Pirmoji gimnazija, pritaikyta neįgaliesiems

Pirmoji gimnazija, pritaikyta neįgaliesiems

Pirmoji gimnazija, pritaikyta neįgaliesiems

Šiaulių Romuvos gimnazijoje kartu su bendraamžiais pradėjo mokytis pirmoji mokinė, turinti judėjimo negalią. Kol kas tai vienintelė miesto mokykla, pritaikyta specilaiems poreikiams.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Namuose esi įkalintas

„Labai džiaugiuosiu, kad galiu mokytis gimnazijoje, čia mane labai gerai priėmė, — sakė pirmokė gimnazistė Eglė Mikelevičiūtė, jau porą savaičių su ratukais riedanti gimnazijos koridoriais. — Namuose esi įkalintas tarp keturių sienų, lieka bendrauti tik internetu.“

Įgimtą judėjimo negalią turinti Eglė pradines klases baigė, lankydama mokyklą Pakruojyje.

Šeimai persikėlus į Šiaulius iš pradžių mokėsi Specialiojo ugdymo centre, kuriame mokomi specialiųjų poreikių vaikai. Su sveikaisiais bendraamžiais mokytis nebuvo galimybių. Pastaruosius trejus metus namuose ją mokė Romuvos pagrindinės mokyklos mokytojai.

Investicijos didelės

Romuvos gimnazijos direktorius Vytautas Giedraitis sako, jog 250 tūkstančių litų investuota gimnazijos pastatą pritaikyti judėjimo negalią turintiems vaikams.

Įrengti įvažiavimai, keltuvai, liftas, kiekviename aukšte — higienos kambariai. Eglei specialiai pritaikyti suolai kiekviename kabinete, kuriame jos klasei vyksta pamokos.

„Didelės lėšos įdėtos, nesinorėtų, kad jos nueitų veltui,— sako direktorius. — Statybininkai, beje, labai pesimistiškai į mūsų projektą žiūrėjo. Sakė: “Jeigu reikalaujate, padarome, bet patys tą įrangą išsiardysite. Manau, jog visa tai turi veikti ir vaikams tarnauti.“

„Žinojome, kad Romuvos pagrindinėje mokykloje mokosi tokia mergaitė, — pasakoja gimnazijos direktorius. — Pasiūlėme tėvams leisti ją į gimnaziją, kai bus baigta rekonstrukcija. Jie sutiko, pamatę pertvarkas.“

Iš mokyklos rieda ratukuose

Eglės mama Elena Mikelevičienė „Šiaulių kraštui“ sakė esanti patenkinta dukrai sudarytomis sąlygomis. Vienintelė problema — važiavimas į mokyklą. Kiekvieną rytą automobiliu ją veža brolis, o po pamokų dukrą ratukais iki namų snieguotais šaligatviais stumia pati mama. Ji automobilio nevairuoja, o kiti namiškiai tuo metu dirba.

Socialinių paslaugų centras, nors teikia transporto paslaugas neįgaliesiems, bet moksleivių į mokyklas neveža — tik į Specialųjį ugdymo centrą.

Centro direktorius Algimantas Beinoravičius „Šiaulių kraštui“ prisipažino, jog yra sulaukęs gimnazijos direktoriaus prašymo padėti.

„Bandysime geranoriškai spręsti“, — teigė A. Beinoravičius.

Su judėjimo negalia — tik dešimt?

V. Giedraitis sako, jog dabar nori „ištraukti iš namų“ daugiau tokių vaikų, kaip Eglė: “Jų yra ne vienas, bet mes nematome. Galbūt jų nėra daug, bet jie turėtų mokytis su visais vaikais.“

Savivaldybės Švietimo skyriaus duomenimis, miesto bendrojo ugdymo klasėse specialiųjų poreikių vaikų mokosi per 2000. Iš jų dešimt yra su judėjimo ir padėties sutrikimais. Ištisus metus namuose mokomi 77 vaikai.

Specialiojo ugdymo centre, kurį yra lankiusi ir Eglė, moksleivių su judesio ir padėties sutrikimais yra 116.

 

BENDRAKLASIAI: Eglė Mikelevičiūtė (sėdi ratukuose pirmame suole), kuriai pastaruosius trejus metus teko mokytis namuose, džiaugiasi bendraklasių draugyste.

KELTUVAS: Romuvos gimnazijoje laiptai tapo įveikiami neįgaliesiems vežimėliuose — jiems pakelti įrengtas keltuvas.

LIFTAS: Neįgaliesiems gimnazijoje įrengtu liftu kol kas važinėja vienintelė Eglė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.