekti su tėvais. Beveik pusė apklausoje dalyvavusių mokinių teigė, kad naudodamiesi mobiliuoju telefonu leidžia savo laisvalaikį“, – teigė J. Rybalko. Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro organizuotame tyrime dalyvavo ne tik mokiniai, bet ir mokytojai. Dauguma jų, net 90,2 proc., nurodė, kad per pamokas jų mokykloje draudžiama naudotis mobiliaisiais telefonais, tačiau daugiau nei pusė apklaustųjų moksleivių nurodė, kad kartais pamokų metu naudojasi mobiliaisiais telefonais.

„Atlikus tyrimą matyti, kad 98,6 proc. Lietuvos mokyklos mokinių turi mobiliuosius telefonus. Šiek tiek mažiau nei pusė mokinių nurodė, kad negalėtų gyventi be mobiliojo telefono. Daugiau nei pusė apklaustųjų nurodė, kad kartais arba nuolat jaučia nerimą ar susierzinimą, kai su savim neturi mobiliojo telefono. Taip pat beveik pusė apklaustųjų mokinių prisipažino, kad naktį mobilųjį telefoną laiko šalia lovos, o 14,3 proc. – po pagalve“, – dėstė aplinkos skyriaus vedėja.

Problemų nemato

Nors atliktas tyrimas parodė, kad daugelis mokinių turi mobiliąsias priemones, Baltupių progimnazijos direktorius Viktoras Blinovas teigia, kad jo vadovaujamoje įstaigoje problemų dėl to nekyla.

„Dabar informacijos apie tokias problemas negaunu, tad sakyti, kad yra tokia problema negaliu. Aišku, pavienių atvejų pasitaiko. Per pusantrų metų pasitaikė 2 nutikimai, kai mokytojas buvo paėmęs neklaužados mokinio mobilųjį telefoną ir perdavęs socialinei pedagogei“, – pasakojo V. Blinovas.

Direktorius informavo, kad pagal mokinio taisykles, pamokose draudžiama naudotis mobiliaisiais telefonais, filmuoti ir fotografuoti mokyklos bendruomenės narius, viešinti jų atvaizdą, be gauto asmens sutikimo. Mokiniui, pakartotinai pažeidusiam naudojimosi mobiliuoju telefonu Mokyklos taisykles, mokykla turi teisę uždrausti į įstaigos teritoriją jam įsinešti mobilųjį telefoną. Iš mokinio, šiurkščiai pažeidusio taisykles, vieną kartą mokytojas turi teisę paimti mobiliąją priemonę ir grąžinti ją tik mokinio tėvams.

„Tiek su mokiniais, tiek su jų tėvais sutarta, kad per pamokas mobilusis telefonas privalo būti išjungtas, pertraukų metu naudojimasis mobiliaisiais telefonais nebuvo ir nėra ribojamas. Pradinukams yra taikomos tam tikros išlygos, nes išjungus jų mobilųjį telefoną, jie gali nebemokėti jo įsijungti. Jų prašome tiesiog išjungti garsą ir nelaikyti jo arti kūno. Tėvai, norintys susisiekti su pradinukais, turi atsiminti jų pamokų tvarkaraštį ir neskambinti bet kada“, – teigė V. Blinovas.

KOMANTARAS

Andromeda KURBATOVIENĖ, psichologė:

– Jūsų nuomone, nuolatinis noras naudotis telefonu – liga ar priklausomybė? Kodėl?

– Pastaruoju metu pradedama dažniau kalbėti apie sunkumus, kylančius dėl pernelyg intensyvaus mobiliųjų telefonų naudojimo, minimas terminas „nomofobija“, reiškiantis „baimę būti be mobiliojo telefono“ (angl. „no mobile phone phobia"). Jei žmogus jaučia didelį diskomfortą negalėdamas nuolat būti pasiekiamas, tikrinti žinučių, elektroninių laiškų, pranešimų socialiniuose tinkluose, kai dėl to nukenčia bendravimas su šalia esančiais šeimos nariais, bendraamžiais, kai tai trukdo kokybiškai atlikti kasdienes pareigas, verta susirūpinti, ar nesiformuoja priklausomybė nuo mobiliojo telefono. Dauguma telefonų suteikia galimybę naudotis internetu, žaisti žaidimus, tai ypač prikausto vaikų dėmesį, galbūt šios galimybės labiau paskatina priklausomybės formavimąsi nei tiesiog galimybė paskambinti ar parašyti trumpąją žinutę. Vienas iš priklausomybės požymių – kai asmuo nepajėgia kontroliuoti savo elgesio, renkasi naršymą internete, žaidimus, bendravimą virtualioje erdvėje, nepaisydamas neigiamų padarinių, kuriuos sukelia toks pasirinkimas.

– Kaip reikėtų elgtis tėvams, kurių vaikai nepaleidžia telefonų iš rankų? Drausti ar nieko nesakyti?

– Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kiek naudojimasis telefonu trukdo mokytis, bendrauti su bendraamžiais ar šeimos nariais tiesiogiai, dalyvauti šeimos gyvenime – atlikti prisiimtus įsipareigojimus ir pan. Tėvai dažnai skundžiasi, kad vaikai, ypač – paaugliai, naudojasi telefonu iki paryčių. Jei naudojimasis kompiuteriu ribojamas tvirčiau, mobilusis telefonas dažniausiai yra prieinamas nuolat. Galbūt vertėtų su vaiku aptarti taisykles, kurios padėtų kryptingiau planuoti savo veiklą, sėkmingiau ją atlikti, neblaškomam draugų, pramogų. Gal galima sutarti, kokiu metu telefonas bus išjungtas, kur tuomet bus laikomas. Svarbu, kaip apribojimai pateikiami – jei vaikas griežtai, piktai baramas, kritikuojamas, nepadeda rasti būdų pačiam sustruktūruoti savo dienotvarkę, kryptingai apriboti telefono naudojimą. Gerokai naudingiau dėmesingai ir supratingai aptarti kylančius sunkumus, kartu pasvarstyti, kaip galima pagerinti veiklos rezultatus ar bendravimo kokybę realioje aplinkoje.

Rekomendacijos kaip saugiai naudotis mobiliaisiais telefonais

Skambinti tik esant būtinybei ir kalbėti kuo trumpiau

Laukiant sujungimo su pašnekovu, nelaikyti mobiliojo telefono prie pat ausies

Vietoj skambinimo funkcijos geriau naudoti trumpųjų žinučių siuntimo funkciją

Mobilųjį telefoną laikyti kuo toliau nuo savęs

Naktį nelaikyti šalia lovos, o tuo labiau po pagalve

Kai mobilusis nereikalingas, jį išjungti

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“