Biržų jėga slypi žmonėse, bet ne politikuose

Autoriaus nuotr.
Kęstutis ISAKAS
Važinėdamas po Biržų rajono kaimus ir kalbėdamasis su jų gyventojais, turėjau progos dar kartą įsitikinti, jog krašto jėga slypi žmonėse. Biržiečiai pasižymi neišsenkančia kantrybe, išmone ir nepraranda optimizmo net pačiose sunkiausiose situacijose.

Vienybė padeda įveikti negandas

Tragiški keliai, nekokybiškas vanduo, nesutvarkytos nuotekų sistemos, blogas susisiekimas, darbo vietų trūkumas ne tik nesumažina meilės gimtajam kraštui, bet suvienija visuomenę bendrai veiklai. Kaimų bendruomenės, negaudamos normalaus finansavimo iš savivaldybės, ne tik sugeba rengti kokybiškus, jautrius koncertus bei minėjimus, bet ir spręsti savo gyvenviečių problemas, tvarkyti aplinką bei savo rankomis kurti geresnį gyvenimą. Nuoširdžiai lenkiu galvą prieš šiuos žmones, kurie susivieniję yra tikroji rajono jėga, kurios dėka kaimuose ir miesteliuose ne tik alsuoja gyvybė, bet ir palaikoma motyvacija judėti pirmyn.

Nuoširdumas ir politika

Karas Ukrainoje dar geriau atskleidė tikrąjį biržiečių veidą. Paprasti rajono gyventojai iš visos širdies aukoja ukrainiečiams paskutinius eurus, neša drabužius, siunčia medikamentus ir higienos prekes, veža biržietišką duoną į karo lauką, priima pabėgėlius iš tragiškus įvykius išgyvenančios šalies.

O ką gi vietos politikai? Kėlė Ukrainos vėliavas, sakė palaikymo kalbas. Tačiau niekur nebuvo paskelbta, kiek lėšų asmeniškai paaukojo Ukrainai rajono vadovai, nesimatė jų pirmose gretose, renkant paramą karo nusiaubtos šalies gyventojams. Absurdiškai nuskambėjo Seimo nario Valdemaro Valkiūno pasakymas žiniasklaidai, jog jis nežino sąskaitos, kur pervesti pinigus ukrainiečiams. Dar didesnis akibrokštas buvo parlamentaro nebalsavimas dėl Ukrainos skubaus priėmimo į Europos Sąjungą. Tapo aišku, kad Biržų jėga slypi tikrai ne krašto politikuose.

Pasigenda dėmesio ir pagalbos

„Jie kaimuose ir miesteliuose pasirodo tik per rinkimus, todėl turėti vilties, kad padės, beprasmiška“, – sako kraštiečiai. O juk iš valdžios reikia palyginti tiek nedaug – dėmesio ir įsiklausymo į gyventojų problemas. Daugumą jų galima greitai išspręsti – reikia tik noro. Beveik 40 milijonų eurų rajono biudžetas leistų gyventi oriai, jei lėšos būtų naudojamos racionaliai. Jei tualetas J. Janonio aikštėje nebūtų statomas 5-6 kartus brangiau už kvadratinį metrą (daugiau nei 8000 EUR), nei rinkos kaina, jei už paprastą perėjimą iš vienos darbo vietos į kitą dosniai nebūtų atseikėjama saviems 12 000 eurų, jei nebūtų daroma aibė projektų, kurie vėliau sudūlija savivaldybės stalčiuose, nors už juos buvo sumokėti didžiuliai pinigai... Ir blogiausia, kad niekam dėl to neskauda galvos ir nekyla klausimų. Nė vienas savivaldybės tarybos narys net nepasidomėjo, kodėl taip neatsakingai eikvojami mokesčių mokėtojų pinigai, nemėgino sustabdyti projekto, už kurį, beje, patys balsavo. Esant tokiam požiūriui, nereikia stebėtis, jog rajone trūksta pinigų keliams, apšvietimui, bendruomenėms ir kitoms reikmėms.

Popierinis diplomas – pagarba?

Neseniai Biržų rajono savivaldybė dalino padėkas krašto verslininkams. Vietos verslo asociacijos prezidentas Tomas Bekeris net džiaugėsi, kad valdžia atkreipė dėmesį į verslą. Leiskite paklausti, ar popierinis diplomas atspindi tikrą savivaldybės požiūrį į verslininkus, kuriančius darbo vietas ir mokančius mokesčius į biužetą? Geriausias pavyzdys – Biržų miesto Plento gatvė, kurioje įsikūrusi didžioji Biržų krašto verslo dalis. Šio kelio nesugebama sutvarkyti daugiau nei trisdešimt metų. Klaikios duobės, grėsmė darbuotojų saugumui ir laužomas transportas – štai graudi realybė. Ir tai – tik vienas pavyzdžių. Jei pažiūrėsime, ką savivaldybė padarė dėl to, kad skatintų naujų darbo vietų kūrimą bei pritrauktų investicijas, būtų labai graudu.

Atsiras atsakomybė – bus ir permainos

Šiandien, kaip niekada, aktualus atsakomybės už veiksmus klausimas. Rusijos prezidento V. Putino įsakymu buvo užpulta taiki ir nepriklausoma valstybė, rusų kariai atakavo civilinę infrastruktūrą ir žudo ukrainiečius. Tikiuosi, kad Rusijos politikams nepavyks išvengti atsakomybės ir jų lauks griežtas Hagos tribunolo verdiktas. Nusikaltėliai turi būti nubausti. Jei politikai žinos, kad už savo veiksmus turės prisiimti atsakomybę, pasaulis tikrai pasikeis ir taps geresnis. Be karo, be korupcijos, be melo, be intrigų. Įsigalės taika ir santarvė.

P.S. Komentaro autorius nepriklauso jokiai partijai ar politinei organizacijai ir nedalyvauja jų veikloje. Atstovauja tik viešajam interesui.