Ad­mi­nist­ra­ci­jos re­for­ma: struk­tū­ra aiš­ki, funk­ci­jos – ne

Ad­mi­nist­ra­ci­jos re­for­ma: struk­tū­ra aiš­ki, funk­ci­jos – ne

Administracijos reforma: struktūra aiški, funkcijos – ne

Parengta Šiaulių miesto savivaldybės administracijos reforma. Naują struktūrą parengę konsultantai numatė steigti keturis departamentus. Po jų stogu veiks 19 skyrių ir 5 poskyriai. Kokias funkcijas padaliniai ir į juos perkeliami darbuotojai atliks – iki šiol neaišku. Miesto Savivaldybės taryba naują struktūrą svarstys šią savaitę.

Simona KVEDERYTĖ

simona.k@skrastas.lt

Steigs keturis departamentus

Nauja Šiaulių miesto savivaldybės administracijos struktūra pristatyta darbuotojams ir Tarybos valdančiajai daugumai. Vakar ji pateikta svarstyti ir penkiems komitetams. Sprendimo projektas dėl naujos struktūros patvirtinimo bus svarstomas ir šio ketvirtadienio Tarybos posėdyje.

Reformą spaudos konferencijoje pristatė Administracijos direktorius Eduardas Bivainis.

„Kiekviena struktūra negali būti amžina. Reikia prisitaikyti prie pokyčių. Mūsų tikslas – sukurti tokią struktūrą, kuri dirbtų maksimaliai efektyviai. Neketiname atleisti darbuotojų ar sutaupyti lėšų“, – reformos tikslus aiškino E. Bivainis.

Jis pagarsino, kad, Tarybai pritarus, Administracijoje atsiras keturi departamentai. Jie bus steigiami pagal Tarybos komitetų kuruojamas sritis.

Tarybos sprendimo projekte numatyta, kad Strateginės plėtros ir ekonomikos departamentas turės užtikrinti Savivaldybės strateginę kryptį, verslo vystymąsi. Departamentą sudarys trys skyriai – Strateginio planavimo ir finansų, Apskaitos, Ekonomikos ir investicijų. Prie pastarojo šliesis Turto valdymo poskyris.

Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento tikslas bus užtikrinti, kad „miesto materialioji aplinka funkcionuotų sklandžiai, būtų pritaikyta gyventojų ir verslo poreikiams“. Čia veiks taip pat trys skyriai: Architektūros, urbanistikos ir miesto plėtros, Statybos ir renovacijos, Miesto ūkio ir aplinkos skyrius.

Socialinių reikalų departamentas turėtų garantuoti, kad miesto gyventojams būtų teikiama tinkama socialinė parama. Veiks Socialinių paslaugų, Socialinių išmokų ir kompensacijos skyrius su Socialinio būsto poskyriu. Taip pat čia bus perkeltas Civilinės metrikacijos skyrius.

Švietimo, kultūros ir sporto departamento funkcija – užtikrinti vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų ugdymo vykdymą, sąlygas kultūrinei saviraiškai, masinį ir aukšto meistriškumo sporto plėtojimą. Departamentą sudaro Kūno kultūros ir sporto, Švietimo, Kultūros skyriai.

Padalinių funkcijas kurs nauji konsultantai

Atskirai nuo departamentų veiks šeši skyriai. Žadama steigti naują Centralizuoto vidaus audito skyrių. Atsiras ir Bendrųjų reikalų skyrius. Jame įsikurs Aptarnavimo ir e–paslaugų, Vidaus administravimo poskyriai. E. Bivainio teigimu, į  šį skyrių bus perkelta dalis darbuotojų. Kurie – dar neaišku.

Veiks, kaip ir iki šiol, Sveikatos, Viešosios tvarkos ir civilinės saugos, Vaiko teisių apsaugos skyriai. Taip pat paliktas ir Teisės skyrius. Prie jo bus prijungtas Viešųjų pirkimų poskyris. Liks dvi seniūnijos – Rėkyvos ir Medelyno.

Įkurtas ir atskiras Projektų valdymo skyrius. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Martyno Šiurkaus teigimu, jame galėtų dirbti laikini samdyti specialistai, kurie rūpintųsi projektų įgyvendinimu.

Iš viso liks 19 skyrių – dabar jų veikia 23. Ekonomikos skyrius sujungtas su Investicijų ir miesto plėtros skyriumi. Turto valdymo skyrius liks poskyriu. Bus panaikinti Miesto infrastruktūros, Informatikos, Personalo, Socialinės paramos, Viešųjų ryšių skyriai, Kanceliarija.

Poskyrių liks penki iš vienuolikos. Nebebus atskirų Statinių architektūros ir paveldosaugos, Teritorijų planavimo, Formaliojo ugdymo, Veiklos analizės ir neformaliojo ugdymo, Ūkio,Turto poskyrių.

Kokias funkcijas atliks departamentai, skyriai ir į juos perkelti darbuotojai – E. Bivainis kol kas nežino.

„Jei ketvirtadienio posėdyje Taryba patvirtins naują struktūrą, dėliosime funkcijas. Be abejo, tą padaryti padės kiti konsultantai. Viską padaryti turime iki spalio 1 dienos. Nuo tada pradės galioti nauja struktūra“, – aiškino E. Bivainis.

Jo teigimu, funkcijas parengiantiems samdytiems konsultantams Savivaldybė ketina atsilyginti europinės paramos lėšomis.

Dabar Savivaldybės administracijos struktūrą sudarė samdytos viešosios įstaigos Vilniaus verslo konsultavimo centro specialistai. Jiems sumokėta daugiau nei 14 tūkstančių eurų.

Atleisti neketina

E. Bivainio teigimu, šiuo metu Savivaldybėje dirba 36 skyrių vedėjai, pavaduotojai. Jų po struktūros reformos liktų 29 (su departamentų vadovais).

„Savivaldybėje dirba 245 žmonės. Neketiname šio skaičiaus keisti. Tai parodys kitu etapu atliekamas funkcijų perskaičiavimas. Žinoma, beveik visiems įteiksime atleidimo lapelius, nes visi bus perkelti į naujus padalinius. Vieniems vedėjams bus pasiūlytos vyriausiųjų specialistų pareigos. Jei nesutiks, galbūt išeis. Kažkam mažės atlyginimai. Žinoma, kažkas bus nepatenkintas darbo sąlygų pakeitimu. Bet kiekviena reforma reikalauja aukų“, – sakė E. Bivainis.

Kiekviename Administracijos direktoriui pavaldžiame departamente dirbs po vieną direktorių. Pasak M. Šiurkaus, jei jų pareigoms eiti Savivaldybėje nebus rasti „norintys, gebantys ir tinkami“, bus organizuojamas konkursas.

M. Šiurkus sako, kad Administracijos struktūros pertvarka neturėtų kainuoti nė cento. Bus stengiamasi neviršyti Administracijai išlaikyti skirto finansavimo. 2016 metų biudžeto projekte numatyta tam skirti per 2,6 milijono eurų.

„Jei kuris nors darbuotojas išeis, sumokėsime jam išeitines, kompensacijas. Nesamdysime naujo specialisto, todėl tilpsime į finansavimą“, – sakė M. Šiurkus.

Savivaldybę turi stiprinti darbuotojai

Tarybai bus teikiamas ir kitas sprendimo projektas, susijęs su Administracijos reforma. Jame siūloma nuo šių metų spalio 1 dienos Tarybos ir mero sekretoriate įsteigti dar vieną pareigybę – jų tada būtų devynios.

Papildomą pareigybę siūloma steigti vietoje naujoje Administracijos struktūroje nenumatyto Viešųjų ryšių skyriaus. Sprendimo projekte paaiškinta: „Mero nuomone, viešuosius ryšius tvarkantis specialistas turėtų būti perkeltas iš Administracijos į Šiaulių miesto savivaldybės tarybos ir mero sekretoriatą“. Toks specialistas veiktų kaip politinio-asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojas. Jis esą išvengtų iki šiol pasitaikiusių „subordinacinių dviprasmybių“.

Frakcijos „Dirbame miestui“ narys Arūnas Gumuliauskas tokiam sprendimui pritartų. Jo nuomone, Viešųjų ryšių skyriaus darbas iki šiol strigo.

„Viešojoje erdvėje pasirodydavo žurnalistų įvairios nuomonės klausimais, dėl kurių sprendimus priima valdančioji dauguma. Tuo tarpu Viešųjų ryšių specialistai į tai nereagavo. Atsilikdavo žingsniu. Jie turėtų būti kaip flagmanas – skleisti žinią apie valdančiųjų darbus. Iki šiol tik gesindavo gaisrus. Kitas klausimas – ar dėl to reikia naikinti visą tarnybą“, – mano politikas.

Jis sakė, kad iki šiol valdančiojoje daugumoje kilo daug ginčų. Jis ir vicemeras Stasys Tumėnas nepritarė idėjai Kultūros skyrių paversti poskyriu. Dabar jis struktūroje numatytas kaip skyrius.

A. Gumuliausko nuomone, kaip atskiras padalinys turėtų egzistuoti ir Civilinės saugos skyrius. Tai būtina dėl sudėtingos geopolitinės situacijos – „tam, kad šiauliečiai kritinėje situacijoje žinotų, ką daryti, kur eiti“.

Politiko teigimu, administracinės struktūros pertvarka numatyta valdančiosios daugumos programoje, todėl ją reikia vykdyti.

„Tačiau reforma nėra pati savaime dogma. Gyvenimas parodys, ar reforma veiksminga, ką reikia koreguoti. Tobulinimas tikrai vyks visą kadenciją“, – sakė A. Gumuliauskas.

Ar reforma bus veiksminga? Politiko nuomone, dabar struktūros pertvarka sustiprins tik kontrolę. Efektyvus darbas priklauso nuo darbuotojų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

REFORMA: Savivaldybėje keisis administracinė struktūra: vienus skyrius sujungs arba naikins, įkurs departamentus. Ar reforma pagerins valdininkų darbą ir paslaugas miestiečiams?

REFORMA: Pasak Šiaulių miesto savivaldybės tarybos frakcijos „Dirbame miestui“ nario Arūno Gumuliausko, Aministracijos reforma sustiprins tik kontrolę – darbo efektyvumas priklausys nuo darbuotojų iniciatyvos.

REFORMA: Šiaulių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Martyno Šiurkaus teigimu, tikimasi, kad reforma neviršys Administarcijos išlaikymui numatytų lėšų – panorusiems išeiti darbuotojams bus išmokėtos išeitinės kompensacijos, bet pamainos jiems nebus ieškoma.