Premjerui patinka kalbėtis su tyliąja dauguma

Premjerui patinka kalbėtis su tyliąja dauguma

Premjerui patinka kalbėtis su tyliąja dauguma

Šiauliečiams antradienio vakarą „Saulės“ koncertų salėje premjeras Andrius Kubilius greito ekonomikos atsigavimo nežadėjo. Kantriesiems dėkojo, bet klausimų atakos neišvengė.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Kalbėtis, bet ne diskutuoti

Salė nebuvo sausakimša, nors nėra buvę tokio įvykio — visos Vyriausybės vizito į miestą. Svečiai pasitikti plojimais, bet į premjero pasveikinimą atsakyta ir pikta replika: „Ne sveiki“.

Reikalauta: „Duokite mikrofoną, atsakinėjate į paruoštus klausimus, tas kalbas girdime per televiziją.“

„Čia ne diskusijų klubas“, — ramino miesto meras Genadijus Mikšys. Premjeras tikino, jog “tylioji dauguma nori kalbėtis“. Jai ir buvo linkęs kalbėti.

A. Kubilius garsino: „Šiauliai liks regiono centru panaikinus apskritis“. Gyrė merą, įrodžiusį, kad “Šiauliai svarbūs Lietuvai“.

„Pajutome gerą dvasią, ne taip, kaip prieš dešimt metų, kai miesto vadovai sakė, jog čia vos ne nelaimės zona“, — džiaugėsi vizito rezultatais premjeras.

Lietuvos ekonomika per praeitus metus krito 15 procentų. Nedarbas — ne vien Lietuvos problema. Tą A. Kubilius pamatęs ir per vizitą JAV. Nedarbas, premjero teigimu, bus mažinamas, pasitelkus Europos Sąjungos pinigus.

„Negalime pažadėti, kad gyvenimas greitai pagerės, — sakė premjeras. — Bet neturime prarasti gebėjimo spręsti problemas.“

Kol kas tokio gebėjimo būta. Premjeras džiaugėsi, jog Graikija, Portugalija ir kitos ES šalys stebisi, kad Lietuva sugebėjo atlaikyti tokį ekonominį smukimą ir išvengti „didelių neramumų“.

A. Kubilius ir kiti Vyriausybės nariai nepamiršo priminti socialdemokratų paveldo. Jie pakėlę pensijas 30 procentų per vienerius metus, o „ką dabar daryti, kai “Sodros“ skylė 3 milijardų litų?“

Apie vagis ir pamokas

„Mums būtų daug lengviau, jeigu buvusi Vyriausybė ižde būtų palikusi nors litą“, — aiškino krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

„Kodėl nepareikalaujama atsakomybės? Jie pavogė,“ — piktinosi auditorija.

„Bet jie nieko nepavogė, — kalbėjo R. Juknevičienė. — Jie tik paėmė rezervo pinigus ir pakėlė pensijas.“

Tačiau finansų ministrė Ingrida Šimonytė nenutylėjo: „Bet tai buvo pasisavinta ateities sąskaita“. Todėl Vyriausybei tekę “nemalonūs sprendimai“.

Anot R. Juknevičienės, „ko mums labiausiai trūksta — tai įsiklausymo ir bandymo suprasti“. Besipiktinančiam šiauliečiui ministrė teigė: “Jūs piktas, todėl jums ir sunku gyventi.“

Pati R. Juknevičienė per krizės ir ministravimo metus sakė išmokusi ekonomikos, finansinių dalykų, kurie anksčiau neatrodę tokie svarbūs: „Aš dabar viską suprantu, ką sako ministrė Ingrida Šimonytė. Visiems svarbu gilintis, iš kur tos pensijos, tie fondai, kas juos uždirba.“

Apie skolas ir burbulus

I. Šimonytė argumentavo valstybės skolas: „Augome burbulo sąskaita, neliko pigių kreditų, pigių pinigų. Ką galėjome daryti? Ką daro bet kokia šeima, kai pajamos mažėja: mažinti išlaidas, gyventi iš santaupų ar skolintis. Rezervų nėra. Skolinamės ne dėl valdžios užgaidų ar valdininkų atlyginimams, o kad turime apmokėti išlaidas, kurios į biudžetą sudėtos.“

Sulaukusi klausimų dėl mokesčių, nežadėjo, jog jie mažės: „Jeigu pajamos nesutampa su išlaidomis, turime taupyti, bet ir didinti mokesčius. Mokesčiai ir kitose valstybėse didės dar dešimt metų.“

Dėl nekilnojamojo turto mokesčio nuomonių yra įvairių. Kokį turtą apmokestinti — milijono litų? Kodėl 900 tūkstančių litų — jau ne turtas? I. Šimonytė mananti, kad toks mokestis jau turėjo būti įvestas: „Tada nebūtų buvę nekilnojamojo turto burbulo“.

Ar reali galimybė, jog prieš įvedant eurą Europos centrinis bankas gali pakeisti lito kursą?

I. Šimonytės teigimu, kursui keisti turi būti ekonominis pagrindas — tokio nėra: „Jeigu nebūtų sutvarkyta viešųjų finansų padėtis 2009 metais, tada tai būtų aktualu.“

Opozicijos raginimą Vyriausybei kurti darbo vietas ministrė įvardijo „tuščiu lozungu“.

„Sodros“ laukia reformos

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas guodė, kad pensijos ir kitos socialinės išmokos sumažintos tik laikinai — dvejiems metams. Kada bus grąžintos? Ministras tik informavo, kad anksčiau „nusavintų“ dirbančiųjų pensininkų pensijų tolesnis mokėjimas atidėtas iki 2012 metų.

Pripažinta, kad pensininkai, turintys individualias įmones ir dabar apmokestinti „Sodros“ įmokomis, turi pagrindo piktintis. Ar ši problema bus išspręsta pensininkų naudai, Seimas spręs pavasario sesijoje.

„Bet mes mokesčius jau turime mokėti“,— pyko žmonės.

Aiškinta, jog „Sodros“ laukia esminės pertvarkos. “Duok Dieve, jog jos būtų protingos“, — sakė D. Jankauskas.

2011 metai jau gali būti tie metai, kai ir gyventojų pajamų mokestį, ir socialinio draudimo bei privalamojo sveikatos draudimo įmokas administruos Valstybinė mokesčių inspekcija. „Sodra“ liks — dėl socialinių išmokų.

Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas informavo, kad daugiabučių renovacijai jau niekas nebetrukdo: bankai pasiruošę dalyti paskolas. „Jums spręsti, ar imti paskolas, ar tiek pat mokėti už šildymą ir šildyti orą“, — sakė G. Kazlauskas.

Ministras atmetė šiauliečių kaltinimus, kad vilkinama Rėkyvos ežero, kuriam grėsmę kelia durpyno eksplotavimas, problema. Esą grėsmė dar neaiški: „Jūs remiatės tik vienų mokslininkų išvada, o yra trys.“ Ministerija pasamdžiusi nepriklausomus konsultantus ir laukia jų išvadų.

Klausimų nebuvo tik susisiekimo ministrui Eligijui Masiuliui. Bet jis sulaukė šūksnių „bravo“, mat, anot jo, “ši Vyriausybė ką pasako, tą ir padaro“.

 

VALDŽIA: Susitikime su šiauliečiais (iš kairės) Šiaulių meras Genadijus Mikšys, premjeras Andrius Kubilius, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. A.Kubilius klausė: „Ar mes atvykome bartis ar kalbėtis? Išsirinkite kitą valdžią ir mes ją gerbsime.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.