Pro vieną ausį įėjo, pro kitą išėjo

Pro vieną ausį įėjo, pro kitą išėjo

Pro vieną ausį įėjo, pro kitą išėjo

Vakar Šiaulių miesto savivaldybėje surengtas pirmasis šios kadencijos Vyriausybės atstovų priimamasis. Pusšimtis, daugiausiai pagyvenusių šiauliečių, pasakojo Vyriausybės atstovams net asmenines šeimos bėdas. Po pokalbių ne vienas tik numodavo ranka: pro vieną ausį įėjo, pro kitą išėjo.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Desantas iš aštuonių

Savivaldybės Tarybos posėdžių salėje, užėmę Tarybos narių vietas, penkias valandas šiauliečių skundų klausėsi aštuoni Vyriausybės atstovai. Ridas Jasiulionis, Ministro Pirmininko tarnybos Visuomenės informavimo departamento direktorius, Audrius Baronas, to paties departamento Piliečių ir atviros Vyriausybės skyriaus vedėjas bei šio skyriaus patarėjas Remigijus Mikalauskas. Dar penki ministerijų atstovai — Arūnas Ašvydis, Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros Regioninių padalinių skyriaus vedėjas, Laurynas Ladieta, Teisingumo ministerijos Teisinių institucijų departamento Teisinės pagalbos skyriaus vyriausiasis specialistas, Algis Bagdonas, Nacionalinės žemės tarnybos Žemės reformos skyriaus vedėjas.

Šiauliečių skundų klausėsi ir Rasa Biekšienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Bendrosios medicinos pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė bei Stanislovas Valickas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Priimamojo vedėjo pavaduotojas.

Atėję į Tarybos posėdžių salę šiauliečiai gniaužė rankose atsineštus dokumentus, kantriai laukė eilėje.

Nuo mokesčių iki... sušaudymo

Savo klausimus išdėstęs iš salės skuba į darbą Alfonsas Jokūbaitis. Jis ėjo paprotinti Vyriausybės dėl naujo socialinio draudimo mokesčio, kuris slegia individualias įmones nuo sausio 1 dienos. Tuo labiau, kad vyras du kartus sumoka tuos pačius mokesčius.

„Esu individualios įmonės savininkas ir dar dirbu kitą, samdomą, darbą. Man susidaro dvigubas ir sveikatos draudimo, ir socialinio draudimo mokestis. Kažkoks absurdas, įmonės savininko socialinis draudimas dar draudžia ir tėvystės (motinystės) pašalpai. Ar man tokiame amžiuje bereikia tėvystės pašalpos, už ką aš turiu mokėti? O ligos atveju, aš, kaip individualios įmonės savininkas, negaliu gauti nedarbingumo pašalpos“, — stebėjosi A. Jokūbaitis.

Dar pernai mokėjo 72 litus per mėnesį sveikatos draudimo, o šiemet prisidėjo dar 228 litai socialinio draudimo.

„Perdaviau savo mintis dėl absurdiško dvigubo mokesčio. Gal taisys įstatymus, gal atsižvelgs? Nors ką čia labai tikėsies iš to pasikalbėjimo. Reikia, kad kreiptųsi kuo daugiau nepatenkintųjų, ką vienas gali padaryti“, — numojo ranka A. Jokūbaitis.

Savivaldybės rūbinėje dirbanti Jūratė nusijuokia: „O kodėl man nesiskundžiat. Su visais pensininkais pasikalbėjau, kurie ėjo pas Vyriausybės atstovus, visi pasiguodė. Viena moteris net ėjo Vyriausybės atstovų prašyti, kad jos žentą sušaudytų“.

Vėluoja pensija

„Kreipiausi į Sveikatos ministerijos atstovą dėl dantų protezavimo eilių. Vargas su tomis eilėmis. Ką ministerijos atstovas gali pasakyti? Nukreipė į polikliniką. Lietuvos žmonės jau dvidešimt metų tikisi pagalbos iš Vyriausybės“, — numojo ranka ir Henrikas Juškėnas.

Kamputyje sėdinti pensininkė Ona Vasiliauskienė atėjo Vyriausybės atstovų paklausti, kodėl pensija nukelta iš mėnesio 10 dienos į 28-ąją. „O kaip man gyventi nuo dešimtos iki aštuonioliktos dienos?“ — tyliai klausia pensininkė Ona. Atsakymą gavo — pensijos bus mokamos tik 28 dieną.

„Ne problemos iš esmės sprendžiamos, o tik imitacija sprendimų“, — nusivylusi O. Vasiliauskienė.

Išbraukta iš Lietuvos

Pensininkė, kategoriškai atsisakiusi, kad būtų paviešintas jos vardas (sakė: „Gėda nuo mokinių, kuriuos keturiasdešimt metų mokiau vienoje Šiaulių mokykloje“), prieš keletą metų neteko Lietuvos pilietybės, nors Šiauliuose gyvena nuo 1953 metų, nuo 1960 iki 1992 metų dirbo vienoje Šiaulių mokykloje mokytoja.

2006 metais ji buvo išvažiavusi slaugyti savo senų tėvų į Izraelį. Ten praleido dvejus metus. Gavo Izraelio pilietybę ir automatiškai neteko Lietuvos pilietybės.

Mirus tėvams grįžo į Lietuvą, kur gyvena jos vaikai, palaidotas vyras. Grįžo jau be Lietuvos pilietybės. Buvo praradusi teisę gauti ir lietuvišką pensiją, metus gyveno be jokių pajamų, kol vienas šiaulietis Seimo narys išrūpino jai per ilgus metus užsidirbtą pensiją.

„Kodėl neatsisakau Izraelio pilietybės? Galėčiau atsisakyti, bet Lietuvos pilietybę man suteiktų tik po penkerių metų gyvenimo Lietuvoje — tokios taisyklės. Žinot, aš jau galiu ir nebesulaukti, kai mano toks amžius“, — sielojosi moteris.

Ji atėjo paklausti ministerijos atstovų, kodėl ją, visą gyvenimą gyvenusią Lietuvoje, išbraukė iš Lietuvos.

„O kas man sugrąžins daugiau, nei metus negautą lietuvišką pensiją? Jeigu mano metų pensija pasinaudojo vaikų namai ar kokia švietimo įstaiga, man būtų ramu, bet juk ja pasinaudojo valdžia — štai kas skaudu“, — bėdojo moteris.

Pažadėjo reikalauti atsakymų

Ridas Jasiulionis, Ministro Pirmininko tarnybos Visuomenės informavimo departamento direktorius jau po dviejų valandų bendravimo su šiauliečiais džiaugėsi susitikimais.

„Išsivešim supratimą, kas šiauliečiams yra svarbu“, — tikino R. Jasiulionis.

Jis vardijo, kad žmonėms rūpėjo žemės klausimai, ribų nustatymas tarp sklypų su kaimynais, daugiabučių renovavimo, pensijų, socialinio draudimo klausimai.

„Gavome nemažai gerų pasiūlymų iš šiauliečių, kaip reikėtų taisyti įstatymus, kaip sumažinti korupciją šalyje. Valdžia turi pradėti spręsti tai, kad žmonės pasitikėtų savo valstybe. Mes gavome daug informacijos apie tai, kad žmonės iš valdžios institucijų negauna atsakymų. Mes tų atsakymų pareikalausime“, — žadėjo R. Jasiulionis.

Vyriausybės atstovų priimamasis Šiauliuose vyko pirmąkart.

PROBLEMOS: Ridą Jasiulionį, Ministro Pirmininko tarnybos Visuomenės informavimo departamento direktorių užvertė klausimais dėl daugiabučių renovacijos.

PENSIJA: Šiaulietė Ona Vasiliauskienė Vyriausybės atstovų ėjo paklausti, kaip iki pensijos išgyventi?

SUSITIKIMAI: Šiaulių miesto Tarybos posėdžių salė buvo virtusi šiauliečių susitikimų su Vyriausybės atstovais vieta.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.